אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגון Human Rights Watch דורש מפיפ"א ואופ"א להפסיק לקיים משחקים בהתנחלויות צילום: איי אף פי

ארגון Human Rights Watch דורש מפיפ"א ואופ"א להפסיק לקיים משחקים בהתנחלויות

בדו"ח שפרסם הארגון הוא טוען כי "פיפ"א התחייבה לשמור השנה על זכויות אדם וחייבת לשלוף כרטיס אדום למועדוני כדורגל הפועלים על קרקע שנגזלה מפלסטינים"

26.09.2016, 19:30 | שירות כלכליסט
ארגון זכויות האדם הבינלאומי Human Rights Watch קורא לפיפ"א ואופ”א להורות להתאחדות הכדורגל בישראל להפסיק לקיים משחקים בהתנחלויות. הארגון טען היום בתחקיר חדש שפירסם כי פיפ"א, הפדרציה הבינלאומית לכדורגל, "מעניקה חסות למשחקים המתקיימים בהתנחלויות בגדה על קרקע שנגזלה מפלסטינים". בהתאחדות הכדורגל דחו את הטענות וטענו כי הן נובעות ממניעים פוליטיים. 

קראו עוד בכלכליסט

בדו"ח טוען הארגון כי הוא "חקר את המצב במועדוני כדורגל הפועלים במסגרת ההתאחדות בישראל, אולם מקיימים את המשחקים הרשמיים שלהם מחוץ לשטח ישראל, על מגרשים הממוקמים בהתנחלויות ישראליות בגדה המערבית... ההתנחלויות אינן חוקיות על-פי המשפט ההומניטארי הבינלאומי ונבנו על קרקעות שנגזלו מהפלסטינים".

ספ בלאטר עם ג ספ בלאטר עם ג'יבריל רג'וב | צילום: איי אף פי ספ בלאטר עם ג

לטענת הארגון, "לפיפ"א יש הנהגה חדשה והארגון התחייב לשמור על זכויות אדם השנה. פיפ"א צריכה לשלוף כרטיס אדום למועדוני כדורגל בהתנחלויות ולהתעקש שההתאחדות בישראל תנהג על פי הכללים".

על פי התחקיר שערך הארגון, קיימים שישה מועדוני כדורגל שמגרשיהם הרשמיים ממוקמים בהתנחלויות בגדה המערבית. המועדונים הגיבו לדו"ח, ולטענת מנהליהם הם מספקים שירות חשוב לקהילותיהם, ובכלל זה מסייעים לילדים מרקע של מצוקה ולאנשים בוגרים להגיע לכושר גופני טוב ולקיים אורח חיים בריא. בן חדד, מנהל מועדון כדורגל עירוני אריאל, אמר לארגון Human Rights Watch שהמועדון שלו מספק פעילות פנאי בטוחה לילדים בקהילה, לרבות כאלה הבאים מרקע משפחתי ו/או חברתי-כלכלי קשה.

הדו"ח מגיע לאחר שטוקיו סקסוול, יו"ר ועדת המעקב של פיפ"א בשיחות בין התאחדות הכדורגל הישראלית להתאחדות הכדורגל הפלסטינית, מסר כי הוועדה תציג המלצות לישיבת מועצת פיפ"א באוקטובר, וכי ייתכן שקונגרס פיפ"א, אשר ישיבתו הבאה תתקיים במאי 2017 , יצטרך לאשר כל החלטה שתתקבל. קבוצה של 66 חברי הפרלמנט האירופי כתבה לנשיא פיפ"א ג'אני אינפנטינו ב-9 בספטמבר, והפצירה בו לדרוש מהמועדונים בהתנחלויות להעביר את מקום מושבם.

בשנה שעברה ניסה ג'בריל רג'וב, יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, לגרום להשעיית ישראל מפיפ"א אך בסופו של דבר וויתר על הבקשה והוקמה וועדת מעקב שנועדה לסייע לכדורגלנים פלסטינים ומועדונים פלסטינים לקיים את הליגות והמשחקים הבינלאומיים שלהם.

ארגון Human Rights Watch ממליץ שפיפ"א ואופ”א, שכלליהן מסדירים את פעילויות ההתאחדות לכדורגל בישראל, ידרשו מההתאחדות להפסיק לקיים משחקים בהתנחלויות ולהפסיק להתיר שימוש במגרשים ובאולמות בהתנחלויות בתחרויות רשמיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות