אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות החשמל תפרסם מכסות סולאריות חדשות בהיקף נרחב, היזמים יתחרו על התעריף צילום: עומר מסינגר

פרסום ראשון

רשות החשמל תפרסם מכסות סולאריות חדשות בהיקף נרחב, היזמים יתחרו על התעריף

הרשות תפרסם בימים הקרובים שימוע להקצאת מכסות בהיקף של אלף מגה וואט. על פי ההערכות, המכסות יחולקו לארבעה מכרזים שונים של 250 מגה וואט כל אחד, היקף ייצור השווה לתחנת כוח פרטית גדולה

09.10.2016, 13:58 | ליאור גוטמן

זריקת עידוד לענף החשמל הירוק - רשות החשמל החדשה, בראשות אסף אילת, מתכוונת לפרסם כבר בימים הקרובים שימוע להקצאת מכסות חדשות לייצור חשמל ממקורות מתחדשים ובהיקף נדיר יחסית של כאלף מגה וואט, כך נודע ל"כלכליסט".

מדובר במכסות חדשות לאחר שהאחרונות שבהן יצאו ונמסרו ליזמים שונים כבר לפני כשנתיים. על פי ההערכות, המכסות יחולקו לארבעה מכרזים שונים של 250 מגה וואט כל אחד, היקף ייצור השווה לתחנת כוח פרטית גדולה. שני המכרזים הראשונים יימסרו לאותם יזמים שיוכלו להתחבר יחסית מהר (כלומר שהם לא זקוקים להסדרות בנייה או תב"ע). עוד מעריכים בענף שהמכרז הזה יסווג כ"מכרז הפוך" כלומר היזמים יתחרו על תעריף החשמל הנמוך ביותר שהם מוכנים לייצר חשמל, כאשר הרף יהיה קרוב לזה שנקבע ביולי האחרון במכרז הקרקעי הגדול (60 מגה וואט) בתמנע, כלומר סביב 28 עד 32 אג' לקילוואט-לשעה.

קראו עוד בכלכליסט

שדה סולארי (ארכיון), צילום: אתר החברה שדה סולארי (ארכיון) | צילום: אתר החברה שדה סולארי (ארכיון), צילום: אתר החברה

ההחלטה להוציא לשוק מכסות חדשות לייצור חשמל ממקורות מתחדשים עומד בקנה אחד עם הניסיון של ממשלת ישראל לצמצם פערים בכל הקשור לייצור חשמל "ירוק". בהחלטת ממשלה משנת 2009 נקבע שעד סוף שנת 2014 כלל ייצור החשמל ה"ירוק" יהיה לפחות 5% מהיקף כלל ייצור החשמל. עוד נקבע כי עד 2020 היעד יוכפל, כלומר שלפחות 10% מסך ייצור החשמל יהיה ממקורות מתחדשים.

בפועל, היעד הראשון כבר לא יושג לעולם - על פי נתוני חברת החשמל, ייצור החשמל ה"ירוק" מגיע לכ-2.5% בלבד. ממשלת ישראל קבעה לאחרונה יעד חדש והוא רף יצור של 17% מסך ייצור החשמל וזאת עד שנת 2030.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות