אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כיל תסגור את פעילותה באתיופיה ותמחק השקעה של 170 מיליון דולר צילום: בלומברג

כיל תסגור את פעילותה באתיופיה ותמחק השקעה של 170 מיליון דולר

כיל נימקה את המהלך ב"היעדר תמיכה מצד ממשלת אתיופיה בבניית תשתיות וביצירת המסגרת הרגולטורית הנדרשת לצורך הקמת הפרויקט". בשל המחיקה החברה צפויה לרשום הפסד ברבעון השלישי

06.10.2016, 13:17 | גיל קליאן ורעות שפיגלמן

כילהודיעה היום (ה') כי תסגור את הפעילות באתיופיה ותרשום הפרשה של 170 מיליון דולר לפחות. כך עולה מדיווח החברה לבורסה. 170 מיליון דולר הם ערך הפרויקט הרשום בספרי החברה - כאשר כיל מזהירה בדיווח כי תרשום עלויות סגירה נוספות, מעבר לסכום זה.

קראו עוד בכלכליסט

כיל טענה בדיווח כי הסיבה ליציאתה מהשקעה במדינה היא התנהלותה של ממשלת אתיופיה. החברה דיווחה כי "החלטת הדירקטוריון התקבלה, בעיקר, נוכח היעדר תמיכה מצד ממשלת אתיופיה בבניית תשתיות ויצירת המסגרת הרגולטורית הנדרשת לצורך הקמת הפרויקט, ובעקבות החלטת רשות המסים האתיופית לדחות את הערר שהגישה אלאנה אפר ביחס לשומת המס הבלתי חוקית והבלתי מוצדקת, אשר אלאנה אפר נמנעה מלשלם. יצוין, כי כפי שכבר נמסר לממשלת אתיופיה, מעשיה ומחדליה של אתיופיה מהווים הפרה, בין היתר, של ההגנות להן זכאית ההשקעה מכוח אמנת השקעות בינלאומית".

כיל העמיקה את ההשקעה שלה באתיופיה במרץ 2015 עם רכישת בעלות מלאה על חברת האשלג אלאנה. באותה רכישה עלתה כיל מאחזקה של 16% לבעלות מאלה בהשקעה של 110 מיליון דולר.

הרכישה הראשונית של מניות אלאנה על ידי כיל בשנת 2014 היתה חלק מהסכם שותפות אסטרטגי בין כיל לאלאנה שכלל הסכם מכירה בלעדי (offtake) במסגרתו קיבלה כיל את הזכות לסחור, לרכוש ולשווק מיליון טונות אשלג שנכרו במכרה דאנקיל שבאזור אפאר בצפון מזרח אתיופיה, ומתן סיוע טכני לאלאנה בפיתוח ותפעול המכרה.

רכישת הבעלות על חברת אלאנה היתה אמורה לאפשר לכיל לשלוט בפיתוח פרויקט דאנקיל, לכריית אשלג באתיופיה, להאיץ עבודות תכנון הנדסי מקדמי, להבטיח מימון של הפרויקט ולהפחית סיכונים הכרוכים בו. בעת רכישת מלוא הבעלות, לכיל היתה אופציה להגדיל את אחזקותיה באלאנה מ-16% ל-37% אלא שכיל העדיפה לרכוש את החברה כולה. ההשקעה בהקמתו של המכרה באתיופיה היתה צפויה להגיע ‭640-ל‬ מיליון דולר.

לפני חודש הודיע מנכ"ל כיל, סטפן בורגס, כי הוא עוזב את החברה לאחר 4 שנים בתפקיד. לאחרונה נפרד בעל השליטה עידן עופר גם מהיו"ר ניר גלעד. בהודעה שפרסמה החברה אמר בורגס: "לאחר ארבע שנים מוצלחות בהן הובלתי את כיל בתקופה היסטורית ודרמטית בשוקי הסחורות, אני מרגיש שהגיעה העת להעביר את מרכז חיי בחזרה לאירופה".

אתיופיה, צילום: איי אף פי אתיופיה | צילום: איי אף פי אתיופיה, צילום: איי אף פי

מחיקת ההשקעה באתיופיה בשילוב עם מחיקה נוספת בהיקף של 225 מיליון דולר של פרויקט ה-ERP הגלובאלי, מחיקה עליה הודיעה החברה רק לפני שבוע, צפויות להסב הפסד לבעלי המניות של כיל ברבעון השלישי. ברבעון השלישי אשתקד הרווח הנקי הסתכם ב-75 מיליון דולר, וברבעון הקודם הרווח הנקי עמד על 120 מיליון דולר.

במקרה של ההשקעה באתיופיה הסקירות הגאולוגיות שבוצעו לבדיקת סיכויי הפקת האשלג שלא הסבו נחת לחברה. זאת, בשילוב עם שומת המס הרובצת על ראשה של כיל בהיקף של 55 מיליון דולר וירידת מחירי האשלג מאז נכנסה כיל לבעלות מלאה על החברה האתיופית – הביאו את כיל לעצירת השקעות.

במקרה של פרויקט ה-ERP, מטרת הפרויקט היתה לאחד 13 מערכות מחשוב שונות למערכת אחת. ההחלטה לסגור את הפרויקט חסוך לכיל עלויות של 200-250 דולר בארבע השנים הבאות.

ברקע לקיצוצי ההשקעות בכיל - העובדה שמחירו של טון אשלג ירד בממוצע בכ-70 דולר ב-12 החודשים האחרונים - עובדה שכיל מתקשה להתמודד איתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
בשביל לעשות עסקים באפריקה צריך להבין אותה.
כמובן שאני לא בעל מניות ולא חבר בדירקטוריון אבל אם היו עושים טלפון (: הייתי מסביר להם שבשביל לעשות עסקים באפריקה. ובמיוחד שמדובר באוצרות טבע של המדינה. צריך לדעת טוב מאוד איך עובדים ועם מי עובדים. בקיצור חבל על ההשקעה שנמחקה שבצורה ישירה יצאה מקופת החברה ובצורה עקיפה גרמה נזק רב למחזיקי המניות בשוק ההון. החלטות השקעה כאלה צריכים להיות באישור של רוב מחזיקי המניות. שבטוח לא היו מאשרים את ההשקעה.
דדי  |  06.01.17
24.
ההבדל בין אתיופיה לישראל מעולם לא היה בולט
ההבדל בין אתיופיה לישראל מעולם לא היה בולט כל כך - שם לא עושים תספורות. שם לא נותנים הנחות מפליגות על גביית מיסים ופתאום כיל מתמרמרת.... חוצפה של חברה ! חבל שבישראל לא מסוגלים, או לא רוצים, ללמוד קצת איך גובים מיסים ואיך מנהלים חברות ששוחטות בלי היכר את כל אוצרות הטבע ששייכים לכלל הציבור
arakefrat  |  07.10.16
לכל התגובות