אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר האפליה לטובה של המתנחלים צילום: צביקה טישלר

מחיר האפליה לטובה של המתנחלים

אי אפשר לדבר על פערים בין שכבות סוציו-אקונומיות בלי להתייחס להוצאות הממשלה ביהודה ושומרון

11.10.2016, 08:07 | עמרי מילמן
כאשר בוחנים את רמת החיים של הישראלים ואת יוקר המחייה אי אפשר לדבר רק על פערים בין שכבות סוציו־אקונומיות. ההוצאות לנפש של הממשלה על המתנחלים ביהודה ושומרון, דרך הטבות שונות, גבוהות משמעותית מאלה שהיא מקדישה לתושבים שגרים בתוך הקו הירוק.

לפי מחקר של המרכז לכלכלה מדינית, ההוצאות הנוספות לנפש עבור מי שגר בגדה המערבית עומדות על 3,815 שקל בשנה. כמובן שכאשר משווים את זה לתושב הפריפריה הפער רק גדל. מדובר בהטבות שונות דרך החינוך, הנחות במס (שבימים אלו פועלים להרחיבן באופן משמעותי), שירותים סוציאליים ועוד.

כל זה לא כולל אובדן הכנסות משמעותי למדינה שניתן בכך שכדי לרכוש דירה בשטחי יהודה ושומרון אין צורך לשלם על הקרקע, מה שמביא למחירי דיור נוחים בהרבה משאפשר למצוא בשאר הארץ וגם לא את ההנחות המשמעותיות על תחבורה ציבורית באיזור.

ההוצאה העודפת לא כוללת את הוצאות הביטחון שבאופן טבעי גבוהות יותר מאשר בשאר אזורי הארץ שכן אלה אמורות בסך הכל להבטיח את הביטחון של תושבי יהודה ושומרון שזכאים לו בדיוק כמו שאר תושבי המדינה, או ההוצאות על תשתיות כבישים למשל. ההוצאות העודפות על השירותים הניתנים למתנחלים עומדות על 1.4 מיליארד שקל בשנה, סכום שיכול היה להקל בהחלט גם על תושבי הקו הירוק. 

הר ברכה בשומרון, צילום: שאול גולן הר ברכה בשומרון | צילום: שאול גולן הר ברכה בשומרון, צילום: שאול גולן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
הוצאות על חינוך הן לא רק על הסעות.
הוצאות על חינוך הן לא רק על הסעות. יש ביהודה ושומרון פרוייקטים שאין ביתר האזורים כמו איתור טף. בדיקות סקר התפתחות שרוב ילדי ישראל ממתינים להם חודשים ניתנים ביעילות רבה ובחינם באיוש. התשלום במעונות מופחת...כיתות הלימוד לרוב מכילות כחצי מכמות התלמידים ושעות הלימוד ארוכות בהרבה. יש השקעה תקציבית עודפת, אל תכחישו.
Bone  |  17.10.16
9.
המון שטויות.  בודקים לפי מה שבא לאדם פוליטית. 
המון שטויות.  בודקים לפי מה שבא לאדם פוליטית.  הוצאות חינוך? רוב הכסף הולך על הסעות ברכבים ממוגנים שגם ככה הרבה מהם לא נדרשות אבל נעשות עקב חתימה של צו אלוף.  סוציאלי? מה לעשות, כשאתה גר בישובים שנרצחים שם אנשים, צריך גם יותר טיפול פסיכולוגי סוציאלי.  תחבורה ציבורית?  הלוואי ולא יהיה מסובסד. הסבסוד הוא בגלל הפלשתינאים ואם יבטלו אותו נוכל לסוע בבטחה באוטובוסים.  קרקע לא עולה?  איפה? למה לא מספרים לי שום דבר?  נכון, הבתים זולים יותר.  אבל היי...... גם בירוחם זה זול, גם בכל מקום שהוא לא גוש דן זה זול לעומת גוש דן. 
Ducky  |  13.10.16
8.
בתור מישהי שגרה בתוך טווח האש... אממ... סליחה,
בתור מישהי שגרה בתוך טווח האש... אממ... סליחה, התכוונתי לומר איזור השגשוג והשלום שמסביב לרצועה וקצת מעבר, הייתי רוצה גם לחזק את מה שאריאל פה אמר. ההבדל הוא בלתי ניתן לתיאור. יכולה רק לחלום כמה... נפלא, כן, נפלא... יהיה פה כשאיזורים שאפשר לטווח מהם בראייה ישירה יהיו חופשיים ממתנחלים מזיקים ובעייתיים שרק תופסים את המקום של פלסטינאים חפים ומפשע ורודפי שלום, ובמקביל גם, בדיוק כמו שהוא והמאמר לעיל אומרים, סוחטים משאבים שלבטח ילכו לרווחה ולבריאות... כמו אלה שיצאו מתחזוק ההתיישבות... אה... ההתנחלות ברצועה.
Quill  |  13.10.16
7.
המתיישבים ביהודה ושומרון, כמוהם כמתיישבים בתל אביב שבמקור
המתיישבים ביהודה ושומרון, כמוהם כמתיישבים בתל אביב שבמקור ישבו ישובים כפריים ערביים כמו שייח מונס, אל מנשייה ועוד. במובן זה , המתיישבים היהודים ביהודה ושומרון אינם שונים ממתיישבים אחרים ברחבי הארץ, ובהם מושבים וקיבוצים וערים שהתמקמו על ישובים ערביים. בעבר היו אילו הקיבוצים שזכו ליחס מועדף כלכלית בהיותם ישובי ספר, והיום המתיישבים ביהודה ושומרון הם שומרי הספר והסף מפני פגיעה של פלשתינאים מאיזור יהודה ושומרון, שהם כמטחווי קשת מערינו ,מישובי המרכז. הם בשר התותחים שלנו, הם הנפגעים הראשונים, מה לנו להלין הם נשלחו על ידי ממשלות ישראל משמאל ומימין.  איש לא זעק על ההוצאות לנפש שניתנו בעבר ביד רחבה לקיבוצים על חשבון ישובי פרפריה!!!!! מוסר כפול כאשר מדובר במתיישבי יהודה ושומרון.
Lobster  |  13.10.16
לכל התגובות