אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלך הנדל"ן הסיני מזהיר מ"בועת המחירים הגדולה בהיסטוריה" צילום: בלומברג

מלך הנדל"ן הסיני מזהיר מ"בועת המחירים הגדולה בהיסטוריה"

לדברי המיליארדר וואנג ג'יאנלין, מחירי הבתים בערים המרכזיות בסין עולים, ובערים הקטנות - נופלים; "הממשלה יכולה להמציא כל מיני צעדים - זה לא יצליח"

29.09.2016, 17:24 | שירות כלכליסט

המיליארדר הסיני וואנג ג'יאנלין, לשעבר האיש העשיר במדינה, עשה את הונו בשוק הנדל"ן וכעת הוא מזהיר ששוק זה יוצא מכלל שליטה. "זוהי הבועה הגדולה בהיסטוריה", אמר וואנג בראיון ל-CNN אתמול.

קראו עוד בכלכליסט

"בועה" היא מילה טעונה בסין לאחר הזינוק הדרמטי וההתרסקות שלאחריה בשוק ההון הסיני בשנה שעברה, שמחקה את חסכונותיהם של מיליוני משקיעים קטנים, שהאמינו בזמנו שבייג'ין לא תתן לשוק ליפול. אלא שלאחר מאבק לבלום את ההשפעות של המהומה בשוק ההון הסיני, מנהיגיה של המדינה עלולים למצוא עצמם מתמודדים עם כאב ראש דומה בשוק הנדל"ן.

הבעיה העיקרית, על פי וואנג, היא שהמחירים ממשיכים לעלות בעריה המרכזיות של סין, כדוגמאת שנגחאי, אך נופלים בערים הקטנות, שם יש מספר עצום של בתים בלתי מאוכלסים. "אני לא רואה שיש פיתרון טוב לבעיה זו. הממשלה יכולה להמציא כל מיני צעדים – הגבלת הרכישות או האשראי – אך אף אחד מהם לא הצליח".

העיר שנג העיר שנג'ן בסין. מחירי הדיור שם גבוהים יותר מבלונדון | צילום: איי פי איי העיר שנג

זוהי אחת הדאגות הגדולות בסין, שכלכלתה מאטה בזמן שרמות החוב הגבוהות ממשיכות לטפס בעקביות. היקף ההלוואות ישירות לענף הנדל"ן עומד על 24 טריליון יואן (3.6 טריליון דולר), נכון לסוף יוני. כך על פי "קפיטל אקונומיקס".

"הבעיה עם הכלכלה לא הגיעה עדיין לשפל הנמוך ביותר שלה. אם נסיר את המינוף מהר מידי, הכלכלה תסבול עוד יותר. כך שנאלץ להמתין עד שהיא תשוב למסלול התאוששות – אז נוכל לצמצם בהדרגה את המינוף ואת החובות".

הוא הוסיף כי אינו דואג לגבי הסיכוי של "נחיתה קשה" – התמוטטות פתאומית וקטסטרופלית של הצמיחה הכלכלית.

דבריו של וואנג בעלי משקל: אמפריית הנדל"ן והבידור שלו רשמה הכנסות של 44 מיליארד דולר בשנה שעברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
האם אתה לא בוכה על האלמנות והיתומים שנוצרו
האם אתה לא בוכה על האלמנות והיתומים שנוצרו מפיגועי הטרור שהיו כאן בין השנים 1977 עלית בגין לשילטון עד 1992 תחילת שילטון רבין אז להזכירך למעלה מ 360 נרצחים!! נכון ולא אוסלו הביאו את הטרור, וכמה נרצחי טרור תחת שלטון הימין?????? מה קרה הימין לא מספיק חזק??? מה קרה 30 שנות שלטון ימין לא מספיקים לשנות את תמונת המצב???
Battery  |  30.09.16
16.
לחזור ולהאשים. מי אשם? הצד השני. הוא ולא
לחזור ולהאשים. מי אשם? הצד השני. הוא ולא אחר. ואם כבר להאשים, אז מה בדיוק עושים מנהיגי המדינה היום כדי לשפר את מצב בטחוננו? כמה שנים עוד יחפשו על מה לבכות במקום לעשות. או שלום, או מלחמה. אבל הוא לפחות ניסה לעשות שלום. מי שהיום בשלטון מנסה בעיקר לשמור על הכסא. בטחון להון ולשלטון אבל לא להמון. 
Tooth  |  30.09.16
לכל התגובות