אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרעי השיג היתר להחזיק במניות שתי חברות ביומד לא בנאמנות צילום: אלכס קולומויסקי

דרעי השיג היתר להחזיק במניות שתי חברות ביומד לא בנאמנות

שר הפנים אריה דרעי קיבל ממבקר המדינה אישור מיוחד להמשיך ולהחזיק במניות של שתי חברות מתחום הטכנולוגיה הרפואית, אף שלפי הכללים, עליו להעביר את ניהול השקעותיו לנאמנות עיוורת. דרעי סירב לבקשת כלכליסט לגלות באילו חברות מדובר

06.10.2016, 06:46 | רוני זינגר ותומר גנון

ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה אישרה בתחילת ספטמבר לשר הפנים, הנגב, הגליל והפריפריה אריה דרעי להמשיך ולהחזיק במניותיהן של שני סטארט־אפים מתחום הטכנולוגיה הרפואית. עד כה לא נמסר באילו חברות מדובר, מי בעל השליטה שלהן, בכמה מניות בדיוק מחזיק דרעי, מתי הוא רכש אותן ומה שוויין. כל הפרטים האלו נמסרו לחברי ועדת ההיתרים, אך הם בחרו לא לחשוף אותם לציבור.

לצד האישור שניתן לו להמשיך ולהחזיק במניות של החברות, הציבה ועדת ההיתרים שורה של תנאים שעל דרעי לקיים, כמו למשל הימנעות ממעורבות כלשהי בהשפעה על החברות. במקביל, הועבר המידע ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שיבחן אם הדבר מציב את דרעי בניגודי עניינים כלשהם ויסדיר מול השר את העניין.

דרעי סירב לפניית "כלכליסט" שביקשה ממנו למסור את שמות החברות.

על פי רשם החברות, דרעי מחזיק במניות של שתי חברות ישראליות: ס. לורנצו, העוסקת ביבוא אופנה, וד.ר.א.ר שסיפקה שירותי ייעוץ לחברות מסחריות, ובהן אפריקה ישראל, כלל ואי.די.בי בתקופת נוחי דנקנר ומשרד עו"ד גורניצקי.

יוסף שפירא, מבקר המדינה, צילום: חיים צח יוסף שפירא, מבקר המדינה | צילום: חיים צח יוסף שפירא, מבקר המדינה, צילום: חיים צח

ד.ר.א.ר רשומה בכתובת של משרד עו"ד שלמה דרעי, אחיו של השר המשמש כסגן יו"ר קקל, והיא מחזיקה ב־70% מהחברה מזור לסוכר, שניסתה לפתח תרופה לסוכרת ומצויה בהליכי פירוק מרצון. לוועדת ההיתרים אמר דרעי כי יש לו חברה נוספת אמריקאית העוסקת בתחום הטכנולוגיה הרפואית.

דרעי צופה רווחים עתידיים

לפי החוק, מרגע שראש ממשלה, שר או סגן שר מתמנים לתפקידם, עליהם לפעול לפי כללי ניגוד העניינים, שקובעים כי עליהם להעביר בתוך 60 יום ממינוים את ניירות הערך שבבעלותם ובבעלות בני משפחותיהם לנאמנות ציבורית שתחזיק ותנהל את תיק ההשקעות בדרך של נאמנות עיוורת. בעל התפקיד יכול להורות לנאמן על אופן ניהול התיק באופן חד־פעמי בתחילת הכהונה.

בפנייתו לוועדת ההיתרים ביקש דרעי לחרוג מהכללים ולהמשיך להחזיק במניות של שתי החברות האלו לא בדרך של נאמנות עיוורת. באמצעות נציגו עו"ד נדב עשהאל (ראו הרחבה במסגרת) הסביר דרעי כי בנוגע לחברה אחת, הסיבה שבגללה הוא מבקש זאת היא כי "נכון להיום, שווי מניותיה אפסי ולפיכך מניותיה אינן סחירות". בנוסף ציין דרעי כי "בכוונת הנאמן של החברה לשנות את מעמדה המשפטי לחברה פרטית ולבצע חלוקה של רווחים".

אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, צילום: צביקה טישלר אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה | צילום: צביקה טישלר אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, צילום: צביקה טישלר

בנוגע לחברה השנייה הסביר כי היא "חברה אמריקאית שמניותיה אינן רשומות למסחר בבורסה כלשהי וערכן נמוך". דרעי ציין כי מדובר בהשקעה הפסדית, אך עם זאת ציין כי הטכנולוגיה שלה "ממתינה לאישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי ולאור כך השר מעוניין להמשיך ולהחזיק במניות אלה מתוך אמונה כי בעתיד השקעה זו תניב רווחים".

הוטלו מגבלות על האחזקות

 

ועדת ההיתרים קיימה בנושא שני דיונים ובהחלטתה כתבה כי "אנו סבורים כי כאשר מדובר במניות שאינן סחירות, וכן ברצונו של השר להמשיך ולהחזיק דווקא במניות אלה, ציווי על העברת המניות לניהולה של נאמנות עיוורת מאיין את יסודות הנאמנות העיוורת ואין בו תכלית.

"מנגד, אי־מתן היתר כלל יביא לכך שהשר יחויב להתפרק מנכסיו הפיננסיים הקיימים בנקודת זמן שבה ייגרם לו הפסד ניכר.

"לפיכך אנו מקבלים את בקשתו של השר דרעי ופוטרים אותו מהעברת המניות של חברות א' וב' שמוחזקות על ידיו לנאמנות עיוורת, אולם על דעתו של השר ובהסכמתו אנו קובעים שהיתר זה יהיה כפוף לתנאים".

בהמשך ההחלטה מפורטים התנאים, ובהם הדרישה כי המניות יוחזקו על ידי רואה החשבון של השר בנאמנות עבורו תוך מתן הנחיה שבתקופת כהונתו של השר לא תתבצע כל דיספוזיציה מצדו של הנאמן במניות הקיימות ולא יירכשו מניות נוספות של החברות האלו.

תנאי נוסף הוא שדרעי לא יהיה מעורב כלל בנעשה במניות וכן עליו להקפיד לא להיחשף למידע ביחס לחברות האלו. המידע היחיד שבאפשרותו לקבל יימסר לו על ידי הנאמן. עוד קובעת הוועדה כי על דרעי להימנע מעיסוק בכל תחום שיכול להשפיע על שווי המניות, וכן נאסר עליו לעסוק בעניינים שקשורים לבעלי השליטה בחברות או לבעלי עניין בחברות.

הוועדה קבעה גם כי אם תהיה חלוקת רווחים מצד אחת החברות, יהיה על דרעי לשוב ולבקש מהוועדה את אישורה. בנוסף, אם אכן תהיה חלוקת רווחים של אחת החברות, יהיה עליו לשוב ולבקש את אישור הוועדה לקבלת הכספים.

דרעי מסר בתגובה כי "לא בכדי החליטה ועדת ההיתרים לא לפרסם את שמות החברות שבהן מדובר. ההיתר ניתן רק לאחר שהועברו למבקר המדינה מלוא הנתונים הרלבנטיים. לאחר שנערכו כמה דיונים ודעתה של הוועדה נחה, נקבע כי ניתן לפטור את השר מהעברת המניות לנאמנות עיוורת.

"נימוקי הוועדה להחלטתה שלא לפרסם את שמות החברות יפים גם לפנייתכם בעניין זה".

למה היועץ המשפטי של קק"ל מייצג את דרעי

את שר הפנים, הנגב, הגליל והפריפריה אריה דרעי ייצג בפני ועדת ההיתרים שבמשרד מבקר המדינה, שממנה ביקש דרעי לקבל אישור להמשיך ולהחזיק במניות החברות שלא בצורה של נאמנות עיוורת, עו"ד נדב עשהאל המשמש כיום כיועץ המשפטי של קרן קיימת לישראל (קק"ל).

עשהאל קיבל את המינוי בקק"ל בימים האחרונים, לאחר שבתחילה מינויו נתקל בהתנגדות בשל חשש לניגוד עניינים שמקורו בכך שהוא הובא לארגון על ידי סגן יו"ר קק"ל שלמה דרעי - אחיו של השר. לאחר בדיקה שנערכה בעניינו אושר מינויו של עשהאל לתפקיד.

עשייתו של עשהאל מזוהה עם פעילותה של מפלגת ש"ס שאת אנשיה הוא מלווה כבר כמה שנים ושבראשה עומד כיום דרעי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
יש לי תיק פלילי שנפתח לפני 16 שנה..ואני
יש לי תיק פלילי שנפתח לפני 16 שנה..ואני מודה שעשיתי טעות..ולא מדובר לא בגניבה ולא בסמים ולא ברמאות..תיק של ענייני משפחה בלבד.. ביקשתי פעמיים חנינה בשביל שאני יהיה יכול לעבוד בשקט כי כל מקום מבקשים תעודת יושר..ופעמיים דחו אותי..גם פרס וגם ריבלין..עברו שנים מאז ולא סופרים אותי..השאלה אך דרעי שיש 4 שנים בכלא נהיה שר הפנים???  אך?? ואני רשיון למונית לא נותנים לי..ועוד שר לא חבר כנסת..מדינה מחורבנת 
Toast  |  06.10.16
לכל התגובות