אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיונים ליליים על חוק ההסדרים: המס על דירה שלישית צפוי לעבור, המס על קיבוצים יידחה צילום: שאול גולן

דיונים ליליים על חוק ההסדרים: המס על דירה שלישית צפוי לעבור, המס על קיבוצים יידחה

נציגי הקואליציה ואנשי האוצר בלחץ גדול לסיים את המשא ומתן סביב מתכונתו הסופית של חוק ההסדרים עוד הלילה בשל החגים. בין החוקים שנדונים: חוק בזק, שפוגע בחברה שבבעלות שאול אלוביץ', וצפוי להיות מקודם למרות חוסר ההתלהבות ממנו במשרד רה"מ

06.10.2016, 22:59 | רוני זינגר

נציגי הקואליציה, הכנסת ומשרד האוצר נועדים בשעה זו כדי לסכם סופית מה יישאר בחוק ההסדרים ומה יפוצל החוצה. הפגישה הערב מתקיימת בהמשך לפגישה שהתקיימה בצהריים, אז לא הצליחו הצדדים להגיע להבנות בעיקר לאור התנגדותו של יו״ר ועדת הכנסת יואב קיש להגיע לפשרה בנוגע למס על בעלי דירה שלישית ומעלה ובנוגע ליישום מסקנות ועדת גורן הנוגעות לנכי צה״ל. סגנית הממונה על התקציבים, יעל מבורך, מובילה את המשא ומתן.

קראו עוד בכלכליסט

אל הפגישה המתקיימת הערב הגיעו מנכ״ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, מנכ״ל משרד האוצר שי באב"ד, אנשי אגף התקציבים, היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון, יו״ר הקואליציה דוד ביטן וכאמור יו"ר ועדת הכנסת קיש.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, צילום: מרק ישראל סלם / ג מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר | צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, צילום: מרק ישראל סלם / ג

כפי שפורסם ב״כלכליסט״ למרות המחלוקות הקשות, מסתמן כי חוק מיסוי דירה שלישית ומעלה, ששר האוצר משה כחלון מעוניין לקדם, יעבור במסגרת חוק ההסדרים ולא יפוצל או ייקבר. על פי הפשרה (שסוכמה על דעת כולם למעט זו של קיש), החוק יאושר בקריאה ראשונה ואז יעבור שינויים מסויימים בדיונים שתקיים ועדת הכספים בהכנתו. הערב אמורים הצדדים לסכם את מתווה הפשרה שיאפשר לחוק לעבור. כזכור, ביטן כבר הציע לכחלון פשרה ולפיה יועלה המס שישלמו בעלי נכסים על דמי שכירות בגובה של יותר מ-5,000 שקל, אך מנגד מס על דירה שלישית ישלמו רק מי שבבעלותם נכסים בשווי כולל של מעל 25 מיליון שקל. עד כה לא ידוע מה עמדתו של כחלון ביחס להצעה.

נכון לשעות הצהריים המשיך קיש לטעון כי הוא דורש את פיצול החוק הבעייתי, אלא אם יוכנסו בו שינויים מהותיים ובראשם אי מיסוי בעלי דירות בשווי נמוך. גורמים בכירים המעורבים בעניין העריכו כי הלילה יסוכמו פרטי הפשרה.

חוקים מעוררי מחלוקת אחרים נידונים גם הם: ״חוק בזק״, שפוגע בחברה שבבעלות חברו של נתניהו שאול אלוביץ׳, ככל הנראה ימשיך ויקודם למרות חוסר ההתלהבות ממנו במשרד התקשורת ובלשכת ראש הממשלה.

לעומת זאת, נראה כי חוק מיסוי הקיבוצים יפוצל יחד עם סעיפי מס נוספים שהוכנסו לחוק ההסדרים. נושא נוסף שעדיין נמצא במאבק הוא, כאמור, המלצות ועדת גורן הנוגעות לנכי צה״ל. בשל החגים הלחץ לסיים את המשא ומתן סביב מתכונתו הסופית של חוק ההסדרים הוא גדול, וההחלטות הסופיות יתקבלו במהלך הלילה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות