אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סינגפור דחתה השקת תוכנית תמריצים מוניטאריים

סינגפור דחתה השקת תוכנית תמריצים מוניטאריים

ברבעון השלישי רשמה סינגפור צמיחה שלילית של 4.1%, בשיעור שנתי; הערכות: קובעי המדיניות ישובו למדיניות הקלה מוניטארית רק בשנה הבאה או שינקטו צעדים פיסקאליים

14.10.2016, 23:33 | שירות כלכליסט
סינגפור דחתה השקת תוכנית תמריצים מוניטאריים, לנוכח ההתכווצות של הכלכלה המתבססת על יצוא בשיעור החד ביותר מזה 4 שנים, על רקע האטה בביקושים העולמיים. במקביל, המטבע המקומי צלל לשפל של שבעה חודשים ונסחר ברמה של 1.3892 דולר סינגפורי מול הדולר.

קראו עוד בכלכליסט

הרשות המוניטארית של סינגפור, שכבר השיקה שתי תוכניות הקלה מוניטארית בשנה האחרונה, הודיעה היום (ו') כי יש צורך לנקוט בעמדה ניטראלית לאורך תקופת זמן ממושכת. הרשות הודיעה עוד כי הצמיחה בעיר-מדינה אינה צפויה להתאושש בשנה הבאה. ההודעה התפרסמה לאחר שהתמ"ג התכווץ ברבעון השלישי בשיעור שנתי של 4.1%. שיעור ההתכווצות היה גרוע מהתחזיות.

כלכלת סינגפור היא פגיעה יותר ממרבית הכלכלות הגדולות, ותלויה במידה משמעותית יותר במגמות במסחר העולמי, שמקרטע בשנים האחרונות. לפיכך ההערכה היא כי קובעי המדיניות ישובו למדיניות הקלה מוניטארית רק בשנה הבאה או שיפנו לצעדים פיסקאליים בניסיון לחזק את הכלכלה. בכך הם יצטרפו לבנקים מרכזיים ברחבי אסיה החל מהודו ועד לאינדונזיה שמוסיפים תמריצים בניסיון לפצות על הביקוש העולמי המדשדש.

סינגפור, צילום: שאטרסטוק סינגפור | צילום: שאטרסטוק סינגפור, צילום: שאטרסטוק

"המגמה העולמית היא מעבר מצעדים מוניטאריים לפיסקאליים", אומר פיליפ ווי מ-DBS גרופ הולדינגס בסינגפור. בריאן טאן מנומורה הולדינג מוסיף כי הממשלה מסרה כי היא בטוחה שהכלכלה תימנע השנה ממיתון, ובכך הורידה חלק מהלחץ המופעל על הבנק המרכזי לפעול שוב לאחר שכבר השיק תוכנית הקלה מוניטארית באפריל, ומעבירה את ההתמקדות לעבר המדיניות הפיסקאלית. "בשנה הבאה אנחנו צפויים לראות יותר תמיכה פיסקאלית", הוא אומר. "בהחלט יש מקום להוצאות מוגברות".

מדד המחירים לצרכן בסינגפור ירד בכל חודש מאז נובמבר 2014, ומשקף את ההשפעה של עלויות הנפט הנמוכות יותר ושוק נדל"ן בהאטה. המדד ירד ב-0.3% באוגוסט. במקביל, הייצור התכווץ בשיעור שנתי של 17.4% ברבעון השלישי לעומת הרבעון השני, זאת בעוד שסקטור השירותים, המייצג 75% מהכלכלה, ירד ב-1.9%. "הצמיחה בכלכלה של סינגפור נחלשה ואינה צפויה להתאושש משמעותית ב-2017", נמסר בהודעה מטעם הרשות המוניטארית. בהתאם, ההערכה היא כי הצמיחה עבור השנה כולה תהיה בסביבות 1%, ותעלה רק במעט בשנה הבאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות