אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היורו היציג קפץ ב-0.9% - נקבע על 4.240 שקלים צילום: רויטרס

היורו היציג קפץ ב-0.9% - נקבע על 4.240 שקלים

הדולר טיפס ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.778 שקלים. בעולם נסחר היורו ביציבות, בסביבת 1.120 דולר, הליש"ט מוחלף תמורת 1.273 דולר - רמת שפל של 31 שנה

05.10.2016, 16:04 | גיל קליאן

הדרמות בשוקי המטבע שנרשמו בעולם במהלך ראש השנה הגיעו היום (ד') לשוק המט"ח הישראלי. היורו היציג קפץ ב-0.9% ונקבע על 4.240 שקלים. הדולר עלה ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.778 שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

כעת נסחרים המטבעות בעולם ביציבות - היורו נסחר תמורת 1.120 דולר, והליש"ט מוחלף תמורת 1.273 דולר. בכך משמר הליש"ט את רמת השפל של 31 שנים שרשם בעקבות העדכונים של ראש ממשלת בריטניה על הפעלת סעיף 50 לאמנת ז'נבה במרץ הקרוב, צעד שיחל את מהלך היציאה מאירופה.

במהלך החג, ראש ממשלת בריטניה הודיעה כי תחל בברקזיט עד סוף הרבעון הראשון של 2017. על רקע הודעתה התגברו חששות המשקיעים מ"ברקזיט קשה" כי תרזה מיי מתכוונת לוותר על הגישה לשוק המשותף בתמורה לסמכות מוחלטת של בריטניה על ההגירה והתקציב.

ביום ראשון נשאה מיי נאום בוועידת המפלגה השמרנית בבירמיניגהם והודיעה כי תפעיל את סעיף 50 באמנת ליסבון לעזיבת האיחוד האירופי תוך שישה חודשים, שאומר כי בריטניה תסיים את תהליך הברקזיט תוך שנתיים מהפעלתו, עד סוף מרץ 2019. במהלך זמן זה יהיה על הממלכה המאוחדת להגיע להסכמי סחר חדשים עם האיחוד האירופי ומדינות אחרות. בהתאם הליש"ט רשמה שפל של 31 שנה במהלך יום המסחר ונסחרה תחת 1.28 לדולר.

 

מנאומה של מיי הצטייר כי לא יינתן יחס מיוחד לחברות הפיננסיות במשא ומתן בין בריטניה והאיחוד האירופי במהלך תהליך היציאה. יחד עם זאת אמרה מיי כי תפעל לכך שהברקזיט יכלול הסכמי סחר חופשי במוצרים ושירותים כמו גם שיתוף פעולה באכיפת החוק ומלחמה בטרור.

 

סוכנות הידיעות בלומברג ציטטה גורמים בעילום םשם בממשלת בריטניה שטענו תרזה מיי מעוניינת לשנות את מאזן היחסים בין הממשלה והמגזר הפיננסי במדינה, שעמד במרכז קמפיין ההישארות באיחוד האירופי של ראש הממשלה לשעבר דיוויד קמרון. המקורות אמרו כי ממשלת בריטניה לא תיתן קדימות להגנה של מגזר הפיננסים אחרי שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי. בנוסף שלל אחד הבכירים את דרישת המוסדות הפיננסיים לעסקה זמנית עם האיחוד האירופי, במטרה להקל עליהם את היציאה מגוש היורו.

תרזה מיי, צילום: גטי אימג תרזה מיי | צילום: גטי אימג'ס תרזה מיי, צילום: גטי אימג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות