אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איגוד העובדים ההולנדי תובע את פיפ"א על "שימוש בעבדים" בהכנות לקטאר 2022 צילום: איי אף פי

איגוד העובדים ההולנדי תובע את פיפ"א על "שימוש בעבדים" בהכנות לקטאר 2022

התביעה הוגשה בבית המשפט בשוויץ על ידי איגוד העובדים ההולנדי FNV ועובדים מבנגלדש בנוגע למה שארגוני זכויות אדם כבר כינו "עבדות מודרנית"

11.10.2016, 12:27 | שירות כלכליסט

תביעה הוגשה נגד פיפ"א בטענה שהיא מנצלת עובדים זרים באתרי הבנייה למונדיאל 2022 שיתקיים בקטאר. התביעה הוגשה בבית המשפט בשוויץ על ידי איגוד העובדים ההולנדי FNV ועובדים מבנגלדש בנוגע למה שארגוני זכויות אדם כבר כינו "עבדות מודרנית". אוכלוסיית קטאר טיפסה ל-750 אלף תושבים בשש השנים שעברו מאז נבחרה המדינה לארח את המונדיאל, החלטה שהובילה לכך שפצחה בתוכנית שאפתנית של בניית אצטדיונים ותשתיות.

קראו עוד בכלכליסט

 מפיפ"א לא נמסרה תגובה רשמית לדיווחים בתקשורת ההולנדית על הגשת התביעה, אך הארגון הכחיש בעבר את האחריות שלו לתנאי העבודה והמגורים של העובדים באתרי הבנייה למונדיאל. עם זאת, פירמת עורכי דין שמינתה ממשלת קטאר ב-2013 מצאה ראיות לעשרות מקרי מוות באתרי הבנייה. בחודש שעבר שני עובדים התאבדו באחד האתרים. חריט ואן קנופס, פרופסור לחוק הבינלאומי באוניברסיטת אמסטרדם אמר לעיתון ההולנדי דה פולקסקרנט שאין תקדים ישיר לתביעה, אך לפעולה יש בסיס משפטי.

אצטדיון אל חור המיועד לארח את קטאר 2022, צילום: MCT אצטדיון אל חור המיועד לארח את קטאר 2022 | צילום: MCT אצטדיון אל חור המיועד לארח את קטאר 2022, צילום: MCT

"התפתחויות בחוק הבינלאומי מאפשרות לתבוע חברות וארגונים כמו פיפ"א בגין הפרות של זכויות אדם שנובעות כתוצאה מההשקעה שלהן במדינות זרות", הסביר. בעיתון דיווחו כי שוחחו עם 31 מהגרי עבודה בקטאר, שביקשו להישאר בעילום שם. 20 מהם מסרו כי נאלצו לשלם לסוכנויות התעסוקה או למתווכים כדי לקבל את העבודה. בחלק מהמקרים התשלומים הללו היו גבוהים מהמשכורות שקיבלו העובדים. מעבר לכך, 27 מהעובדים שנשאלו אמרו כי לא היו נוסעים לקטאר אם היו יודעים מראש באילו תנאים יעבדו.

בדצמבר אישרו בקטאר חוק חדש שמחייב את מהגרי העבודה לקבל את "ויזות היציאה" שלהם מהממשלה. מהלך זה נועד לעזור בפיקוח על זרם המהגרים ולצמצם את הניצול. אולם, עורכת הדין ההולנדית ליסבת זגוולד, שהייתה מעורבת בהכנת התביעה, אמרה כי מהגרי העבודה בקטאר נחשבים כרכוש של המעסיקים. "הם אלו שמחליטים מתי ואם בכלל העובדים יכולים לעזוב, לעבוד, לאכול, לישון ולקבל שכר. אלו הם מאפיינים של עבדות", אמרה בראיון לעיתון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות