אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנמר התאילנדי מתעורר

הנמר התאילנדי מתעורר

לאחר עשור של פילוג פוליטי שגלש לאלימות, ההפיכה הצבאית בתאילנד שינתה את חוקי המשחק ובישרה על יציבות. המשקיעים הזרים לא נבהלו והזרימו 13 מיליארד דולר למניות ולאג"ח תאילנדיות מתחילת השנה, ביטחון הצרכנים עלה לשיא והחברות צומחות

21.09.2016, 07:14 | ארז ברית ויוליה ויימן
לפני כשנתיים וחצי הפיל צבא תאילנד את השלטון האזרחי במדינה, במהלך שיירשם בהיסטוריה של תאילנד כהפיכה הצבאית ה־12 במאה השנים האחרונות. מאז המדינה נשלטת על ידי חונטה צבאית. באוגוסט 2016 נערך משאל עם שבו אישרו התושבים את החוקה החדשה שהציע השלטון הצבאי. זו תיכנס לתוקף לאחר הבחירות הכלליות בסוף 2017.

קראו עוד בכלכליסט

החוקה החדשה אמורה למנוע ריכוז כוח בידי מפלגה יחידה בפרלמנט ולסייע להגברת היציבות הפוליטית. לאחר עשור של פוליטיקה מפולגת ותסיסה שאף גלשו לפסים אלימים, נראה שהתאילנדים מוכנים לקבל כל הבטחה ליציבות. זאת אף על פי שביצועיה של החונטה בתחום הכלכלי אינם מזהירים.

גם השווקים הגיבו בחיוב לאישור החוקה, שמציבה לוח זמנים ברור לבחירות כלליות, תוך הבטחת די יציבות כדי לתמוך בהמשך המדיניות הכלכלית ובפרויקטי תשתיות חשובים.

ההפיכה של 2014 בתאילנד, צילום: בלומברג ההפיכה של 2014 בתאילנד | צילום: בלומברג ההפיכה של 2014 בתאילנד, צילום: בלומברג

בשוק קיבלו את ההפיכה

למרות הסיכונים הפוליטיים הכרוכים בהפיכה צבאית, המשקיעים הגלובליים אינם רואים במצב מכשול. ייתכן כי הם רגילים לזירה המשתנה בתאילנד וליכולת של כלכלתה להתאושש במהירות מזעזועים פוליטיים. מתחילת השנה המשקיעים הזרימו 13 מיליארד דולר למניות ולאג"ח תאילנדיות, יותר מלכל מדינה אחרת אסיה מלבד דרום קוריאה.

השקעות אלה חיזקו את המטבע המקומי, בהט, שטיפס השנה ב־3.4% לעומת הדולר. המטבע נתמך גם בעודף בחשבון השוטף של תאילנד, העומד על 4.5% מהתמ"ג. מתחילת 2016, כלל השווקים המתפתחים משכו את המשקיעים הזרים, ותאילנד היא אחת המרוויחות הגדולות מכך.

מיזמים שיתמכו בצמיחה

הבנק המרכזי של תאילנד הותיר בספטמבר את הריבית על 1.5% — ללא שינוי זה החודש ה־11 ברציפות, התקופה הארוכה אי פעם ללא שינוי הריבית. על פי הבנק, לא נדרש שינוי מדיניות שכן כלכלת המדינה צוברת תאוצה. לאחר שהיו בטריטוריה שלילית יותר משנה, שיעורי האינפלציה חזרו להיות חיוביים והם כך כבר חמישה חודשים. הבנק המרכזי צופה הגעה ליעד האינפלציה של 1%–4% בתחילת 2017.

ביטחון הצרכנים עלה לשיא של חמישה חודשים, כשהוא מושפע לחיוב מתמיכת הציבור בחוקה החדשה ומנתוני הצמיחה ברבעון השני של 2016, שעלו על הציפיות. שיעור הצמיחה ברבעון השני היה הגבוה ביותר מאז 2013 ועמד על 3.5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הגורם העיקרי להאצת הצמיחה היה העלייה החדה בצריכה הפרטית. זו איזנה את הירידה ביצוא, שמקורה בביקושים חלשים בעולם, ואת ההאטה בהשקעה הפרטית נוכח אי־הוודאות שיצר משאל העם.

היצוא מתאילנד רושם צמיחה אנמית בשנים האחרונות, לאור החולשה בכלכלה הגלובלית וכן המעבר של השקעות ישירות זרות למדינות עם עלות עבודה נמוכות באזור, דוגמת וייטנאם. אחד הפתרונות לבעיה זו טמון בתוכנית הממשלתית לשיפור מקיף בתשתיות, שצפוי לעלות 8.5 מיליארד דולר בשלב ההתחלתי ולהגיע ל־40 מיליארד דולר בתוך עשור. הפרויקט כולל סלילת כבישים ופסי רכבת והקמת נמל תעופה חדש, ומטרתו להפוך את תאילנד למרכז אזורי למסחר ועסקים. בינתיים הצפי הוא להמשך צריכה פרטית חזקה, הנתמכת באינפלציה ובריביות נמוכות וכן בחזרת היציבות הפוליטית. מנגד, חולשת היצוא תעיב על הצמיחה.

עודף חובות וסכנה מסין

רמת הסיכונים הכלכליים בתאילנד נמוכה בשל כלכלתה המפותחת והמגוונת, התשתיות הטובות שעוד צפויות להשתפר והמדיניות הכלכלית התומכת בעסקים. אישור החוקה החדשה הוליד יציבות פוליטית התומכת בצמיחה.

מנגד ישנם סיכונים. שיעור החוב של משקי הבית הכפיל את עצמו בין 2008 ל־2014 והגיע ל־83% מהתמ"ג ול־121% מההכנסה הפנויה. הודות לרפורמה ברגולציה העמקת החוב מאטה, אך הוא די גבוה כדי להוות נטל על הצמיחה אם בתי האב יצטרכו להקטין חובות, למשל נוכח העלאת ריבית. עם זאת, יציבות המערכת הפיננסית בתאילנד אינה בסיכון הודות לבסיס לקוחות בריא, היוון חזק ואיכות נכסים גבוהה. הסיכון העיקרי לצמיחה הוא האטת־יתר בכלכלת סין. לתאילנד קשרי מסחר ענפים עם סין, ועל פי הערכות, האטה של 1% בכלכלה הסינית תביא לירידת התמ"ג הריאלי של תאילנד ב־1.25% בתוך שנתיים.

העליות ייקרו את המדד

המדד העיקרי, SET Index הכללי של הבורסה בבנגקוק, כולל את כל 699 החברות הנסחרות. המדד מציג את הביצועים הטובים ביותר באסיה מתחילת השנה ובין הטובים בעולם, עם עלייה דולרית של יותר מ־20%. זאת הודות לשיפור בצמיחה, ליציבות המטבע ולהזרמת ההון הזר.

בחודשים האחרונים עודכנו למעלה תחזיות הרווח של החברות המקומיות, והשוק הגיב בחיוב. הצפי הוא כי רווחי החברות ירשמו צמיחה ממוצעת של 3.1% השנה ושל 12.7% בשנה הבאה. סך שווי השוק של החברות התאילנדיות הגיע באוגוסט ל־439 מיליארד דולר, עלייה של 22% לעומת השנה שחלפה. העליות במדד המניות מתחילת השנה הפכו אותו ליקר יחסית, עם מכפיל רווח עתידי של 16.4 לעומת ממוצע רב־שנתי של 15.3. תשואת הדיבידנדים הממוצעת בשוק התאילנדי עמדה באוגוסט על 3.11%.

השורה התחתונה

ההתייצבות הפוליטית והשיפור בכלכלה מיטיבים עם רווחי החברות בתאילנד. העליות בשוק המניות הפכו אותן ליקרות, אך יש מקום לעליות נוספות

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל ויוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות