אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נאמנות לטובת המוגבלים צילום: יח"צ

נאמנות לטובת המוגבלים

באמצעות נאמנות ניתן להתגבר על חוסר האפשרות של הורים לילדים בעלי מוגבלויות לדאוג לאינטרסים של ילדיהם גם לאחר מותם

23.09.2016, 07:16 | אבי אברמוביץ

הורים רבים לילדים בעלי מוגבלויות, מוטרדים מאוד מהשאלה כיצד ניתן לדאוג לכך שגם לאחר מותם, יטופלו ילדיהם באופן ובדרך שבה טופלו בתקופת חייהם של ההורים, בהתאם לאינטרסים ולצרכיהם של הילדים כפי שההורים מבינים אותם ובהתאם לרצונם של ההורים.

זוהי שאלה המטרידה במיוחד הורים שאינם רואים "עין בעין" עם המערכת את אופן הטיפול בילדם, וחרדים לאופן הטיפול בו לאחר מותם.

על פי החוק בישראל, במשפחה שלה ילד מוגבל, לאחר פטירת ההורים (המשמשים בחייהם כאפוטרופוסים של ילדם), יהיה צורך למנות לו אפוטרופוס, שיהיה אחראי בין היתר לרכושו של אותו ילד, לרבות אותו רכוש שקיבל בירושה מהוריו. לכן, מי שינהל את הרכוש יהיה האפוטרופוס – לא בהכרח בהתאם לכוונותיהם של ההורים שציוו את הנכסים לבנם.  

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

אחד הפתרונות הפחות מוכרים לסוגיה זו, הוא העברת חלק מהכנסים של ההורים, אם במסגרת צוואה ואם קודם לפטירתם, לנאמנות שבמסגרתה, כיוצרי הנאמנות, הם רשאים להורות לנאמן שמונה כיצד לנהוג בנכסים ובכספים אותם הם מיעדים לבנם. זהו פתרון המאפשר לדאוג לאינטרסים של הילד בהתאם לרצון ההורים, כפי שהגדירו אותם בהיותם בחיים.

כתב נאמנות, ומכתב משאלות

מהי נאמנות? אמנת האג מגדירה נאמנות כ"יחסים משפטיים הנוצרים על ידי אדם בחייו או בעקבות מותו, כאשר נכסים הוקנו לשליטתו של נאמן לטובתם של נהנים או למטרה מסוימת". ברוב המדינות בהן מוכרת הנאמנות, הנאמנות אינה גוף משפטי אולם במדינות מסוימות נאמנות תחשב ישות משפטית נפרדת, בדומה לחברה. כך לדוגמה בליכטנשטיין, אוסטריה ופנמה. בישראל, חוק הנאמנות מגדיר נאמנות כ"זיקה לנכס שעל פיה חייב נאמן להחזיק או לפעול בו לטובת נהנה או למטרה אחרת".

החוק מאפשר לכל אדם להקים בחייו נאמנות שבמסגרתה הוא רשאי למנות נאמן או נאמנים לפעול לטובת נהנים שונים, ולהעביר נכסים שונים לאותה נאמנות. המסמכים המכוננים של נאמנות הם כתב נאמנות - מסמך אשר נערך על ידי היוצר והנאמן ומפרט תנאים וסמכויות של הנאמן בקשר לנכסים ולנהנים, הצהרת נאמנות - מסמך הנערך על ידי הנאמן בלבד ללא איזכור שמו של היוצר אך מבחינת תוכנו הוא זהה לכתב נאמנות, ומכתב משאלות - מסמך שמכין היוצר ומבטא את רצונותיו והנחיותיו בקשר לניהול הנאמנות.

אין מניעה שנאמנות שכזו תוכל להתחיל לפעול במועד בו אדם נפטר, והנאמן שמונה יוכל לפעול לפי הוראות יוצר הנאמנות.

לסיכום, באמצעות נאמנות ניתן להתגבר על חוסר האפשרות של הורים לילדים בעלי מוגבלויות לדאוג לאינטרסים של ילדיהם גם לאחר מותם.

הכותב הוא עו"ד שותף במשרד רוזנברג אברמוביץ שנלר ושות', המתמחה בניהול הון פרטי והעברות נכסים בין דוריות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות