אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך גייסה הילארי קלינטון יותר ממיליארד דולר בתרומות צילום: אי פי איי

כך גייסה הילארי קלינטון יותר ממיליארד דולר בתרומות

לפי ניתוח בוושיגטון פוסט המסתמך על מסמכי וויקיליקס, חמישה תורמים גדולים - בהם סבן וסורוס - תרמו בין 10 ל-20 מיליון דולר כל אחד

24.10.2016, 10:45 | שירות כלכליסט
שבועות מספר לפני שהילארי קלינטון הודיעה על הגשת מועמדות לנשיאות ארה"ב, היא החלה כבר לדאוג לגבי מימון.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הוושינגטון פוסט, צוות מטה הבחירות של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב החל לנהל דיונים בנושא כשהחשש העיקרי שלהם היה המועמד דאז מהמפלגה הרפובליקנית ג'ב בוש, שמאמצי גיוס התרומות שלו מתחו את גבולות החוק הנוגע לגיוס כספים למועמדים. לקמפיין שלו זרמו צ'קים בני שבע ספרות והציתו חששות כבדים בקרב הקמפיין של קלינטון. כך על פי פרסומי אימיילים בין קלינטון לצוות שלה, שהודלפו בידי וויקיליקס.

אולם, באמתחתה של מזכירת המדינה לשעבר נח נשק פיננסי סודי - רשת של תומכים פוליטיים שהיא ובעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, טיפחו במשך 40 שנה. קלינטון הגבירה את הלחץ על תורמים פוטנציאליים והתעלמה מההגבלות שהנשיא אובמה נטל על עצמו ועל צוות הקמפיין שלו בזמנו.

קלינטון וטראמפ. היא גייסה 1.14 מיליארד דולר, הוא 712 מיליון דולר, צילום: גטי אימג קלינטון וטראמפ. היא גייסה 1.14 מיליארד דולר, הוא 712 מיליון דולר | צילום: גטי אימג'ס קלינטון וטראמפ. היא גייסה 1.14 מיליארד דולר, הוא 712 מיליון דולר, צילום: גטי אימג

גם נוכח חששותיהם של אנשי הצוות שלה לגבי הרושם שנוצר כאילו היא "אינטימית" מידי עם אינטרסים של הון, הם הסכימו לאפשר ללוביסטים לצבור צ'קים שמנים למען מסע הבחירות של קלינטון, ובכלל זה מכמה ממשלות זרות. כך על פי האימיילים שנחשפו. בכירים בצוותה חיזרו אחר תורמים כבדים לוועדות פעולה פוליטיות (PAC), שלהן החוק מתיר לגייס סכומי כסף בלתי מוגבלים מתורמים שונים לשם סיוע עקיף למועמדים. הם ניצלו את החוק המחייב מועמדים לשתף פעולה עם עמותות וארגונים במהלך גיוס תרומות.

המאמץ השתלם ונכון לסוף ספטמבר, הצליחה קלינטון לגייס 1.14 מיליארד דולר. יריבה, דונלד טראמפ, שהחל בגיוס תרומות באיחור יחסי, הצליח לגייס 712 מיליון דולר ומתוכם 56 מיליון דולר מכיסו הפרטי.

על פי ניתוח של ה"וושינגטון פוסט" למעלה מחמישית ממיליארד הדולר שגייסה קלינטון הגיעו מ-100 תורמים עשירים ומארגוני עובדים - רבים מהם עם היסטוריה ארוכה של תרומות לקלינטונים.

חמשת התורמים הכבדים ביותר שלה תרמו דולר אחד מתוך כל 17 דולר בתרומות: מנהל קרנות הגידור דונלד סוסמן תרם 20.6 מיליון דולר; מנהל קרנות הון סיכון, ג'יי בי פריצקר ואשתו תרמו 16.7 מיליון דולר; יו"ר "יוניוויז'ון" חיים סבן ואשתו שריל תרמו 11.9 מיליון דולר; אשף קרנות הגידור ג'ורג' סורוס תרם לקלינטון 9.9 מיליון דולר; ומייסד "סלים פאסט" דניאל אברהם העביר לקופתה 9.7 מיליון דולר.

ג ג'ורג' סורוס. אחד התורמים הגדולים של קלינטון | צילום: בלומברג ג

כל זאת באמצעות ועידות PAC שמאז שנת 2010 מאפשר להן החוק לצבור הון עבור מועמדים. קלינטון, שנהנית מהכספים, היא אחת המבקרות הנחרצות ביותר של השיטה ובמהלך הקמפיין שלה חזרה וטענה שיש לשנות את אופן ניהול הקמפיינים הנשיאותיים והתחייבה לשנות את החוק המתיר לחברות להעביר כספים לפעילות פוליטית עצמאית. אולם היועצים שלה דואגים כי לא די בהבטחות אלו כדי לרכך את התדמית שלה כמי שמזוהה עם האינטרסים של בעלי ההון במדינה.

למעלה מ-4 מיליארד דולר בעשרות שנים

אם תשנה קלינטון את כתובתה לבית בשדרת פנסילבניה, תישא בחוב כבד לרשימה של תורמים מקרב בעלי ההון במדינה שתמכו בה ובבעלה במשך עשורים בתרומות שהסתכמו ביותר מ-4 מיליארד דולר, למטרות פוליטיות ופילנטרופיות של בני הזוג. כך על פי ניתוח של ה"וושינגטון פוסט". כמחצית מהסכום הגיע לקרן קלינטון המממנת מחקר HIV, קידום אוריינות בעולם, והכשרה של חקלאים באפריקה. שאר הכסף הגיע לפעילותו הפוליטית של בעלה ושלה.

אולם הנוף של מימון הקמפיינים השתנה מאז הימים שבהם רץ ביל לנשיאות, והרפובליקנים ניצלו זאת היטב. האגרסיביות שלהם בגיוס תרומות ומאידך היעדר כל התערבות מצד גורמים רגולטוריים, הבהילו את קלינטון. והיא החלה להתייעץ עם מנהלי הקמפיין שלה מה ניתן לעשות.

הם מצידם ייעצו לה לגייס כמה כסף שתוכל ואז לטפל בבעיה עם הזמן. קלינטון האיצה את קצב גיוס התרומות והחליטה לוותר על כמה מהמגבלות על גיוס התרומות שהעתיקה מהקמפיין של קלינטון. מאותו הרגע, לא רק שלוביסטים בשמה יכלו לגייס צ'קים, אלא כעת גם ניתן היה לגייס כספים ממשלות זרות.

הקמפיין של הילארי קלינטון סירב לאשר את אמיתות המיילים שהצליח כביכול וויקיליקס לגנוב מחשבון המיילים של מנהל הקמפיין שלה ג'ון פודסטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
מדוע שחיתות , כל התרומות וההכנסות של קלינטון
מדוע שחיתות , כל התרומות וההכנסות של קלינטון הם לפי החוק , רשום מסודר ונבדק על ידי הרשויות . טראמפ הוא הרמאי על גבול הפלילי שמסרב לדווח על הכנסותיו כל הפסדיו כמיליארד דולר באו מסובסידיות ממשלתיות וממשקיעים פרטיים ואפילו לא סנט מכספו , והוצגו על ידיו לרשויות המס כהפסד אישי ועל כך קיבל פטור ממס ל20 שנה . הצדיק מסדום טראמפ , התפנה לו כסף לרכוש 40 פנטהוזים ואחוזות , ואתה עוד מאמין לשקריו , אתה קוקו גדול בעצמך !!!
Trumpet  |  25.10.16
לכל התגובות