אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בריטניה פורשת, אבל שר האוצר רוצה את הסיטי באיחוד האירופי צילום: אי פי איי

בריטניה פורשת, אבל שר האוצר רוצה את הסיטי באיחוד האירופי

בבסיס התוכנית שמקדם פיליפ המונד עומדת ההנחה כי הממלכה לא תהיה חלק מהשוק האירופי המשותף לאחר פרישתה מהאיחוד. הקלף שעליו בונים הבריטים: החברות האירופיות יזדקקו לשירותים הפיננסיים שהסיטי מספק כדי להשיג מימון

17.09.2016, 21:01 | שירות כלכליסט

שר האוצר הבריטי פיליפ המונד מתכונן לאפשרות שהברקזיט ישאיר את הממלכה מחוץ לשוק האירופי המשותף. סוכנות הידיעות בלומברג ציטטה שני בכירים במשרד האוצר הבריטי שטוענים כי השר רואה כ"לא ריאליסטית" את תקוות בריטניה, שאזרחיה החליטו ביוני על פרישה מהאיחוד האירופי, להישאר חלק מהשוק המשותף של האיחוד.

קראו עוד בכלכליסט

לשיטתו של המונד, מה שהופך את התקווה למופרכת היא דרישת הממלכה לקבוע בעצמה את מדיניות ההגירה אליה במסגרת כל הסכם שהיא תשיג מול האיחוד האירופי לאחר הפרישה.

אם בריטניה לא תהיה חלק מהשוק המשותף, לונדון עלולה לאבד את מקומה כמרכז פיננסי בינלאומי שמאפשר לחברות הפועלות בו גישה לאיחוד האירופי. לפי הדיווח בבלומברג, הנחת העבודה הזו של משרד האוצר עומדת בבסיסו של מאמץ לגבש תוכנית שתאפשר למוסדות פיננסיים בלונדון גישה חופשית לאירופה למרות יציאת בריטניה מהשוק המשותף. לפי הערכות משרד האוצר הבריטי, האיחוד האירופי לא יהיה מוכן לוותר על הערך שהמרכז הפיננסי בלונדון מניב ליבשת, שכן חברות אירופיות רבות משתמשות באמצעים שהוא מעניק להן כדי לגייס הון הדרוש לפעילותן.

 , צילום: גטי אימג צילום: גטי אימג'ס  , צילום: גטי אימג

בשבועות האחרונים ערך המונד פגישות עם בכירים בסיטי של לונדון כדי לדון בתוכנית, ולשכנעם בהיתכנותה. הפרסומים על תוכניתו של המונד הגיעו על רקע דבריו של נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק כי הוא "לא יכול להעלות על דעתו" שבריטניה תרשה לעצמה לוותר על גישה לשוק המשותף. "זה יותר מדי חשוב עבורה", פסק. טוסק אמר את הדברים בפסגת מנהיגי מדינות האיחוד האירופי פרט לבריטניה שנערכה ביום שישי בברטיסלבה, בירת סלובקיה. זו היתה הפעם הראשונה זה יותר מארבעה עשורים שמנהיגי האיחוד נפגשים ללא נציגות בריטית.

טוסק אמר עוד ביום שישי, כי ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הבהירה לו כי ממשלתה לא מתכוונת לפתוח בתהליך הפרישה מהאיחוד השנה. טוסק טען כי מיי מתכוונת לפתוח בתהליך בינואר או פברואר 2017. אמירתו של טוסק עולה בקנה אחד עם הצהרות קודמות של מיי שלפיהן היא לא מתכוונת להפעיל את סעיף 50 באמנת ליסבון, שמעניק מסגרת חוקית לפרישה של מדינה חברה מהאיחוד, עד סוף 2016. עם זאת, מיי מעולם לא נקבה מועד מדויק להפעלת הסעיף, וההערכה של טוסק כי ממשלת בריטניה מתכוונת לעשות זאת בתחילת השנה הבאה היא בגדר חידוש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
קראו לשיטה הזאת של האנגלים בארצות האימפריה שלהם
קראו לשיטה הזאת של האנגלים בארצות האימפריה שלהם לשעבר , " הפרד ומשול" אבל זה גם מה שמנסה כחלון לעשות היום אצלנו . לסכסך בין האזרחים מקבוצות שונות כדי שיריבו ביניהם ולא יעלו עליו בגלל תוכנית המיסוי הדפוקה שלו ומחירי הדירות שלא יורדים .
Weights  |  18.09.16
4.
האנגלים היו תמיד מגעילים (חוץ מצ'רצ'יל וקמרון) ונשארו
האנגלים היו תמיד מגעילים (חוץ מצ'רצ'יל וקמרון) ונשארו מגעילים . הם רוצים לאכול מסיר הבשר מבלי להשתתף בהכנת הארוחה . כמו תמיד נצלנים עם פאסון . אנחנו לא שוכחים להם את המורשת הקולוניאלית שלהם שגרמה והותירה בכל העולם סכסוכי דמים עד היום . בין הודו לפאקיסטן , ביננו לערבים , ברחבי אפריקה , באי מאלווינאס בדרך לקוטב הדרומי(הסכסוך עם ארגנטינה) , בכל מקום .
Weights  |  18.09.16
3.
עוד קומוניסט דמגוג הזוי! בלי הסיטי של לונדון
עוד קומוניסט דמגוג הזוי! בלי הסיטי של לונדון והשפעתו הנרחבת, כלכלת בריטניה היית נכשלת בהרבה, והתל"ג היה נמוך יותר באופן ישיר ב-10-15%! הטמטום הקומוניסטי כאילו זה או התאגידים או האזרח יוביל את העולם למקומות נהדרים כמו ונצואלה (אם יש מחצבי טבע עצומים), קובה, ברה"מ או צפון קוריאה (כשאין מחצבי טבע), ממש גן עדן ורווחה נהדרת! אפילו הקיבוצים, תפארת הסוציאליזם-קומוניזם הטהור ביותר שנוסה מבחירה בעולם, ולמרות תמיכת עתק מהמדינה מסביב, קרסו באופן מוחלט וקיצוני. אהה, ואגב, הם בדרך עשו את הסדר החוב ("תספורת" במונחי בורים) הגדול ביותר שהיה בהיסטוריה של המשק ושיהיה ככל הנראה, בו נמחקו כ-20 מיליארד...
Bus  |  18.09.16