אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממונה על התקציבים עונה לנגידה: "מחירי השכירות צפויים לרדת"

הממונה על התקציבים עונה לנגידה: "מחירי השכירות צפויים לרדת"

לדבריו, "קיים מתאם חיובי בין מחירי הדירות לבין מחירי השכירות"; לפיכך ניתן לצפות שמיסוי הדירה השלישית, שמטרתו להביא לירידה במחירי הדירות, יוביל גם לירידת השכירות - זאת בניגוד לטענת פלוג אתמול

27.09.2016, 16:14 | עמרי מילמן

הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי שלח היום (ג') לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג מכתב, ובו הגיב לביקורת שהשמיעה אתמול בנוגע לתוכניתו של שר האוצר משה כחלון למסות החזקת שלוש דירות ומעלה, במטרה לתמרץ את בעליהן למכור אותן. פלוג ציינה אתמול במסגרת הודעת הריבית כי התוכנית של כחלון עלולה להעלות את מחירי השכירות.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי הממונה, "קיים מתאם חיובי בין מחירי הדירות לבין מחירי השכירות כפי שעולה בין היתר ממחקרים ועבודות אותם פרסם בנק ישראל לאורך השנים. מתאם זה נובע מכך שירידה במחירי הדירות מביאה לכך שהתשואה הנדרשת משכירות היא נמוכה יותר ולאטרקטיביות נמוכה יותר של השכרת הדירות מצד השוכרים על רקע האפשרות לרכישת דירות. בהתאם לכך, ועל בסיס המתאם שנצפה בעשרים השנים האחרונות בין מחירים אלו, ניתן לצפות שירידה במחירי הדירות תוביל דווקא לירידת מחירי השכירות".

לוי הזכיר כי משקל הדירות המוחזקות על ידי בעלי מספר דירות עומד על 12% מסך הדירות בשוק ההשכרה.

מימין ראש אגף התקציבים אמיר לוי ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג, צילום: עמית שעל, אבי רוקח מימין ראש אגף התקציבים אמיר לוי ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג | צילום: עמית שעל, אבי רוקח מימין ראש אגף התקציבים אמיר לוי ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג, צילום: עמית שעל, אבי רוקח

לוי התייחס לטענת הנגידה לפיה הגדלת היצע הדירות לרכישה תוביל להקטנת היצע הדירות הזמין להשכרה, לדברי הממונה "צעדי הממשלה להגדלת ההיצע צפויים לשנות מגמה זו". כמו כן ציין כי "מספר יחידות הדיור שאושרו בלשכות התכנון מסך של כ-24 אלף יחידות דיור ב-2008 לכ-100 אלף ב-2015. במקביל קצב התחלות הבנייה עלה בשנים אלו מכ-33 אלף התחלות בנייה בשנה, לסך של כ-48 אלף יחידות דיור חדשות בכל שנה". לוי מוסיף כי הוא סבור ש"מאמצי הממשלה להרחבת היצע השכירות המוסדית יחד עם הקיפאון היחסי בעליית מחירי השכירות במהלך השנים האחרונות מפחיתים באופן משמעותי את החשש שהטלת המס תביא לעליית מחירי השכירות".

הממונה הציע לנגידה לשתף פעולה וסיים בכך ש"בידי בנק ישראל מספר כלים שיכולים להשתלב באמצעי הממשלה לצמצום שיעור המשקיעים בשוק הדיור. בהתאם לאמור, אנו מציעים לשתף פעולה בנושא זה, ולבחון אתכם צעדים נוספים הנדרשים לביצוע בשוק זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות111 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

109.
לפי חדשות 2, ביבי הורה להשתיק החכים בליכוד
לפי חדשות 2, ביבי הורה להשתיק החכים בליכוד שמתנגדים למס. לכן מוצע ל50 אלף בעלי הבתים בישראל ובני משפחותיהם להצביע לרב גפני שהוא היחיד שמסוגל לעצור את הטרוף הזה או לבטל אותו בכנסת הבאה. ביבי - תשכח מאיתנו. בובה של כחלון. ביבי - אביר הכלכלה החופשית - פחחחחחח...
Bike  |  28.09.16
107.
לדיירים שלי שלא העליתי שכ"ד, אני אעלה בזמן
לדיירים שלי שלא העליתי שכ"ד, אני אעלה בזמן החידוש, גם אם לא במלוא סכום המס. אזכיר שהמס פה לא רק שאינו מוסרי ברמה העקרונית, אלא שבעצם מדובר בכפל מס כי העלאת המס גוררת העלאת השכירות וגם ההכנסה מהעלאת השכירות ממוסה. סכום ההשתתפות של השוכר יחושב בהתאם.
Bike  |  28.09.16
לכל התגובות