אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות החשמל מציבה אולטימטום לנניקשווילי: צא מתחנת באר טוביה

רשות החשמל מציבה אולטימטום לנניקשווילי: צא מתחנת באר טוביה

הרשות דורשת מנניקשווילי להעביר אחרי החגים את אחזקותיו בתחנת הכוח בבאר טוביה לנאמן, אם לא ישלים העברת הזכויות לבעלים חדש. החשש: הסכסוך עם שותפיו יפגע במשק האנרגיה

28.09.2016, 08:24 | ליאור גוטמן

רשות החשמל דורשת מאברהם נניקשווילי להעביר מיד אחרי החגים את אחזקותיו בתחנת הכוח העתידית בבאר טוביה (IPM) לידי נאמן, זאת אם לא תושלם רגולטורית העברת הזכויות לידי בעלים חדש. הקביעה הזו התקבלה בימים האחרונים, על רקע הניסיונות של נניקשווילי ושותפו טימור בן יהודה למכור 80% מתחנת הכוח שעתידה לקום שם לאנשי העסקים אהוד בן ש"ך וניסן כספי מחברת גלובל פאוור.

קראו עוד בכלכליסט

עסקת המכירה היתה אמורה להסתיים כבר לפני שבוע, אולם שני השותפים האחרים בתחנת הכוח – משה טרי ומוטי פרידמן, המחזיקים יחד 20% – טירפדו את המהלך בטענה שמכירת הזכויות של נניקשווילי אינה חוקית לכאורה. לטענתם, ההשקעות הכספיות שנניקשווילי היה אמור להביא לתחנת הכוח, בהיקף של כ־110 מיליון דולר, לכאורה בוצעו בחלקם ורק בהלוואות, ולכן אין לו זכות מכירת אחזקות שם. טרי ופרידמן טענו עוד שהם לא עודכנו במשא ומתן למכירת אחזקותיו של נניקשווילי לבן ש"ך וכספי וקיבלו הודעה רק לאחר המכירה, ובמחיר שלתפיסתם נמוך ומגלם לכאורה רק מחצית מהשווי של התחנה. הנושא צפוי להתגלגל לבית המשפט אם הצדדים לא ישלימו את כל המחלוקות ביניהם בהליך גישור.

רשות החשמל החליטה על הדרישה להעביר את האחזקות שם לידי נאמן בשל החשש שלה מפגיעה במשק האנרגיה. תחנת הכוח אמורה לפעול בתחילת 2019 ולספק למשק כ־3.2% מכושר הייצור של חברת החשמל, הספק השקול לגידול החזוי של צריכת החשמל במדינת ישראל. מכיוון שחברת החשמל לא מקימה תחנות כוח חדשות, עיקר ההיצע נופל על כתפי היזמות הפרטית, ולכן כל ייצור חשמל אמור לשרת את המשק. לפיכך, כל דחייה בהקמת תחנת הכוח בבאר טוביה עלולה לפגוע בסופו של דבר ביכולת המשק לספק את צרכיו.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

התחנה היתה אמורה כבר לפעול אולם הקמתה התעכבה לאחר שהבעלים המקוריים – שיכון ובינוי – מכרה את הזכויות לקבוצת טריפל אמ, שהיתה אז בידי יו"ר חברת החשמל לשעבר פרידמן, טרי ונניקשווילי. בשל חקירות על מעורבותו לכאורה בפרשת מנופים פיננסים ובמתן שוחד לכאורה לשר לשעבר בנימין בן אליעזר, נניקשווילי אמור למכור את אחזקותיו.

מרשות החשמל נמסר ש"הרשות הבהירה לחברת אי.פי.אם שאם היא לא תקבל לידיה את המידע הדרוש לגיבוש המלצתה ביחס להעברת הבעלות במניותיו של ננקשווילי בהקדם, היא תדרוש את העברת המניות לידי נאמן". נניקשווילי סרב להתייחס לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות