אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגדילים בשקל תשעים ו-122 מיליון דולר צילום:איי אף פי

מגדילים בשקל תשעים ו-122 מיליון דולר

פיפ"א בהפסדים כספיים ענקיים בגלל שחיתות ומחפשת דרך לכסותם, אבל בפדרציה הבינלאומית לכדורגל עושים זאת עם אותם טריקים פוליטיים שהובילו להפסדים הכספיים

06.10.2016, 11:21 | אוריאל דסקל

ג'יאני אינפנטינו, נשיא פיפ"א, אמר השבוע שהוא מעוניין במונדיאל עם 48 קבוצות. אינפנטינו מציע לערב 16 מדינות נוספות ב"מסיבה" כמתחרות על מקום בשלב הבתים (32 קבוצות). ההצעה שלו כוללת 16 עולות אוטומטית לשלב הבתים ו-32 נבחרות נוספות שיתחרו ביניהן במשחקי פלייאוף נפרדים ובודדים במדינה המארחת את המונדיאל. המנצחות במשחקים יצטרפו לשלב הבתים ואז המונדיאל "יתחיל" כפי שאנחנו מכירים אותו: 32 מדינות המחולקות ל-8 בתים של 4 נבחרות המתחרות על 2 מקומות בשלב הנוק אאוט.

קראו עוד בכלכליסט

מה זו השטות "מונדיאל זו מסיבה". זו לא מסיבה. זה שיא מקצועי של שחקנים ונבחרות. גם באולימפיאדה - האירוע החברתי ספורטיבי - לא נותנים לכל אחד להתחרות, בטח לא בענפי הכדור. אגב, בפיפ"א לא ממש שקלו את עניין "המסיבה" כשנתנו את המונדיאל לרוסיה ולקטאר, צילום: איי אף פי מה זו השטות "מונדיאל זו מסיבה". זו לא מסיבה. זה שיא מקצועי של שחקנים ונבחרות. גם באולימפיאדה - האירוע החברתי ספורטיבי - לא נותנים לכל אחד להתחרות, בטח לא בענפי הכדור. אגב, בפיפ"א לא ממש שקלו את עניין "המסיבה" כשנתנו את המונדיאל לרוסיה ולקטאר | צילום: איי אף פי מה זו השטות "מונדיאל זו מסיבה". זו לא מסיבה. זה שיא מקצועי של שחקנים ונבחרות. גם באולימפיאדה - האירוע החברתי ספורטיבי - לא נותנים לכל אחד להתחרות, בטח לא בענפי הכדור. אגב, בפיפ"א לא ממש שקלו את עניין "המסיבה" כשנתנו את המונדיאל לרוסיה ולקטאר, צילום: איי אף פי

לפי אינפנטינו: "המשמעות היא שיהיה מונדיאל של 32 מדינות אבל 48 מדינות יגיעו למסיבה. זה רעיון חברתי. הרעיון של פיפ"א (הפדרציה הבינלאומית לכדורגל ) הוא לפתח את הכדורגל בעולם כולו".

אינפנטינו הבטיח. "נסתכל על כל הרעיונות ונבחר את הטוב ביותר".

קודם כל, מה זה השטות הזו "מונדיאל זו מסיבה". זו לא מסיבה, זה לא רעיון חברתי. זה שיא מקצועי של שחקנים ונבחרות. גם באולימפיאדה - האירוע החברתי ספורטיבי - לא נותנים לכל אחד להתחרות, בטח לא בענפי הכדור. אגב, בפיפ"א לא ממש שקלו את עניין "המסיבה" כשנתנו את המונדיאל לרוסיה ולקטאר.

שנית, הגדלת המונדיאל קשורה באופן ישיר להבטחתו של אינפנטינו להגדיל את המונדיאל ל-40 קבוצות, משהו שהוא כמעט בלתי אפשרי מבינה מתמטית ולוגיסטית. גם מונדיאל 48 קבוצות כמעט בלתי אפשרי מבחינה כלכלית ולוגיסטית (עכשיו רק תארו לעצמכם 16 נבחרות שצריכות לטוס, להתאמן כמה שבועות, להשקיע בלוגיסטיקה, אימונים וכו' ואז לטוס חזרה אחרי משחק אחד).

דבר שלישי, "הרעיון הטוב ביותר" הוא לא להגדיל את המונדיאל, זה להסתכל על המצב הכללי של הכדורגל כיום: הכדורגל משחקים הרבה יותר מדי משחקים, חלק מהמשחקים הם בני מקצוענים ללא מקצוענים או חצי מקצוענים, הרבה יותר מדי משחקים לא ממש חשובים והפורמט של הטורנירים בעייתי ולעיתים אפילו לא הוגן.

לפי מחקר שפורסם לאחרונה של חוקרי הספורט אלכס קרומר ומיכאל לכנר מאוניברסיטת סט גאלן משווייץ, המבנה הנוכחי של הטורנירים, שלב בתים ואז שלב נוק אאוט, נותן עדיפות - באופן שיטתי, לקבוצות שמשחקות את המשחקים הראשונים בבתים שלהן. את המחקר מלא ניתן לקרוא כאן.

קיים ספק גדול אם פיפ"א בכלל מודעת למחקר. פיפ"א לא מקשיבה לביקורות גם ממתמטיקאים שמציעים פורמטים הוגנים ומעניינים יותר, כגון לאונרדו שארה שאף הסביר שניתן להגדיל את המונדיאל מבלי להגדיל את מספר המשחקים לקבוצה.

לא, לפיפ"א לא אכפת מכל הדברים האלה. עם הפסד של 122 מיליון דולר בשנה האחרונה, פיפ"א נואשת לעוד כסף. הם כעת שוקלים על אליפות עולם למועדונים עם 24 קבוצות, למשל. והגדלת המונדיאל גם כן אמורה להכניס יותר כסף. אמורה, לא בטוח שזה אכן יקרה. 

במקום לתקן בעיות אינהרנטיות בכדורגל - תלות גדול בעסקני כדורגל ממדינות קטנות, שחלקם הלא מבוטל מושחת, שחקנים שמשחקים הרבה יותר מדי משחקים בעונה וכדורגל נבחרות שנכנס ברגליים של כדורגל המועדונים - פיפ"א ממשיכה לעשות את מה שהיא עושה שנים: מבטיחה כסף והזדמנות ל"תהילה" לעסקנים מהתאחדויות כדורגל קטנות, להבטיח את קולם ולתת לאחרים - מועדונים ושחקנים, לשלם את החשבון. לכסות את ההפסדים.

הגדלת המונדיאל חשובה אך ורק בגלל עניינים פוליטיים, להבטחות חסרות הכיסוי של אינפנטינו ולהפסדים האדירים של פיפ"א, שנובעים מאותן החלטות פוליטיות, מושחתות ולא מקצועיות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות