אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נדחתה תביעת לוב בסך 1.2 מיליארד דולר נגד גולדמן זאקס: לא פיתה משקיעים צילום: אימג'בנק, Gettyimages

נדחתה תביעת לוב בסך 1.2 מיליארד דולר נגד גולדמן זאקס: לא פיתה משקיעים

בית משפט בלונדון דחה את טענות קרן הון הריבונית של לוב, לפיהן הבנק הוליך את מנהליה שולל ובכך הוביל אותה להפסדים במשבר 2008

15.10.2016, 09:12 | בלומברג

בנק גולדמן זאקס זוכה בידי בית משפט בלונדון מאשמת פיתוי משקיעים לוביים לביצוע השקעות שהביאו להפסדים של 1.2 מיליארד דולר. פסיקת בית המשפט הביאה סוף לטענות נגד הבנק שכביכול מינף את המוניטין שלו וכן נעזר בארוחות פאר ובשירותי נערות ליווי כדי לזכות באמון מנהלי קרן ההון הריבונית של לוב.

קראו עוד בכלכליסט

על פי בית המשפט, בנק ההשקעות לא נעזר ב"השפעה בלתי ראויה" על רשות ההשקעות של לוב כאשר ניהל מה שלמעשה היה מסחר בנגזרות שהביא להפסדים. כמו כן פסקה השופטת ויויאן רוז, כי אין כל ראיה לכך שגולדמן זאקס קצר רווחים מופרזים מהעניין.

רשות ההשקעות של לוב - קרן ריבונית בהיקף של 60 מיליארד דולר מכספי נפט שהוקמה תחת משטרו של מועמר קדאפי - הגישה תביעה משפטית נגד גולדמן זאקס בטענה שהבנק הוליך את הקרן שולל והביא אותה לחתום על עסקאות נגזרות, שאותן לא הבינה לחלוטין. העסקאות הסתיימו לבסוף בכישלון מוחץ לאחר שמניות החברה שאליהן היו צמודות הנגזרות, התרסקו במשבר הכלכלי ב-2008.

מטה גולדמן זאקס בניו יורק, צילום: בלומברג מטה גולדמן זאקס בניו יורק | צילום: בלומברג מטה גולדמן זאקס בניו יורק, צילום: בלומברג

"מערכת היחסים בין הבנק לקרן התאפיינה אך ורק בקשר אדיב המבוסס על תועלת הדדית, כזו המתפתחת לרוב בין בנק לבין לקוח", אמרה רוז בפסיקתה.

קרן ההשקעות הלובית טענה כי הבנק מניו יורק השתמש בפיתויים כגון מתנות יקרות, אירוח ראוותני וכן הציע לקבל את בנו של גורם בכיר בממשלת לוב להתמחות בבנק - זאת בניסיון להבטיח את ההשקעות. הקרן האשימה את אחד מעובדי הבנק לשעבר, יוסף קבאג', באספקת נערות ליווי בעת פגישות עם נציג הקרן. בית המשפט שמע כיצד בכיר בקרן ההשקעות הלובית איים לכאורה שיעלים את קבאג' ואמר לו להסתלק מהמדינה.

על פי השופטת, ההתמחות שהוענקה לבנו של מוסטפה זארטי, בכיר לשעבר בקרן ההשקעות, "לא השפיעה באופן מהותי על ההחלטה" להיכנס לסדרה של עסקאות נגזרות המקושרות למניות חברות כגון "באנקו סנטאנדר" (Banco Santander). מנהלי הקרן "היו מודעים בכל עת לעובדה שקבאג' הוא איש מכירות" ושגולדמן תרוויח מעסקאות אלו.

"אנו מרוצים מניצחוננו, עם פסיקה לטובתנו באופן מקיף", אמר סבסטיאן הוואל, דובר מטעם הבנק בלונדון.

"אנו נזדקק לזמן כדי לעכל במלואה את הפסיקה ואנו שוקלים את כל האפשרויות", נאמר בהודעה מטעם קרן ההשקעות של לוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות