אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי הבנקים יקבלו בונוסים שלא תלויים בעמידה ביעדים צילום: עזרא לוי

עובדי הבנקים יקבלו בונוסים שלא תלויים בעמידה ביעדים

המפקחת על הבנקים פרסמה תיקון לטיוטת תגמול בכירי הבנקים, וקבעה שבונוסים ומענקים יוכלו להינתן גם על בסיס שיקול דעת המעביד

22.09.2016, 08:15 | רעות שפיגלמן

עובדים מרכזיים במערכת הבנקאית יוכלו לקבל תגמול ממעבידיהם לפי שיקול דעתם, ולא רק לפי קריטריונים כמותיים ועמידה ביעדים, כך קבעה המפקחת על הבנקים חדוה בר בתיקון לטיוטה שפרסמה אתמול.

מי שיהנה מההטבה הזו הוא עובד במשרה בכירה, או אם אינו במשרה בכירה הוא מדווח למנכ"ל או ששכרו עולה על מיליון וחצי שקל בשנה. עובדים שמורכב מתגמול קבוע (שכר) ומתגמול משתנה כמו מענק אופציות, יוכלו ליהנות מתגמול שמבוסס על שיקול דעת עד שלוש משכורות. הטיוטה, שפורסמה לראשונה במאי השנה, כבר הכילה את השינוי, אך כעת המפקחת חידדה את מתן התגמולים. את השינוי מסבירה המפקחת על הבנקים בחוזר בו כתוב כי התיקון מאמץ שינוי דומה שנעשה ברכיבי השכר של המנכ"לים לאחר שהוחלט להחילו על עובדים בכירים נוספים.  

חדוה בר, המפקחת על הבנקים, צילום: אריאל שרוסטר חדוה בר, המפקחת על הבנקים | צילום: אריאל שרוסטר חדוה בר, המפקחת על הבנקים, צילום: אריאל שרוסטר

עם זאת, את השינוי ניתן להסביר גם לפי החוק להגבלת שכר הבכירים שעבר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת במרץ השנה, המגביל את שכר הבכירים עד ל־2.5 מיליון שקל בשנה או עד פי 35 משכר העובד הזוטר. היות והשינוי במתן התגמול נוגע לעובדים בכירים ששכרם גבוה, כעת קיים יותר סיכוי לקבל יותר כסף מתוך התגמול המשתנה. זאת משום שקריטריונים מדידים הם קשוחים יותר מבונוס הניתן על סמך שיקול דעת, אותו לא ניתן למדוד.

לדוגמה, עובד ששכרו השנתי מורכב ממיליון שקל שכר קבוע ועוד מיליון שקל רכיב משתנה (בונוס, אופציות, מניות) בכפוף לעמידה ביעדים שהוצבו לו. משכרו הקבוע נגזר שכר חודשי של 83,333 שקל. לכן, אם מנהלו ימצא לנכון להעניק לו את הבונוס המירבי על פי שיקול דעתו, ולא על פי עמידתו ביעדים, הוא יוכל לתת לו 250 אלף שקל, ששקולים לשלוש משכורות. לכן, על פי התיקון שבטיוטה, העובד יוכל לקבל בנוסף לסכום זה שניתן לו לפי שיקול דעת, עוד 750 אלף שקל בכפוף לעמידה ביעדי ביצוע ויעדים מדידים אחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מה אתם רוצים? גם להגביל את השכר המקסימאלי
מה אתם רוצים? גם להגביל את השכר המקסימאלי לעלות (לא שכר ברוטו ובטח שלא נטו, עלות שכר!) מגוכחת עבור גופים בסדרי גודל, חשיבות ומורכבות כאלה, וגם שיהיה תגמול מבוסס ביצועים? אין שום סיכוי שזה יקרה ואין סיכוי שישארו הנהלה בכירה (לרבות עתודה איכותית) שיעשו זאת תמורת תגמול כ"כ נמוך יחסית ועם אחריות משקית כ"כ כבדה. זה לא קשור אם הסכום אבסולוטית הוא גבוה, סביר או נמוך, זה קשור לאלטרנטיבות, גם בארץ וגם בחו"ל, גם בחברות ציבוריות וגם בפרטיות, והמסקנה הבסיסית שלא יהיה טעם לאף אדם איכותי להשאר במערכת הבנקאית לטווח ארוך, ובטח שלא להתאמץ במיוחד. גם לא יהיה שום תמריץ להתייעלות הגיונית בבנקים, להיפך, יהיה עדיף להפתר מעובדים זולים יחסית ולהעמיס עלויות הזויות על עלויות השכר. היחידים שיפגעו הם בעלי המניות (הציבור הפשוט בלבד למעשה), הלקוחות הקטנים/פרטיים בעיקר וכו' (שךא נדבר על המשק עצמו). תבינו, אולי לכם כשכירים מצויים זה לא מספיק נהיר ומובן, או כסתם קנאים ו/או בורים הנוהרים אחר הפופוליזם הקומוניסטי הנלוז ביותר, אבל עובדתית, מעולם, הקומוניזם לא הביא לפריחה או הצלחה סבירה או אפילו להשרדות. אפילו הקיבוצים, תפארת הקומוניזם הליבראלי ביותר שנוסה, ולמרות סיוע עתק חימוני לאורך שנים, קרסו לחלוטין (תוך ביצוע הסדר החוב הגדול בהיסטוריה, יותר מכל בעלי ההון העיקריים ביחד!).
Bus  |  22.09.16
לכל התגובות