אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירי המטה נלחצו, וביל קלינטון נאלץ לבטל הרצאה בפני בכירי וול סטריט צילום: רויטרס

בכירי המטה נלחצו, וביל קלינטון נאלץ לבטל הרצאה בפני בכירי וול סטריט

נאום פרטי, שאמור היה לשאת נשיא ארה"ב לשעבר בפני בכירי גולדמן זאקס, גרם למנהל המטה של הילארי לעמוד על הרגליים האחוריות. הסיפור נחשף בעקבות הדלפת האימיילים של מטה הבחירות של קלינטון על ידי ויקיליקס

15.10.2016, 20:18 | שירות כלכליסט

מטה הבחירות של הילארי קלינטון ביקש מהנשיא לשעבר ביל קלינטון לבטל הרצאה פרטית שהוא אמור היה לשאת בפני בכירי גולדמן זאקס בשנה שעברה. הסיבה: חשש שבעקבות ההרצאה ייתפסו הקלינטונים כ"נוחים מדי" לוול סטריט, בניגוד לעמדה הרשמית של הקמפיין, וזאת בעיתוי קריטי להילארי - בדיוק כשהיא עמדה להזניק את קמפיין הבחירות שלה.

קראו עוד בכלכליסט

 הסיפור נחשף בעקבות האימיילים של מטה הבחירות של הילארי שהודלפו בשבוע שעבר על ידי ויקיליקס. מהתכתובות של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב עולה כי היא רצתה תחילה שבעלה יישא את הנאום, אולם שוכנעה כי ביטול ההרצאה יהיה הצעד הנכון.

ג ג'וליאן אסאנג', מייסד ויקיליקס | צילום: אי אף פי ג

מנהל המקפיין רובי מוק אמר כי הבין שביטול ההרצאה יאכזב את הקלינטונים אבל הדגיש כי קיומה "יהיה טעות גדולה שתגרום לכך שנהיה בכותרות במשך חודשים".

הנאומים הפרטיים של בני הזוג קלינטון בפני בכירי וול סטריט היו אחד הנושאים השנויים במחלוקת במהלך הקמפיין - לפני שדבריו השערורייתיים של דונלד טראמפ טרפו את הקלפים והפכו לנושא המרכזי במערכת הבחירות.

הילארי קלינטון הרוויחה 1.5 מיליון דולר מנאומים שנשאה בוול סטריט לפני המירוץ שלה לבית הלבן. ביל קלינטון גרף יותר מ-5 מיליון דולרים מנאומים בפני בכירי הבנקאות וההייטק - כך עולה ממסמכים שהוגשו על ידי הילארי עצמה.

מטה הבחירות של קלינטון מעולם לא פרסם את הפרוטוקולים של הנאומים, אבל האימיילים שהודלפו גילו דברים שאמרה וסומנו על ידי היועצים שלה כבעייתיים במיוחד למירוץ שלה, וזאת לאחר שביטאה - לפחות מבחינה ציבורית - עמדה ביקורתית כלפי וול סטריט. בנאומיה אמרה קלינטון כי היא חולמת על "סחר חופשי וגבולות פתוחים". היא אמרה גם כי היא סבורה שפוליטיקאים צריכים לפעמים שתהיה להם "גם דעה ציבורית וגם דעה פרטית על נושאים מסוימים".

בעוד ביל קלינטון אמור היה לשאת את הנאום שלו בוול סטריט, הילארי היתה אמורה לבקר באיווה במסגרת הקמפיין שלה. כפי שעולה מתכתובות הדואר האלקטרוני שפורסמו, מנהל הקמפיין מוק נעמד על הרגליים האחרונות כדי לפעול לביטול הנאום: "לבוחרים באיווה יש עמדה שלילית יותר כלפי וול סטריט מלשאר האלקטורט", הוא כתב. "עבורם וול סטריט נתפסת, יותר מבמקומות אחרים, כשורה של מוסדות שמנצלים את האמריקאי הפשוט. זה ממש 'ביג דיל' בעיני".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
משתלטים על אמריקה במסווה של "סוציאליזם". רואים את
משתלטים על אמריקה במסווה של "סוציאליזם". רואים את זה בבירור. כל מי שנחשב עשיר צריך להגן על עצמו שהוא "לא כמו שאר העשירים". עשיר נהייתה מילת גנאי. לדבר עם בנקאים נהיה בושה כאילו שהיו מצורעים.  אלו סממנים קומוניסטיים ברורים. הקפיטליסטים צריכים להתעורר ולהילחם בהם במקום לחשוב שהאנשים האלו והסוציאליזם/קומוניזם הם נחלת העבר. אמריקה נרדמה בשמירה לאחר מפלת ברה"מ. עכשיו מועמד סוציאליסטי/קומוניסטי מוצהר גרף 40% מקולות המפלגה הדמוקרטית והאמריקאים אפילו לא מדברים על זה. מקווה שאמריקה לא תיפול למלכודת הסוציאליזם.
Bee  |  15.10.16
3.
קפיטליסטים - או בעברית בעלי ההון - הם
קפיטליסטים - או בעברית בעלי ההון - הם בהגדרה מיעוט קטן. גם אם נרחיב את הטווח של הגדרת הון, בעלי ההון הם לכל היותר 10% מהאוכלוסיה בכל חברה שהיא. לכן הקפיטליסטים צריכים באופן תמידי לשטות בהמונים ולגרום להם לחשוב שהקפיטליזם זה טוב להם, כדי לפצות על נחיתותם המספרים ולמנוע מההמונים במקרה הטוב להעביר יום בהיר אחד חקיקה שתאפס את כל ההון שצברו הקפיטליסטים באמצעות ניצול "חוקי" של המוני השכירים; או במקרה הפחות טוב לפתוח במהפכה אלימה. איך משטים בהמונים? למשל גורמים להם להאמין שהאלטרנטיבה היחידה היא משטרים דיקטטוריים ורצחניים כדוגמת זה שהיה בברה"מ (רוצה לקרוא לזה סוציאליזם? בבקשה. אבל בפועל ברה"מ היתה פשוט קפיטליזם של מדינה. שום קשר אמיתי לסוציאליזם). הבעיה היא שאפשר לשטות בכל האנשים כל הזמן. מתישהו אנשים יתעוררו ויבינו את הכשלים של הקפיטליזם. בארה"ב זה קורה ממש עכשיו. הדור הצעיר בארה"ב של 2016 שונה מאוד מהדור הצעיר של הילרי קלינטון בארה"ב של 1966. זו לא הטכנולוגיה, אם כי הטכנולוגיה עוזרת להאיץ דברים ולהפיץ דיעות אנטי-ממסדיות. זו ההבשלה של הדור שלא ידע את המלחמה הקרה, דור שקשה לו להבין למה החיים בקנדה ובמערב אירופה נראים הרבה יותר שפויים, דור שלא ניתן למכור לו עוד סיפורים שביטוח בריאות כזכות אזרחית יהפוך את ארה"ב לגרורה סובייטית. אם אתה לא מבין את המהפכה שעוברת על הדור הצעיר בארה"ב אז תתכונן להפתעה גדולה. זה לא סיפור של הבחירות השנה או הבחירות עוד 4 שנים. זו תנועה שמתפתחת ומתפשטת כבר כמה שנים בכל רחבי ארה"ב. Occupy היו רק ניסיון ראשון לבטא את התחושות של דור שמרגיש שוול סטריט גונבת לו את המדינה. אמריקה נרדמה בשמירה? אתה נרדמת בשמירה!!!
Elephant  |  15.10.16
לכל התגובות