אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השותפות בתמר ידרשו להסתיר מהציבור את תביעת התמלוגים צילום: יח"צ

השותפות בתמר ידרשו להסתיר מהציבור את תביעת התמלוגים

דלק ונובל אנרג'י הודיעו במכתב לשופט המחוזי בירושלים שיבקשו להוציא צו איסור פרסום על הדיונים והמסמכים בתביעתן נגד המדינה להשבת תמלוגים של 58 מיליון שקל. המדינה טוענת שהן עשו תכנון מס אגרסיבי והטעו אותה

25.10.2016, 08:13 | תומר גנון

השותפות במונופול הגז תמר, נובל אנרג'י ודלק, יבקשו מבית המשפט להוציא צו איסור פרסום על הדיונים והמסמכים בתביעתן נגד המדינה להשבת תמלוגים בהיקף של כ־58 מיליון שקל. כך עולה מהודעה ששלחו לפני כשבועיים באי כוחן של החברות, עוה"ד צבי אגמון וד"ר משה שקל, לשופט רפאל יעקובי מבית המשפט המחוזי בירושלים. עמדת משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים לגבי הניסיון של החברות להפוך את ההליכים לחסויים, ובכך למנוע מכלי התקשורת לדווח על ההליך ומאזרחים להגיע לדיונים, טרם ידועה בשלב זה.

קראו עוד בכלכליסט

 במסגרת התביעה שהוגשה במרץ 2015, טענו נובל אנרג'י ודלק לגבייה ביתר של תמלוגים ממאגר תמר. לפי התביעה, החברות טוענות שהמדינה גבתה מהם תמלוג של 12.5% מכמה עסקאות גז לפי מחיר של 6 דולר ליחידת אנרגיה, אולם היה מדובר בעסקאות שנעשו לפי מחיר של 3 דולר ליחידת אנרגיה.

בעלי דלק יצחק תשובה. "לא לחשוף אינפורמציה", צילום: גיל יוחנן, Ynet בעלי דלק יצחק תשובה. "לא לחשוף אינפורמציה" | צילום: גיל יוחנן, Ynet בעלי דלק יצחק תשובה. "לא לחשוף אינפורמציה", צילום: גיל יוחנן, Ynet

המדינה מצדה דחתה בכתב ההגנה את טענת החברות בנוגע למחיר הרלוונטי לעסקאות שממנו יש לגזור את התמלוג, והוסיפה שהן עשו תכנון מס אגרסיבי ואף "מסרו דיווחים לא נכונים ומטעים בדו"חות התמלוגים למשרד התשתיות". לטענתה, במסגרת דו"ח תמלוגים מתמר, נובל ודלק הטעו אותה לגבי מחיר של עסקאות גז, בכך שדיווחו שהיה נמוך באופן משמעותית ממחיר השוק האמיתי. זאת בין היתר כדי לשלם תמלוגים נמוכים. המדינה הוסיפה שהדבר התאפשר בין היתר בשל האחזקה הצולבת של דלק ונובל בתמר ומאגר ים תטיס, שאפשר להן להציג מכירה של גז כאילו הגיע מים תטיס, כשבפועל הגז הופק בתמר.

לפני כמה חודשים החלו המדינה והחברות בהליכים מקדמיים למשפט, במסגרתם נקבע שהן ינסו להגיע לפשרה או לחלופין להתחיל בהליך גילוי מסמכים. בהודעת העדכון שנשלחה לבית המשפט, כתבו החברות כי בחודש שעבר הצדדים נפגשו כדי לבחון באופן ראשוני מתווה פוטנציאלי לפשרה, אך הניסיון לא צלח. על כן הוסכם על הצדדים שהדיונים יחלו ב־6 בנובמבר.

במקביל הציפו החברות בהודעה את כוונתן לבקש מבית המשפט לערוך את הדיונים בדלתיים סגורות ולהוציא צו איסור פרסום. המשמעות של צו כזה, אם בית המשפט יסכים להוציא אותו, היא בין היתר שכלי התקשורת לא יוכלו לדווח על ההליך שמתנהל או על כל פשרה שאליה יגיעו הצדדים.

"במהלך שלושת החודשים האחרונים התובעות היו נכונות לגלות למדינה את מלוא המסמכים הרלוונטים, וזאת בכפוף לכך שהם והאינפורמציה שעולה מהם לא תהא חשופה לעיני כל", נכתב בהודעת החברות לבית המשפט. "לפיכך, לא אחת, פנו התובעות אל המדינה בבקשה לבחון מנגנון אשר מחד יאפשר חשיפת מלוא מסמכי התביעה בפני המדינה ובית המשפט בלבד, ומאידך ימנע את חשיפתם כלפי כל. נכון למועד עדכון זה, לא הגיעו הצדדים להסכמות בדבר קביעת מנגנון אשר יסדיר את אופן גילוי המסמכים. לפיכך, בימים הקרובים יגישו התובעות בקשה חד צדדית מטעמן לקיום הדיון בדלתיים סגורות והטלת צו איסור פרסום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
איזו הפתעה! מר שקיפות מספר אחת - יצחק
איזו הפתעה! מר שקיפות מספר אחת - יצחק תשובה ואלוף השקיפות עורך הדין של הטייקונים צבי אגמון לא רוצים שהציבור ידע כיצד הן מטילים אימה על רגולטורים ופקידי ממשלה אותם לא הצליחו (עדיין?) לקנות, אני בהלם, אני בשוק, אני כל כך המום מהבקשה! אני בטוח שהשופט רפאל יעקובי יזרוק אותם ואת בקשתם החצופה מכל המדרגות!
Candy  |  25.10.16
2.
כמה המדינה חזירה ומגעילה אל תשקיעו במניות הגז 
כמה המדינה חזירה ומגעילה אל תשקיעו במניות הגז  רק תפסידו  הממשלה הלאימה את הגז שותפה רק ברווחים והתוצאה המשקיעים מופסדים מחכה רק שמניית אבנר תעלה לי עוד קצת כדי למכור בחיים לא אקנה מניות גז וכיל ותקשורת וכל מה שהמדינה מתערבת מדינה חזירה ודורסנית 
Popcorn  |  25.10.16