אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כצפוי: מדד ספטמבר ירד ב-0.1%; הדירות התייקרו ב-6.8% בתוך שנה צילום: דנה קופל

כצפוי: מדד ספטמבר ירד ב-0.1%; הדירות התייקרו ב-6.8% בתוך שנה

ב-12 החודשים האחרונים ירד המדד ב-0.4%; לפיכך גם השנה לא צפוי בנק ישראל לעמוד ביעדי האינפלציה, שמסתכמת ב-0% מתחילת השנה

14.10.2016, 14:02 | מיקי פלד

מדד ספטמבר ירד ב-0.1% בהתאם לציפיות בשוק ההון, כך פירסמה היום (ו') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדד ספטמבר הוא באופן מסורתי נמוך ואף שלילי, עקב ירידות מחירים עונתיות לאחר הקיץ. מדד אוקטובר לעומת זאת נחשב מסורתית למדד מעט גבוה ובשוק ההון צופים עלייה בו בשיעור של 0.1%. בכל מקרה, מה שככל הנראה כבר ברור הוא שגם השנה בנק ישראל לא יעמוד ביעד האינפלציה של 1%-3%, וזאת אחרי שנתיים של מדד שלילי. 

קראו עוד בכלכליסט

 ב-12 החודשים האחרונים ירד המדד ב-0.4% ומתחילת השנה הוא ללא שינוי (0%). מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט ב-0.4% לעומת החודשים יוני-יולי, וב-12 החודשים האחרונים עלו ב-6.8%, ומכאן שעדיין מוקדם על התמתנות משמעותית במחירי הדירות. הלמ"ס עדכנה גם את עליית מחירי הדיור בחודשים יוני-יולי מ-0.1% ל-0.5%.

ירידות בולטות נרשמו בסעיפים הבאים: פירות טריים (6.7%), תרבות ובידור (1.4%) והלבשה (1.3%). עליות משמעותיות נרשמו בסעיפי ההנעלה (2%), ירקות טריים (1.8%) ובשירותי חינוך 0.6%). 

בפסגות התייחסו לעלייה במחירי הדיור וציינו כי "נזכיר שבמהלך כל התקופה האחרונה נרשמה עלייה דרמטית בריבית למשכנתאות, כזו שצפויה להגביל את קצב עליית המחירים, למרות שהנתונים מצד ההיצע, כלומר התחלות הבנייה, ממשיכים להיות יחסית חלשים ותומכים בהמשך עלייה במחירי הדירות".

מלידר שוקי הון נמסר כי "עלייה מחודשת במחירי הדיור צפויה להדאיג את בנק ישראל אשר מצפה דווקא לרגיעה בשוק הדיור על רקע העלייה במחירי המשכנתאות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות