אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשש הציבורי מבינה מלאכותית גורם לחברות הטכנולוגיה לשתף פעולה צילום: צילום מסך

החשש הציבורי מבינה מלאכותית גורם לחברות הטכנולוגיה לשתף פעולה

גוגל, פייסבוק, אמזון, IBM ומיקרוסופט הקימו מיזם משותף שינגיש, יחקור וינטר את תחום ה-AI במטרה להשקיט את החששות הציבוריים. שתי חברות בולטות שלא הצטרפו למיזם הן אפל ו-OpenAI של אלון מאסק

29.09.2016, 11:31 | נמרוד צוק
חמש מהחברות שמובילות היום את מחקר הבינה המלאכותית בעולם - גוגל, פייסבוק, אמזון, IBM ומיקרוסופט - הקימו מיזם משותף בשם Partnership on AI, שיפעל לקדם את המודעות הציבורית ליתרונות הבינה המלאכותית ואת הידע הציבורי בנושא, ולשמש כפורום במסגרתו יוכל החברות המשתתפות לעבוד יחד על התוויית כללים למחקר אתי, בטוח והוגן של התחום.

קראו עוד בכלכליסט

הארגון קם על רקע דיון ציבורי מתמשך על החששות המתגברים מפני בעיות שיווצרו סביב מחקר הבינה המלאכותית, ומהאפשרות שאחת השחקניות הדומיננטיות בתחום תשאיר בידה כוח גדול מהאחרות, ועד לפחד מהתקדמות מהירה מדי שתיצור בינה מלאכותית בעלת יכולות לקבל החלטות שיזיקו לבני אדם וללא המנגנונים המוסריים ואתיים המתאימים שיגבילו אותה.

המיזם המשותף. שתי חברות בולטות בהעדרן, צילום: צילום מסך המיזם המשותף. שתי חברות בולטות בהעדרן | צילום: צילום מסך המיזם המשותף. שתי חברות בולטות בהעדרן, צילום: צילום מסך
מלבד הסוגיות האתיות, למיזם יש מנדט לפעול בנושאים כמו שקיפות, פתיחות טכנולוגית, הוגנות, פרטיות, שיתוף פעולה בין מערכות בינה מלאכותית לבני אדם, אמינות ושרידות הפיתוחים הטכנולוגיים. הוא אמור לשמש כמסגרת למחקרים בנושאים אלו ולפיתוח של מתודות מומלצות.

הצוות שמוביל אותו כולל את ראלף הרבריץ', מנהל תחום לימוד המכונה באמזון; את מייסד דיפמיינד (שבבעלות גוגל) מוסטפה סולימן; את ד"ר גרג קוראדו מגוגל הנמנה על מייסדי פרויקט גוגל בריין; את מנהל מחקר הבינה המלאכותית בפייסבוק יאן לקאן; את פרופ' פרנססקה רוס מ-IBM, אחת החוקרות הבכירות בחברה; ואת אריק הורביץ ממיקרוסופט, שמכהן כמנהל מעבדת המחקר הראשית של החברה.

שתי חברות בולטות בתחום שלא הצטרפו לעת עתה למיזם הן אפל ו-OpenAI של אלון מאסק, מלכ"ר שהוקם לפני מספר חודשים במטרה לפתח פלטפורמות בינה מלאכותית מבוססות קוד פתוח, ולספק משקל נגד לידע שנצבר בחברות כמו גוגל ופייסבוק. עם זאת, בארגון אומרים כי הם מצויים בשיחות איתן וגם חברות נוספות במטרה לצרף אותן בהמשך הדרך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות