אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיצוץ עמוס 6: חברת SpaceX חקרה אפשרות לחבלה צילום: אי פי איי

פיצוץ עמוס 6: חברת SpaceX חקרה אפשרות לחבלה

לפי דיווח של הוושינגטון פוסט, נציגי החברה שטיל השיגור מתוצרתה הושמד ביקשו לבדוק האם חברת ULA המתחרה מעורבת במקרה ואף ניסו להיכנס למבנה שלה, אך סורבו

01.10.2016, 21:25 | הראל עילם

לפני כחודש התפוצץ טיל השיגור פלקון 9 של חברת החלל האמריקאית SpaceX, בעת שנשא עליו את לווין התקשורת עמוס 6 של חברת חלל תקשורת. עד היום נסיבות המקרה ממשיכות לסקרן את התעשייה, ולפי דיווח של "וושינגטון פוסט", החברה חקרה גם את האפשרות שמדובר בחבלה מכוונת.

קראו עוד בכלכליסט

הפוסט מצטט שלושה מקורות אנונימיים בתוך התעשייה, לפיהם נציגי SpaceX ביקרו בין השאר במשרדים של חברת החלל המתחרה United Launch Alliance. הנציגים ביקשו מאנשי ULA גישה למתקן, שנמצא בסמיכות ובקו ראיה ישיר למתקן השיגור של SpaceX. החברה המתחרה סירבה לבקשת הנציגים ולא הסכימה להכניס אותם לבניין. במקום זאת, ULA הזמינה מספר חוקרים מחיל האוויר האמריקאי. לפי הדיווח, החוקרים ביקרו בגג הבניין אבל לא מצאו "שום דבר רלוונטי".

 , צילום: USlaunchreport.com צילום: USlaunchreport.com  , צילום: USlaunchreport.com

המקורות אמרו לפוסט כי SpaceX בחרו לבדוק את הבניין של ULA לאחר שבחנו בקפידה את כל הסרטונים והתמונות מהאירוע ומצאו כי נקודה לבנה לא מוסברת הופיעה על גג הבניין בזמן השיגור. לא ברור כעת האם SpaceX איתרה בעצמה את האנומליה או שהיא נמצאה בעזרת הציבור – לפני כשלושה שבועות, SpaceX ביקשה מהגולשים בעולם את עזרתם באיתור נסיבות האירוע.

ככל הנראה אנשי SpaceX ביקרו בבניין של ULA לפני כשבועיים. מאז, כידוע, SpaceX כבר פרסמה את הדו"ח הראשוני שלה, ממנו עולה כי ככל הנראה הטיל התפוצץ עקב דליפת הליום כך שככל הנראה הבדיקה של החברה פסלה את האפשרות שמדובר בחבלה. ועדיין, עצם העובדה שהיה מדובר בהיפותזה שנשקלה ברצינות מדגימה את התחרות העזה בין SpaceX ובין ULA, חברת שיגורים שהוקמה על ידי מיזוג בואינג ולוקהיד-מרטין. כמו כן, SpaceX עדיין לא מצאה הסבר מספק לדליפת ההליום עצמה.

"זאת התקלה הכי מסובכת והחקירה הכי קשה שהייתה לנו ב-14 שנות פעילות", אמר מנכ"ל ומייסד SpaceX, אלון מאסק. בתעשייה אומרים כי יש עדיין שאלות פתוחות וחלק מנסיבות האירוע הן "מסתוריות".

בעוד ש-SpaceX בוחנת את כל האפשרויות, הפיצוץ עדיין ממשיך להכות גלים בתעשייה. מלבד הנזק שנגרם לתוכניות השאפתניות של פייסבוק להרחיב את הפריסה שלה באפריקה באמצעות הלוויין, חברת Yes הודיעה כי תיאלץ ככל הנראה לצמצם חלק מהערוצים העתידיים שלהומכירת חברת חלל תקשורת עלתה על שרטון.

בנוסף, ביום חמישי האחרון קבוצה של חברי קונגרס רפובליקנים דרשו כי תיפתח חקירה רשמית לנסיבות האירוע, והטילו ספק כי הקונגרס יכול לסמוך על SpaceX. בינתיים, SpaceX הודיעה כי היא תחדש את שיגורי טילי פלקון 9 ב-17 לנובמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות