אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרבות בשוק האופטיקה: מי שממצמץ מאבד את המשקפיים צילום: יח"צ

בלעדי לכלכליסט

הקרבות בשוק האופטיקה: מי שממצמץ מאבד את המשקפיים

הקרבות בין יבואניות משקפי השמש על מותגי פרימיום כמו טומי הילפיגר ופייר קרדן מתלהטים. המהלך יאפשר לא.שטויר לפנות לקהלים ממוצעים שעד היום לא פנתה אליהם, ולהציע לחנויות סל מגוון יותר של מותגים, וגם יתרום להגברת התחרות בשוק

27.09.2016, 08:24 | אורנה יפת

המאבקים המסחריים בענף האופטיקה רושמים עוד שלב במלחמה בין יבואניות המשקפיים הישראליות עינית וא. שטויר, ומעלים את השאלה כיצד הדבר ישפיע על הצרכנים בישראל. במרכז העימות הנוכחי עומדים מותגים מבוקשים כמו טומי הילפיגר, פייר קרדן, קררה ופולארויד, שעד היום הזיכיון לשיווקם בארץ היה בידי עינית מקבוצת אירוקה. כעת, ספילו, יצרנית המשקפיים האיטלקית העומדת מאחורי המותגים האלה, החליטה להעביר את הזיכיון לחברת א. שטויר שבבעלות רוני שטויר, שהיא היבואנית הרשמית בארץ של רוב מותגיה. המהלך יאפשר לא.שטויר לפנות לקהלים ממוצעים שעד היום לא פנתה אליהם, ולהציע לחנויות סל מגוון יותר של מותגים, וגם יתרום להגברת התחרות בשוק.

קראו עוד בכלכליסט

ברקע הדברים עומדת העובדה שקבוצת אירוקה הפכה לפני שנה לזכיינית הבלעדית של מותגי המשקפיים של קונצרן האופנה הצרפתי קרינג (Kering) שהקים מחלקת אופטיקה והפך למתחרה של ספילו, שהיא השנייה בגודלה בעולם. המתחים בין החברות החלו לפני שנתיים, אז הודיעה קרינג על הקמת מחלקה המתמחה באופטיקה, והחזירה אליה מספילו את כל הייצור והשיווק של המותגים שבבעלותה. במסגרת השינוי הודיעה קרינג לספילו כי בסוף 2016 יילקח ממנה הזיכיון של מותג־העל גוצ'י, השייך לקרינג אך יוצר ושווק על ידי ספילו במשך שנים. גוצ'י היה המותג המוביל במכירות של ספילו, ועל פי פרסומים בעולם קרינג התחייבה לפצות אותה ב־90 מיליון יורו. בנוסף, כמה עשרות עובדים של ספילו בעולם עברו לעבוד במחלקת המשקפיים שהקימה קרינג.

משקפי גוצ’י. הזיכיון עובר ידיים, צילום: יח"צ משקפי גוצ’י. הזיכיון עובר ידיים | צילום: יח"צ משקפי גוצ’י. הזיכיון עובר ידיים, צילום: יח"צ

המאבק הבינלאומי מחלחל גם לזכייניות בישראל, כאשר עינית ואירוקה מחזקות את הקשרים עם קרינג אל מול א. שטויר וספילו. למשל, גוצ’י שהחל מהשנה הבאה יופץ על ידי עינית. המאבק בין השתים אינו חדש, וזה שנים רבות א. שטויר לא מקיימת יחסי מסחר עם אירוקה, ולפני שנה וחצי אף הגישה תביעה נגד עינית בטענה לפגיעה בשמה.

עוד נודע כי אירוקה חתמה על הסכם עם היצרנית מרקולין, שמחזיקה במותגי היוקרה טום פורד ורוברטו קוואלי.

מהלכים אלה מחזקים במידה מסוימת את לוקסאוטיקה שהוא כיום תאגיד המשקפיים היחיד שיש לו נציגות משלו בישראל, בעוד מותגי ספילו וקרינג עשויים להחליף ידיים בין הזכיינים הנאבקים ביניהם על קבלת הזכיונות.

מעינית נמסר: "החברה לא מנהלת את מערכות היחסים שלה עם הספקים על גבי העיתון". מא. שטויר נמסר: "אנו שמחים לבשר כי החל מינואר חברת שטויר תהיה היבואנית הבלעדית של כל מותגי ספילו בישראל, כולל מותגים עתידיים כגון מוסקינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות