אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוב דילן זכה בפרס נובל לספרות ל-2016 צילום: ibm

בוב דילן זכה בפרס נובל לספרות ל-2016

המוזיקאי בן ה-75 נולד במינסוטה למשפחה יהודית. ועדת הפרס קבעה כי דילן "יצר דרכי ביטוי פואטיות חדשות במסורת השירה האמריקנית". דילן נחשב גם משורר משום שהליריקה בשיריו מאופיינת בכפלי משמעויות ומשחקי מילים

13.10.2016, 14:11 | שירות כלכליסט
המוזיקאי בוב דילן (75) הוא הזוכה בפרס הנובל לספרות לשנת 2016, ועדת הפרס הכריזה היום (ה') על החירה וציינה כי דילן "יצר דרכי ביטוי פואטיות חדשות במסורת השירה האמריקנית". דילן נחשב לאחד מגדולי הכותבים במוזיקה הפופולרית האמריקאית.

דילן נולד במינסוטה שבארה"ב כרוברט אלן צימרמן ב-24 במאי 1941 למשפחת מהגרים יהודית. הצלחתו הגדולה של דילן הייתה בשנות ה-60 של המאה ה-20. התנועה לזכויות האזרח אימצה את שירו "Blowin' in the Wind" כהמנון חצי רשמי, ומיליוני צעירים הזדהו עם שירו "The Times They Are A-Changin'", בתקופה שאירעו שינויים חברתיים מהותיים בארצות הברית. עם זאת, גם כיום ניכרת השפעתו הרבה של דילן על עולם המוזיקה הפופולרית ועל מוזיקאים רבים.

בוב דילן, צילום: אי פי איי בוב דילן | צילום: אי פי איי בוב דילן, צילום: אי פי איי

דילן נחשב כמי שמתח את גבולות המוזיקה הפופולרית מעבר לנושאים המוכרים של "הוא והיא" אל תחומי הפוליטיקה והפילוסופיה ואותו הומור אבסורדי של זרם התודעה שכה קשה להגדירו. הליריקה בשיריו מאופיינת בכפלי משמעויות ומשחקי מילים שלא היו נפוצים עד אז, ולכן נתפס אף כמשורר. דילן חידש בשיריו את המסגרות המוכרות של המוזיקה האמריקאית ושאב ממקורות הפולק, הקאנטרי, הבלוז, הרוק ואף הג'אז, הסווינג ומוזיקת ברודוויי.

לאורך חייו קיים בוב דילן יחסים מורכבים עם היהדות וישראל. הוא נע מהכחשה, להתנצרות, חסידות ואף כתיבת שירים למען "החייל הישראלי". עבור רבים נחשב דילן למייצג של היהדות האמריקאית. בתחילת הקריירה שלו, עם עזיבתו את ביתו במינסוטה, נחשב דילן למי שהכחיש או לפחות ניסה להסתיר את יהדותו, כדי להפוך להיות "אמריקאי אמיתי". בסוף שנות השישים ותחילת השבעים החל דילן לחקור את יהדותו. ביום הולדתו ה-30 אף ביקר בישראל ובדק אפשרות לעבור לקיבוץ.

ב-1978 התנצר דילן לעיני התקשורת. ב -1982 החלו שמועות שדילן "חזר" ליהדות והחל ללמוד אצל חסידי חב"ד מברוקלין. באלבום "Infidels" מ-1982 יצא דילן בגלוי בעד ישראל בשירו Neighborhood Bully ("בריון השכונה") ובעטיפה הפנימית של האלבום נראה דילן כורע בהר הזיתים. באותה שנה אף ביקר שנית בישראל לרגל בר המצווה של בנו והצטלם ליד הכותל המערבי.

ב-1988 דילן ניגן במפוחית עבור התרמה טלפונית של חסידי חב"ד לצלילי השיר הבה נגילה. דילן הופיע בארץ שלוש פעמים עד כה, ב-1987, ב-1993 וב-2011.

נשיא ארה"ב ברק אובמה העניק ב-2012 לדילן את מדליית החירות הנשיאותית לדילן, העיטור האזרחי הגבוה ביותר

בארה"ב.

ב- 4 בנובמבר 2013 הוציאה חברת קולומביה אוסף של כל תקליטי דילן (Bob Dylan Complete Album Collection: Vol. One) הכולל את 35 אלבומי האולפן של דילן, 6 אלבומים מהופעות חיות ואלבום של סינגלים ושירים אחרים שלא מצאו את מקומם באלבום עד הוצאה זאת. בפברואר 2015 דילן הוציא לאור אלבום בשם ״Shadows In The Night״, שכלל גרסאות כיסוי לשיריו של פרנק סינטרה.

דילן היה נשוי לשרה דילן ואח"כ במשך 6 שנים לזמרת קרול דניס. לדילן 6 ילדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
בוב דילן הופיע בערב התרמה לחב"ד כשהוא חובש
בוב דילן הופיע בערב התרמה לחב"ד כשהוא חובש כיפה לראשו כיהודי גאה, לצערי, בארץ, אף אמן ברמה של שלמה ארצי שלום חנוך וכו' יעזו לחבוש כיפה לראשם, הסנוביות החילונית הילדותית הקיימת בארץ היא לא שונה מהפאנטיות של נטורי קרתא.. חופש אמיתי זה היכולת להביע כל רגש הקיים באדם, גם הרגש הדתי..
Submarine  |  14.10.16
לכל התגובות