אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"קלינטון הבטיחה לבכירי וול סטריט לקדם שוק חופשי בניגוד גמור לדבריה בקמפיין" צילום: איי אף פי

"קלינטון הבטיחה לבכירי וול סטריט לקדם שוק חופשי בניגוד גמור לדבריה בקמפיין"

אתר ויקיליקס פרסם מצבור מיילים על הרצאות שהעניקה קלינטון לבכירי וול סטריט ושעליהן קיבלה 26 מיליון דולר. בהרצאות חושפת המועמדת הדמוקרטית משנה כלכלית שונה לגמרי מזו שהציגה בפומבי

08.10.2016, 17:41 | ynet ושירות כלכליסט
ההדלפות החלו כמובטח: אתר ויקיליקס פרסם לפנות בוקר (שבת) תכתובות של צוות מטה המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הילרי קלינטון, המגוללות מה התרחש בהרצאות שהעניקה בשנים 2014-2013 לבכירי הצמרת הכלכלית של וול סטריט. על אף שנלחמה במהלך הקמפיין בגישות ליברליות של שוק חופשי, בהרצאות לבכירים היא דווקא חשבה אחרת.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת ההדלפה, אחת מבין כמה שהבטיח מייסד אתר ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' ביום שלישי האחרון, נחשף כי קלינטון קיבלה על ההרצאות הללו בשנים המדוברות כ-26 מיליון דולרים. דבר ההרצאות נחשפו בתכתובות בין צוות המטה כולל ראש הקמפיין של קלינטון ג'ון פודסטה, שתיבת הדואר האלקטרוני שלו נפרצה.

 

מייסד ויקיליקס ג מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' | צילום: אי אף פי מייסד ויקיליקס ג

 

קלינטון סירבה במהלך הפריימריז הדמוקרטיים לחשוף מה נאמר באותן הרצאות, בעיקר מצד יריבה ברני סנדרס. לפי ההדלפות, כנראה שלקלינטון הייתה סיבה למה נמנעה מלפרסם את תוכן ההרצאות משום שלאורך הקמפיין היא הייתה עיקשת ביחס לעמדתה בדבר כלכלה מפוקחת ושמרנית. לעומת זאת, בפני הצמרת הכלכלית של ארה"ב היא הציגה עמדה אחרת לגמרי המצדדת בשוק חופשי ובגבולות פתוחים.

על פי אחד המיילים משנת 2013, סיפרה קלינטון בהרצאה כי החלום שלה הוא ליצור שוק חופשי. היא גם אמרה שצריך לחשוב איך תשפיע פתיחת דלתות של ארה"ב לאמריקה הלטינית לכלכלה של כל המעורבים בדברים.

 

בהרצאה אחרת אמרה לאנשי וול סטריט אמרה: "לרוץ לתפקיד נשיאת ארה"ב עולה הרבה כסף ומועמדים צריכים לצאת לשטח ולגייס. ניו יורק היא המרכז הכלכלי שלי. יש כאן הרבה אנשים, שמוזמנים לשאול אותי שאלות קשות לפני שיעבירו לי כסף. את אותם אנשים בוול סטריט צריך גם לגייס כדי לסייע לתעשייה האמריקנית. הם חלק בלתי נפרד".

באפריל 2013 נאמה קלינטון בפני המועצה הלאומית לדיור ואמרה כי פוליטיקאים צריכים לאזן בין עמדה פרטית וציבורית בזמן שהם עושים עסקים והשוותה את הדרך לבצע את האיזון כמו שמכינים נקניקיות.

"זו כל הזמן היתה הדרך, אבל בדרך כלל אנחנו נוחתים בדיוק איפה שאנחנו צריכים להיות", היא אמרה. "כל השיחות מאחורי הקלעים והעסקאות שדנים בהם בחדרים האחוריים לא יצלחו ללא אותם פוליטיקאים שהתיישרו בעמדתם הציבורית כמו עמדתם הפוליטית".

בוויקיליקס טענו כי קלינטון דרשה מכל ארגון שבפניו נאמה לשכור תמלילן שיתמלל כל מילה שנאמרת על ידה ויעביר לה את כל העותקים מבלי לשמור לעצמו עותק.

בעקבות הטענות נגד קלינטון הפנו במטה שלה אצבע מאשימה כלפי גורמים ברוסיה בטענה שהם רוצים לעזור לקמפיין של יריבה הרפובליקני בבחירות, דונלד טראמפ. רק אתמול האשימה ארה"ב את ממשלת רוסיה באופן רשמי בגל הפריצות למחשבים של מוסדות המפלגה הדמוקרטית בטענה שמוסקבה עשתה זאת כדי לנסות להתערב בבחירות בנובמבר.

מסיבת עיתונאים שהתקיימה השבוע בברלין לציון עשור להיווסדות אתר ההדלפות הופיע אסאנג' בשיחת וידאו ממקום מושבו בשגרירות אקוודור בלונדון והבטיח כי יפרסם כל שבוע מיד בשבועות הקרובים על הבחירות בארה"ב ולדבריו הוא יהיה "משמעותי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות