אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המדיניות של דונלד טראמפ תהיה הרסנית למשק האמריקאי" צילום מסך: youtube.com

"המדיניות של דונלד טראמפ תהיה הרסנית למשק האמריקאי"

מכון המחקר היוקרתי פיטרסון מעריך כי אם יממש המועמד הרפובליקני את איומיו בנוגע להפרת הסכמי סחר בינלאומיים הוא יצית "מלחמת סחר מלאה". גם המדיניות שעליה הצהירה המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון הוגדרה כמזיקה לכלכלה

19.09.2016, 22:01 | שירות כלכליסט

מדיניות הסחר הבינלאומי של המועמדים לנשיאות ארה"ב זכתה לביקורת חריפה במאמר חדש.

קראו עוד בכלכליסט

צוות מהמוסד המחקר היוקרתי "מכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית" סבור כי אם יייבחר המועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ מדיניות הסחר הבינלאומית שעליה הוא מצהיר תכניס את כלכלת ארה"ב למיתון. מנגד, המדיניות שעליה הצהירה המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון אמנם לא תגרום למיתון, אך בהחלט לא תועיל למשק האמריקאי. "בעוד המדיניות שעליה מצהירה המועמדת קלינטון עלולה להסב נזק למשק, המדיניות של טראמפ תהיה הרסנית", כתב נשיא המכון אדם פוזן בהקדמה למאמר.

טראמפ וקלינטון. הצפי הוא ששניהם יגרמו נזק טראמפ וקלינטון. הצפי הוא ששניהם יגרמו נזק טראמפ וקלינטון. הצפי הוא ששניהם יגרמו נזק

האויבות: סין ומקסיקו

לפי כותבי המאמר, מדיניות הסחר הנוקשה שמציע טראמפ, שכוללת בין היתר ביטול הסכמים קיימים והטלת מכסים מיוחדים על סין ומקסיקו, תביא לאובדן של 4.8 מיליון משרות בסקטור הפרטי האמריקאי. בנוסף, המדיניות עלולה לגרום למחסור במוצרי צריכה כמו סמארטפונים.

החוקרים מעריכים כי יישום של מדיניות טראמפ כפי שהצהיר עליה המועמד עלולה להצית מלחמת סחר מלאה. כלומר, כל צעד שתנקוט ארה"ב כדי להקשות על היבוא אליה יגרור תגובה פרופורציונאלית מצד המדינה שאליה יתייחס הצעד. אם למשל, כפי שמציע טראמפ, תטיל ארה"ב מכסים מיוחדים של 45% על כל מוצר שמיובא מסין ו־35% על כל מוצר שמיובא ממקסיקו, היצוא האמריקאי למדינות הללו ייתקל במחסום דומה.

בנאום שהוא נשא בשבוע שעבר הצהיר טראמפ כי אם ייבחר לנשיא הצמיחה הכלכלית השנתית בארה"ב תזנק ל־4%, ולמשק האמריקאי יתווספו 25 מיליון משרות. אלא שלפי חוקרי מכון פיטרסון, מדיניות הסחר הבינלאומי של טראמפ תפגע דווקא במי שנחשב לקהל המצביעים הטבעי שלו - עובדים במשרות ייצור. כך למשל, שוק התעסוקה במדינות כמו וושינגטון, שבה שוכנות יצרניות מטוסים כמו בואינג ולוקהיד מרטין, יספוג פגיעה קשה בגלל הקושי הצפוי לייבא חלקי ייצור מסין.

 , איור: יונתן וקסמן איור: יונתן וקסמן  , איור: יונתן וקסמן

מלחמת הסחר שתצית מדיניות טראמפ עלולה להביא גם למחסור במוצרי אלקטרוניקה שמיוצרים בסין, כמו האייפון של אפל. "בעידן בו חברות סיניות הפכו לשחקניות משמעותיות בשוק, לא רק אספקת האייפון עלולה להיפגע אלא גם אספקה של דגמים פופולאריים אחרים".

החוקרים מביאים בחשבון גם אפשרות שהפרת ההסכמים הקיימים והטלת מכסים חדשים לא תשרוד לאורך זמן בין שבגלל מחאה ציבורית, חסמים פוליטיים או שינוי מדיניות של השותפות להסכמי הסחר. במקרה כזה תפתח מה שהחוקרים הגדירו "מלחמת סחר מוגבלת", שתטלטל את המשק האמריקאי לתקופה של כשנה, אך השפעותיה יהיו בטלות בטווח הארוך יותר.

הכישלון של אובמה

כאמור, גם מדיניות הסחר שעליה הצהירה המועמדת הדמוקרטית קלינטון לא זכתה לאהדה יתרה מצד החוקרים. קלינטון, שאמנם לא איימה לבטל הסכמי סחר קיימים, אך הביעה התנגדות לאשרור בקונגרס של הסכם הסחר הטרנס־פסיפי (TTP) שעל הנוסח הסופי שלו סיכמו בפברואר 12 מדינות, ביניהן אוסטרליה, קנדה יפן ומלזיה. כל המדינות החתומות צריכות עדיין לאשרר את ההסכם בבתי הנבחרים שלהם, ונשיא ארה"ב ברק אובמה מקווה לעשות זאת לפני סוף כהונתו, אם כי הסיכויים לכך נמוכים במיוחד.

אם תיבחר קלינטון להחליף את אובמה, היא עשויה לעכב את אשרור ההסכם. כותבי המאמר מצטטים מחקר קודם שהעריך כי כל שנה של עיכוב ביישום הסכם הסחר הטרנס־פסיפי יביא לאובדן הכנסות של 123-77 מיליארד דולר לכלכלת ארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
בתור אחד שגר בארה"ב ומייצא משם מוצרי צריכה
בתור אחד שגר בארה"ב ומייצא משם מוצרי צריכה  גם למקסיקו וגם לסין אני יודע שכיום שתי המדינות האלה גובות  מכסים בגובה של עשרות אחוזים על יבוא מארה"ב. ארה"ב בתורה לוקחת כמעט אפס מכסים על יבוא מכל העולם. ממש רמיה המחקר הזה. ארה"ב הפכה לפרייאר של העולם וטראמפ הולך לעצור את זה. 
Submarine  |  20.09.16
9.
דודי, האיש לא מאוזן, באמת באמת.. לא צריך
דודי, האיש לא מאוזן, באמת באמת.. לא צריך להכיר אותו אישית, רק לעקוב אחריו קצת כדי להבין שהאיש מסוכן ליציבות יחסית שקיימת בעולם היום. היציבות הזאת שבירה מאוד וטראמפ בטוח יתנהג כמו פיל בחנות חרסינה. חוץ מזה, טראמפ וביבי לא יסתדרו בכלל ולא יוכלו לעבוד ביחד וזה מיליון אחוז.
Hammer  |  20.09.16
לכל התגובות