אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פשרה בייצוגית: הנחה בשווי 5.3 מיליון שקל לצרכני גבינות 'עמק' ו'גוש חלב'

פשרה בייצוגית: הנחה בשווי 5.3 מיליון שקל לצרכני גבינות 'עמק' ו'גוש חלב'

תובענה ייצוגית חשפה הבדלים של עשרות אחוזים בין המחירים של שתי הגבינות הדומות מתוצרת תנובה, שלטענת המבקשים שתיהן היו צריכות להיות תחת פיקוח. לאחרונה, אושר הסדר פשרה בין התובעים לבין תנובה ו-5 רשתות השיווק הגדולות

06.10.2016, 09:53 | עו"ד נדב סלומון

לפני כשלוש שנים פנו לבית המשפט המחוזי בתל אביב חמישה צרכנים בבקשה לאשר תובענה ייצוגית נגד תנובה וחמש רשתות השיווק הגדולות שופרסל, מגה, רמי לוי, כמעט חינם ויינות ביתן.

המבקשים טענו כי הרשתות עברו על חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, בכך שמכרו חריץ "גוש חלב" מתוצרת תנובה תמורת 68 שקל לק"ג, מחיר הגבוה בעשרות אחוזים מהמחיר המרבי שנקבע לגבינת "עמק", גם היא מתוצרת תנובה.

תנובה הואשמה בכך שייצרה את גוש חלב כדי לעקוף את הפיקוח החל על גבינות עמק, זאת למרות שמדובר ב"מצרך דומה", שהחוק חל גם עליו. לטענתם, בדיקות שערכו בין שני סוגי הגבינה העלו דמיון רב בין הרכיבים וערכי התזונה של שתי הגבינות.

תנובה הכחישה שניסתה להתחמק מקיום החוק וטענה כי גוש חלב לא נמנתה על רשימת המוצרים המפוקחים ומכל מקום כיום היא כבר אינה משווקת חריצי גוש חלב. לאחר שהמבקשים ניהלו הליך גישור מול תנובה והגיעו עמה למתווה הבנות שאושר גם על ידי הרשתות המשיבות, הוגש לבית המשפט הסדר פשרה לאישור. 

גבינת גוש חלב גבינת גוש חלב גבינת גוש חלב

ההסדר הציע להעניק לצרכני הרשתות הנחה בשווי 5 מיליון שקל ברכישת גבינת עמק בחריץ, והנחה נוספת בשווי 300,000 שקל ברכישת גבינת גוש חלב ארוזה בחבילת פרוסות של 200 גרם. ההנחה תהיה בשיעור של לפחות 5% מתחת למחיר המפוקח לצרכן. כמו כן, הוסכם כי תנובה תישא בחלק הארי של ההטבה.

הצרכנים יצאו נשכרים

השופטת שושנה אלמגור קבעה כי הסדר הפשרה מוציא את הצרכנים נשכרים, שכן הוא מאזן בין החשד שהעלו המבקשים לגבי הזהות בין שני סוגי הגבינות לבין קשיי ההוכחה ואיתור צרכני הגבינה (שאינה משווקת עוד) בהם היו נתקלים לו ההליך היה מתנהל עד תומו. השופטת אישרה לפיכך את ההסדר והעניקה לו תוקף של פסק דין תוך שהורתה למשיבות להציב שלטים בדבר ההנחות בדלפקי המכירה של הגבינות.

השופטת אלמגור אף קיבלה את המלצת הצדדים לגבי סכומי הגמול ושכר הטרחה למבקשים ועורכי דינם, כך שכל אחד מהמבקשים יקבל 26,000 שקל ועורכי הדין יקבלו 595 אלף שקל. כל הסכומים ישולמו על ידי תנובה בלבד.

לפסק הדין

• ב"כ התובעים: עו"ד אברהם (אבי) רוקח, עו"ד רענן בשן

• ב"כ הנתבעות: עו"ד אילת גולומב-פלנר, עו"ד מרב עבאדי, עו"ד חגי ישראלוביץ', עו"ד ענבל סיידוף־בראשי, עו"ד יניב מנו, עו"ד איתמר ענבּי, עו"ד נירה קור, עו"ד מעוז רוט

 

* עורך דין נדב סלומון עוסק בתביעות ייצוגיות

** הכותב לא ייצג בתיק

*** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות