אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיכום הרבעון השלישי בבורסות ניו יורק: נאסד"ק המריא ב-9.7% צילום: רויטרס

סיכום הרבעון השלישי בבורסות ניו יורק: נאסד"ק המריא ב-9.7%

עם נעילת המסחר נחתם הרבעון הטוב ביותר בוול סטריט מתחילת השנה - דאו ג'ונס רשם עלייה רבעונית של 2.1% ומדד S&P 500 הוסיף לערכו 3.3% בשלושת החודשים האחרונים. הנפט נסק ב-7.9% בחודש ספטמבר; כוכבת היום - מניית דויטשה בנק הגרמני, שזינקה ב-14.1%

30.09.2016, 23:01 | שירות כלכליסט
דיווח שוטף מהמסחר באסיה, אירופה וניו יורק: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, שוק הסחורות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

 

ניקיי שנגחאי האנג סנג

קאק פוטסי דאקס

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

 

23:00 - המסחר בבורסות ניו יורק ננעל הערב (ו') במגמה חיובית כשהמדדים האמריקאים רושמים את הרבעון הטוב ביותר שלהם מתחילת השנה.

 

מדד דאו ג'ונס עלה היום ב-0.9%, S&P 500 ונאסד"ק הוסיפו לערכם 0.8% כל אחד.  בסיכום תקופתי - דאו התחזק ב-0.5% בחודש ספטמבר ועלה ב-2.1% ברבעון השלישי. מדד S&P 500 ירד ב-0.1% בספטמבר, אך הוסיף לערכו 3.3% ברבעון השלישי של 2016. נאסד"ק וטיפס ב-1.9% בספטמבר, וזינק ב-9.7% בסיכום הרבעוני.

 

22:00 - החוזים על הנפט למסירה בחודש נובמבר עלו היום בבורסת הסחורות של ניו יורק ב-0.9% ונקבעו על 48.24 דולר לחבית. בסיכום הרבעון השלישי של 2016 נחלש הנפט בכמעט 0.2%. עם זאת, בסיכום חודשי התחזק הנפט ב-7.9%.

 

21:00 - הזהב רשם את ההפסד הרבעוני הראשון השנה, כשסיים את הרבעון השלישי של 2016 בירידה של 0.3%. היום נחלש הזהב ב-0.7% והחוזים למסירה בחודש דצמבר נקבעו על 1,317.1 דולר לאונקיה.

 

20:25 - החוזים העתידיים על הנפט עולים היום (ו'), כשברקע נתונים שמפרסמת סוכנות בייקר היוג'ס, לפיהם מספר הקידוחים הפעילים ברחבי ארה"ב עלה השבוע ב-7 לרמה של 425. הדיווח הנוכחי מסכם 13 שבועות של עלייה במספר הקידוחים וזאת מתוך 14 השבועות האחרונים. מספר הקידוחים הכולל בארה"ב - הכולל גם קידוחי נפט וגם קידוחי גז טבעי - טיפס ב-11 והוא מסתכם השבוע ב-522 קידוחים. על רקע הנתונים האלו, החוזים על נפט מסוג WTI למסירה בחודש נובמבר עולים בשעה זו ב-0.6% בבורסות הסחורות של ניו יורק, למחיר של 48.09 דולר לחבית.

 

 

קידוח נפט, צילום: בלומברג קידוח נפט | צילום: בלומברג קידוח נפט, צילום: בלומברג

 

19:00 - המסחר בבורסות אירופה ננעל הערב (ו') במגמה מעורבת. מדד פוטסי הבריטי איבד 0.3% מערכו, מדד דאקס הגרמני עלה ב-1% ומדד קאק הצרפתי התחזק ב-0.1%. מניית ענק הבנקאות הגרמני דויטשה בנק סיימה בעלייה של 6.4%, לאחר שבחציו הראשון של יום המסחר ירדה בחדות.

 

18:30 - מניית דויטשה בנק מתאוששת ומזנקת בבורסת ניו יורק בשיעור של יותר מ-12%, זאת על רקע דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP שהבנק הגרמני קרוב להשגת הסכם עם משרד המשפטים האמריקאי, לפיו ישלם פחות מ-14 מיליארד דולר ליישוב תביעות הנוגעות למכירת אג"ח מגובות משכנתנאות בתקופת המשבר הפיננסי. התשלום צפוי לעמוד על פי הדיווח על 5.4 מיליארד דולר. דאגות בנוגע לעתידו הפיננסי של דויטשה בנק השפיעו על שוקי המניות הגלובליים בשבוע האחרון, כשכלכלנים הביעו דאגה לגבי ההשלכות של המשבר בבנק הגרמני על תעשיית הבנקאות העולמית.

 

17:30 - סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן עלה בספטמבר לקריאה של 91.2 נקודות, זאת מרמה של 89.8 נקודות בחודש שעבר. העליות נרשמו בשל תחושות טובות בקרב בעלי בתים שמרוויחים 75 אלף דולר בשנה ויותר. מאוניברסיטת מישיגן נמסר עם פרסום הקריאה, כי אין מדובר במגמת שיפור, בשל העובדה כי הקריאה בספטמבר דומה לממוצע שנרשם מתחילת השנה - 91.4 נקודות.

 

 

מסר הרגעה. מנכ"ל דויטשה בנק, ג מסר הרגעה. מנכ"ל דויטשה בנק, ג'ון קריאן | צילום: בלומברג מסר הרגעה. מנכ"ל דויטשה בנק, ג

 

 

17:00 - מדד PMI של שיקגו, שמכונה הברומטר העסקי של שיקגו, טיפס בשיעור של 2.7 נקודות לרמה של 54.2 נקודות בספטמבר - זאת מרמה של 51.5 נקודות שנרשמה בסוף אוגוסט. העליות נרשמו בשל שיפור בסעיף ייצור במדד, שעלה ב-7.3 נקודות לרמתו הגבוהה ביותר מאז חודש ינואר. כל קריאה מעל 50 נקודות משמעותה שהתנאים העסקיים משתפרים.

 

16:30 - פתיחה חיובית בבורסות ניו יורק. מדד דאו ג'ונס פתח את המסחר בעלייה של 0.7%, מדד S&P 500 מתחזק ב-0.6% ומדד נאסד"ק מוסיף לערכו 0.5%. ברקע, תקווה להתאוששות במצבו של הבנק הגרמני דויטשה בנק, שמתחזק בפתיחה ב-6.5%, על רקע דברי ההרגעה של המנכ"ל מוקדם יותר. הנפט מתחזק ב-0.5% בשעה זו בבורסת הסחורות של ניו יורק והוא נסחר מעל 48 דולר לחבית.

 

16:05 - הוצאות הצרכנים האמריקאים לא השתנו במהלך חודש אוגוסט, כשמכירות נמוכות של מכוניות חדשות רשמו ירידה, לעומת עלייה בשירותי חינוך ובריאות. הנתון "השטוח" בחודש שעבר, והנמוך ביותר מאז חודש מרץ האחרון, היה נמוך מתחזיות האנליסטים שחזו עלייה של 0.2% בהוצאות הצרכנים. הנתונים נמסרו על ידי לשכת המסחר היום (ו') בארה"ב. הפעם האחרונה שהוצאות הצרכנים לא רשמו שינוי היתה בחודש ינואר.

 

בתוך כך, ההכנסה הפרטית של האמריקאים עלתה ב-0.2% בחודש שעבר, העלייה הנמוכה היותר זה שבעה חודשים. חוסר השינוי בהוצאות הצרכנים בשילוב עם העלייה הקלה בהכנסה שלהם, גרמו לעלייה בחיסכון. החיסכון כחלק מההכנסה עלה ל-5.7% מ-5.6% - הרמה הגבוהה ביותר זה שלושה חודשים.

 

לפי הנתונים שמתפרסמים היום, האינפלציה ב-12 החודשים שהסתיימו באוגוסט עלתה ב-1% , זאת לעומת 0.8% בסוף יולי. איפלציית הליבה, ללא מחירי אנרגיה ומזון עלתה ל-1.7%.  עם זאת, האינפלציה עדיין נמצאת מתחת ליעד של 2% שהוגדר על ידי הפדרל ריזרב - וזאת אחת הסיבות שבעטיין הותיר הבנק הפדרלי את הריבית על כנה.

 

14:35 - דברי ההרגעה של מנכל דויטשה בנק - המניה מאבדת 4.5% ונסחרת בשפל של כל הזמנים.

 

גם מניית קומרצבנק, הבני השני בגודלו בגרמניה, מתרסקת היום - ומאבדת 6.3%. אתמול הודיע הבנק כי הוא מתכנן רה-ארגון מעמיק, הכולל את פיטוריהם של קרוב ל-10,000 עובדים – כ-20% מכוח העבודה – וכן מיזוג שתי חטיבות גדולות וביטול חלוקת דיבידנדים השנה.

 

14:15 - מנכ"ל דויטשה בנק, ג'ון קריאן, מנסה לעצור את המפולת. במכתב ששלח לעובדים, טען המנכ"ל כי השמועות שפורסמו לאחרונה בכלי התקשורת לפיהן קבוצה של קרנות גידור הפחיתה את החשיפה שלהם לבנק "יצרו חששות לא מוצדקים" וכי מצבו של הבנק "יציב". 

 

14:00 - למרות הירידות שנרשמות בשעה זו בשוקי אירופה, החוזים העתידיים בוול סטריט מאותתים על ירידות מתונות בלבד עם פתיחת המסחר היום בניו יורק. בשעה 15:30 שעון ישראל יפורסם הנתון החודשי של ההוצאות האישיות לחודש אוגוסט, שצפוי לעלות ב-0.1%. נתוני ההכנסה הפרטית שיפורסמו באותה שעה צפויים להראות עלייה של 0.2% באוגוסט. בשעה 17:00 יפורסם סנטימנט הצרכנים של מישיגן שצפוי לעמוד על 90 נקודות.

 

מניית טבעאיבדה אתמול 4.9%, וב-5 ימי המסחר האחרונים חתכה 9.6% משוויה. טבע מתמודדת כיום עם שימוע על פטנטים נוספים של הקופקסון, ואתמול העריך האנליסט מחברת Evercore ISI כי השימוע "לא הולך טוב" לחברה הישראלית. כמו כן פורסמו אתמול הערכות כי חברת התרופות אמג'ן תנצח את טבע ושורה של חברות פארמה גדולות נוספות במירוץ לפיתוח תרופה חדשה למיגרנות.

 

13:00 - יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה המרכזית של האיחוד האירופי דיווחה היום (ו') כי מדד המחירים לצרכן טיפס החודש ב-0.4% לעומת השנה שעברה, ולעומת עלייה של 0.2% באוגוסט. זוהי הרמה הגבוהה ביותר של המדד מאז אוקטובר 2014. ואולם היא נותרה עדיין נמוכה במידה ניכרה מהיעד שהציב הבנק האירופי המרכזי של 2%.

 

12:30 - יצרנית כלי הטיס האירופית איירבוס פוצחת בתוכנית ארגון מחדש במסגרתה תאחד מטות ותקצץ משרות הנהלה. מטרת התוכנית היא לשפר את הרווחיות ולהעביר את המיקוד לחטיבת ייצור המטוסים, המסחריים, שהיא החטיבה הגדולה ביותר של החברה. מנכ"ל החברה טים אנדרס הודיעה כי התוכנית תוביל לחיסכון משמעותי, תעודד קבלת החלטות מהירה יותר ותצמצם את הפער ברווחיות לעומת יריבתה בואינג. מניית איירבוס יורדת ב-1.2% בבורסה בפריז.

 

בינתיים נחלשות מעט הירידות בבורסות באירופה - פוטסי ודאקס יורדים ב-1%, קאק מאבד 1.2%.

 

11:30 - חברת יעוץ הסיכונים יורואסיה גרופ (Eurasia Group) אינה מאמינה כי דויטשה בנק יזכה לסיוע ממשלתי, זאת משורה של סיבות פוליטיות ופיננסיות. "ההערכות שברלין תחלץ את דויטשה בנק מוטעות ואינן מבינות נכונה את חוקי האיחוד האירופי לחילוץ בנקים, את הפוליטיקה בברלין ואת מצב ההון של הבנק", כתבו האנליסטים של החברה.

 

בורסת פרנקפורט, צילום: בלומברג בורסת פרנקפורט | צילום: בלומברג בורסת פרנקפורט, צילום: בלומברג

מניות פיננסים נוספות מאבדות גובה: סוסייטה ג'נרל יורד בפריז ב-4.3%, בנקו סנטנדר מאבד 4.2% בבורסה במדריד, יוניקרדיט משיל 4.3% באיטליה

 

10:30 - הבורסות באירופה נסחרות בירידות של יותר מ-1.5% על רקע חשש המשקיעים ממצבו הפיננסי של דויטשה בנק. מדד קאק יורד ב-2%, פוטסי מאבד 1.4% ודאקס - 1.8%. מניית דויטשה בנק קורסת ב-7.1%.

 

מדד המחירים לצרכן בצרפת עלה ב-0.4%, בשיעור שנתי, בספטמבר, לאחר עלייה של 0.2% באוגוסט - בהתאם לציפיות.

 

10:15 - הבורסות באסיה ננעלו בירידות שערים. מדד ניקיי איבד 1.5%, האנג סנג צנח ב-2%.

 

08:30 - מדד מנהלי הרכש בתחום הייצור בסין, שמפרסמת חברת המחקר קאישין עלה בספטמבר ל-50.1 נקודות, לעומת 50 באוגוסט - בהתאם לתחזיות האנליסטים. זה החודש השלישי ברציפות שהמדד נמצא ברמת 50 הנקודות או מעליה - רף המפריד בין התרחבות הייצור במפעלים להתכווצות.

 

 

דויטשה בנק, צילום: בלומברג דויטשה בנק | צילום: בלומברג דויטשה בנק, צילום: בלומברג

07:15 - המסחר בבורסות באסיה מתנהל בירידות שערים. מניות הפיננסים מובילות את הירידות, על רקע חשש המשקיעים מעתידו של דויטשה בנק - שהרשויות בארה"ב מאיימות לקנוס אותו ב-14 מיליארד דולר בגין מכירת אג"ח מגובות משכנתאות. אתמול ננעלו הבורסות בוול סטריט בירידות של כ-1%, ומניית דויטשה בנק קרסה ב-6.6% לאחר דיווח שלפיו קרנות גידור נוטשות את הבנק הגרמני. 

מדד MSCI אסיה-פסיפיק, שאינו כולל את הבורסות ביפן, יורד ב-0.9%; עם זאת בסיכום הרבעון השלישי המדד נמצא כעט בפלוס 8.6%. מדד האנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.3%, ניקיי ביפן מאבד 1.2% - ובבורסה בשנגחאי נרשמות דווקא עליות קלות.

מדד המחירים לצרכן ביפן ירד באוגוסט זה החודש השישי ברציפות. המדד ללא מזון טרי - הנתון שבו משתמש הבנק המרכזי במדינה למדידת האינפלציה - ירד ב-0.5% בשיעור שנתי. התחזיות היו לירידה של 0.4%. לעומת זאת, התוצר התעשייתי של יפן עלה ב-1.5% באוגוסט, לעומת התחזית לגידול של 0.5%. הוצאות הצרכנים נפלו ב-4.6% לעומת החודש המקביל אשתקד - התחזית היתה לירידה של 2.1%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות