אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרס נובל לשלום ל-2016 הוענק לנשיא קולומביה צילום: גטי אימג'

פרס נובל לשלום ל-2016 הוענק לנשיא קולומביה

הנשיא חואן מנואל סנטוס, שהוביל להסכם שלום עם המחתרת לאחר 52 שנות לחימה, זכה בפרס - ימים ספורים לאחר שקולומביה דחתה במשאל עם את ההסכם

07.10.2016, 12:03 | שירות כלכליסט

פרס נובל לשלום הוענק לנשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס, על מאמציו לסיים את מלחמת האזרחים במדינה.  

קראו עוד בכלכליסט

ועדת פרס נובל שיבחה את ההסכם שכרת הנשיא סנטוס עם מורדי FARC, בחודש שעבר, לאחר 4 שנות דיונים. ואולם ההסכם נדחה ברוב זעום (50.2% מתנגדים לעומת 49.8% שתמכו בהסכם) במשאל עם שנערך בסוף השבוע שעבר בקולומביה. 

העימות, שנמשך מזה 52 שנה, הביא למותם של כ-260 אלף אנשים ולעקירתם של למעלה מ-6 מיליון תושבים במדינה ממקום מגוריהם. הנשיא סנטוס התחייב להמשיך במו"מ עם המורדים, גם לאחר דחיית ההסכם עליו חתם. מבקרי ההסכם טענו כי הנשיא הרחיק לכת בוויתורים למורדים.

ועדת הפרס החליטה, למרות דחיית ההסכם עם המורדים, להעניק לסנטוס את הפרס, והודיעה כי אין בהכרזה זו משום הבעת אי אמון בעם הקולומביאני, אלא עידוד להמשיך במגעים להגיע להסכם שישים קץ למלחמת האזרחים.

הנשיא סנטוס שהיה בטוח כי יזכה בתמיכת משאל העם בהסכם, אמר כי אין לו תוכנית חלופית והזכיר כי הסכם הפסקת האש מול המורדים יסתיים בסוף החודש, דבר שרק מוסיף למתיחות במדינה.

 

נראה כי הזוכה עצמו טרם קיבל את הבשורה. הטלוויזיה הנורבגית ניסתה לקבל את תגובתו של הנשיא סנטוס לזכייה בפרס, ואולם שעת ההכרזה באוסלו היתה 4 לפנות בוקר בבוגוטה, בירת קולומביה, והנשיא ישן. אנשי הצוות שלו סירבו לבקשת כתב הטלוויזיה באוסלו להעיר אותו.

 

צפו בשידור טקס הכרזת הזוכה באוסלו -

לוועדת פרס נובל לשלום הוגשו השנה 376 מועמדים - 228 אישים ו-142 ארגונים. לפני שנה זכה בפרס נובל לשלום "קוורטט הדיאלוג הלאומי", ארגון הפועל למען בתוניסיה.

זוכה פרס נובל לשלום לשנת 2016, נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס, צילום: גטי אימג זוכה פרס נובל לשלום לשנת 2016, נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס | צילום: גטי אימג' זוכה פרס נובל לשלום לשנת 2016, נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס, צילום: גטי אימג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות