אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השר אריאל: "נדרוש מהשירות הלאומי 100% שקיפות ו-100% בקרה" צילום: איתמר סיידא

השר אריאל: "נדרוש מהשירות הלאומי 100% שקיפות ו-100% בקרה"

שר החקלאות אמר את הדברים בוועדת העבודה הדנה בהצעת החוק המקודמת על רקע החקירה המשטרתית על בעמותות השירות; מנהל מנהלת השירות הלאומי: "בתקציב הקרוב נקצה 3 מיליון שקלים לבניית מערכת ממוחשבת לפיקוח ובקרה של נתוני המשרתים"

18.09.2016, 16:19 | ספי קרופסקי

שר החקלאות אורי אריאל, שמשרדו ממונה על מנהלת השירות הלאומי, הבהיר היום (א') בכנסת כי, "ברור שהקו המנחה בפעילות השירות הלאומי חייב להיות שקיפות של 100% ובקרה של 100%". השר אריאל אמר את הדברים על רקע החקירה המשטרתית שנפתחה בחשד לדיווחים כפולים וכוזבים בעמותות המפעילות את בנות ובני השירות הלאומי, ומדובר בהתייחסות מרומזת ראשונה שלו לפרשה שנחשפה ב"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

השר השתתף בדיון של ועדת העבודה והרווחה שבו הוכנה הצעת חוק השירות הלאומי. הוא הוסיף עוד כי, "החוק, שעליו עמלים כבר 8 שנים, עוסק במפעל שהוא תפארת מדינת ישראל, וראוי לו להיות מוסדר בחוק ולא תלוי בגופים שונים. זה יאפשר לשירות האזרחי להתרחב, גם במספר המתנדבים וגם בקהלי היעד שיתווספו לשורותיו – יהודים, ערבים ודרוזים, ככל שהתקציב יאפשר".

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אללוף (כולנו) אמר בישיבה כי אישור להעסקת מתנדבי השירות הלאומי "איננו לנצח, אלא ייבדק כל מספר שנים, ותובטח אפשרותם של גופים נוספים וחדשים להפעיל מתנדבים".

השר אורי אריאל. ראוי שהגוף יוסדר, צילום: נמרוד גליקמן השר אורי אריאל. ראוי שהגוף יוסדר | צילום: נמרוד גליקמן השר אורי אריאל. ראוי שהגוף יוסדר, צילום: נמרוד גליקמן

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הזכיר בדבריו את הדיווחים הכפולים שעליהם דווח ב"כלכליסט" ודרש כי כל השמות יוכנסו ויבדקו במערכת ממוחשבת.

בהקשר זה סיפר בדיון שר שלום ג'רבי, מנכ"ל מנהלת השירות הלאומי, כי כבר הוקצו בתקציב הקרוב 3 מיליון שקלים עבור בניית מערכת ממוחשבת ופיתוח ובקרה של נתוני המשרתים.

הנוסח הסופי של חוק שירות לאומי, שהדיונים בעניינו צפויים להמשיך בוועדה במהלך פגרת הכנסת, צפוי לכלול בתוכו מנגנונים שמטרתם למנוע חיובי יתר כתוצאה מדיווחים כפולים או כוזבים. זאת לאחר שרק בתחילת החודש ערכה המשטרה חיפושים במשרדיהן של חמש עמותות מוכרות לניהול הליך השמה של בנות שירות לאומי בחשד כי חייבו גופים ציבוריים בחיובי יתר בהיקפים של מיליוני שקלים באמצעות דיווחים כפולים או כוזבים.

שר שלום ג שר שלום ג'רבי. 3 מיליון שקל יוקצו בתקציב הבא למערכת ממוחשבת שתפקח על נתוני המשרתים | צילום: בשמת איבי שר שלום ג

בשלב זה מדובר בשני מנגנונים לפחות שעליהם קיימו באחרונה דיונים במשרדי החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו (שערכה את הבדיקה הראשונית לחשדות) בשיתוף עם המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר. הראשון קובע כי עמותת שירות לאומי תעסוק אך ורק בהפניית המתנדבות והמתנדבים ולא באף עיסוק אחר, וזאת בשונה מהמצב כיום שבו ישנן עמותות העוסקות גם בתחומים נוספים, בעיקר בתחום החינוך.

בתקופת הביניים, שתימשך עד 90 יום לכל היותר לאחר החקיקה, עד שהעמותות יעברו לעסוק אך ורק בהפניית מתנדבים, תבוצע הפרדה חשבונאית, כספית, כלכלית וניהולית מלאה בין העיסוק בנושא השירות הלאומי לבין העיסוק בנושאים האחרים. החשש הוא כי עיסוק פיננסי בכמה תחומים עלול להוביל לבלבול בחשבונות, אם בזדון ואם באופן לא מכוון, ולהוביל לדיווחים כוזבים.

מנגנון נוסף שמוצע לכלול בחוק הוא הכפפת העמותות לביקורת החשבת הכללית. לפי ההצעה, העמותות ימסרו לנציגי החשבת הכללית או מי מטעמה כל פרט, מידע, מסמך, דיווח כספי ודו"חות הקיימים בגוף המוכר על פעילותן והחלטותיהן. כמו כן העמותות יאפשרו לאנשי משרד החשבת הכללית לעיין בספרי החשבונות. אם לא ישתפו פעולה כפי שמוצע, "רשאי החשב הכללי לעכב, לקזז, או להפסיק תשלומים לגוף המוכר".

ביולי האחרון פורסם ב"כלכליסט" כי משרד החשבת הכללית במשרד האוצר עורך בדיקה פיננסית במינהלת השירות האזרחי־לאומי ובעמותות הכפופות למינהלת שבהן מתנדבים בנות ובני השירות הלאומי. במסגרת הבדיקה התגבש חשד כי חלק מהעמותות העבירו למשרדי ממשלה שונים דיווחים כוזבים על תקני מתנדבים וקיבלו עקב כך החזרים כספיים גדולים יותר מכפי המגיע להן.

כיום פועלות שמונה עמותות שירות לאומי שדרכן משרתים כ־18 אלף מתנדבים. העמותות נמצאות תחת מינהלת השירות הלאומי שמאז הוקמה ב־2007, היתה כפופה למשרדים שבראשם עמדו שרים ממפלגת הבית היהודי. תחילה היתה תחת משרד המדע והטכנולוגיה בזמן כהונתו של יו"ר הבית היהודי דאז דניאל הרשקוביץ, לאחר מכן עברה למשרד הכלכלה בזמן שנפתלי בנט עמד בראשו, משם עברה למשרד לאזרחים ותיקים שבראשו עמד השר לשעבר אורי אורבך ז"ל ולאחר מכן עברה למשרד החקלאות תחת אריאל.

מעמותות השירות הלאומי (עמינדב, שלומית,האגודה להתנדבות ובת עמי)‎ נמסר: "עמותות השירות הלאומי פעלו ופועלות בשקיפות מלאה וישתפו פעולה עם כל הליך ובדיקה אשר המדינה תראה אותו כנחוץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות