אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הברקזיט הדיח את בריטניה מצמרת יעדי ההשקעות העולמית צילום: איי פי

הברקזיט הדיח את בריטניה מצמרת יעדי ההשקעות העולמית

חששות כי יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי תקשה על סגירת עסקאות בינלאומיות הציבו אותה מאחורי ארה"ב, סין, גרמניה, קנדה וצרפת. אנליסט בארנסט אנד יאנג: "בטווח הארוך, בריטניה תחזור להיות יעד מוביל למיזוגים ורכישות"

18.10.2016, 07:11 | שירות כלכליסט

לראשונה זה שבע שנים נעדרת בריטניה מהחמישיה הפותחת של היעדים המועדפים להשקעה, זאת על רקע חששות כי יציאתה מהאיחוד האירופי תקשה על גיבוש עסקאות בינלאומיות - כך לפי דו"ח של חברת הייעוץ הבינלאומית ארנסט אנד יאנג.

קראו עוד בכלכליסט

עסקים בריטיים מדורגים כעת מאחורי ארה"ב, סין, גרמניה, קנדה וצרפת כיעד מועדף להשקעות - כך לפי הדו"ח שסקר למעלה מ־1,700 מנכ"לים ב־45 מדינות בחודשים אוגוסט וספטמבר.

הצמרת העסקית חוששת מהשפעות גיאופוליטיות, כמו עלייתן של ממשלות ימין קיצוניות בעולם ותנודתיות בשוק המט"ח המקשות על מיזוגים ורכישות חוצי גבולות - כך לפי הדו"ח. מלבד הצבעת הברקזיט הבריטית ביוני האחרון, אי־הוודאות סביב הריבית בארה"ב והבחירות הקרבות במספר מדינות הוסיפו לסיכונים המיוחסים לאקלים העסקי.

"הברקזיט הוא דוגמה בולטת לעליה בשינויים הגיאופוליטיים שמסבכים השקעות חוצות גבולות", כך לפי סטיב קרוסקוס, יועץ בכיר בארנסט אנד יאנג. "בטווח הארוך, הצפי הוא כי בריטניה תחזור להיות יעד מוביל למיזוגים ורכישות, אבל בטווח הקצר חוסר הוודאות גורם למשקיעים להיכנס לעמדת המתנה", הדגיש.

עד כה הוכרזו השנה מיזוגים ורכישות שמערבים חברות בריטיות, בהיקף של כ־208 מיליארד דולר - כך לפי נתונים שריכזה סוכנות בלומברג. מדובר בצניחה של 55% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ברחבי העולם, ההוצאות על מיזוגים ורכישות הסתכמו ב־2.2 טריליון דולר, ירידה של 20% לעומת השיא שנרשם בשנה שעברה.

עם זאת, 57% מהחברות צפויות לפעול לקידום מיזוגים ורכישות ב־12 החודשים הקרובים - כך לפי ארנסט אנד יאנג. אקלים עסקי בעייתי עשוי לקדם חברות לביצוע מיזוגים ורכישות על מנת לעודד צמיחה. "חוסר ודאות פוליטית דווקא מגבירה את ההיקף של מיזוגים ורכישות", ציין קרוסקוס.

הפגנה נגד הברקזיט בלונדון, צילום: רויטרס הפגנה נגד הברקזיט בלונדון | צילום: רויטרס הפגנה נגד הברקזיט בלונדון, צילום: רויטרס

יותר מ־90% מהמנכ"לים שנסקרו צופים כי שוק המיזוגים והרכישות ישתפר או ישמור על יציבות בשנה הבאה, כאשר המיקוד יהיה בעסקאות קטנות יותר בתחומי הקמעונאות, מוצרים תעשייתיים, מדעי החיים, הטכנלוגיה, כלי רכב ותעשיות נפט וגז - כך לפי הדו"ח.

בתוך כך הזהירו השבוע אנליסטים מצוות החשיבה המשפיע EY ITEM כי בריטניה ניצבת בפני תקופה ממושכת של צמיחה חלשה יותר, זאת על רקע הצניחה בליש"ט שתוביל לעליות מחירים. לפי מומחי הקבוצה, האינפלציה, שעמדה על פחות מ־1% במשך כמעט שנתיים, תטפס ל־2.6% ב־2017.

הדו"ח ציין עוד כי נתונים אלה, בשילוב הירידה בהיקף ההשקעות העסקיות, יביאו להאטה משמעותית בצמיחה של כלכלת בריטניה בשנתיים הבאות.

כלכלת בריטניה צפויה להתרחב ב־1.9% השנה ולהאט ל־0.8% בשנה הבאה, כך לפי הדו"ח. ב־2018 צפויה התאוששות של הצמיחה ל־1.4%. במקביל, האבטלה צפויה להאמיר מ־4.9% כיום ל־6.7% עד לסוף 2019.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות