אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי מי עקב משרד החקירות הפרטי שהזמין אמנון נויבך לבורסה? צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

אחרי מי עקב משרד החקירות הפרטי שהזמין אמנון נויבך לבורסה?

פוקוס ייעוץ ביטחון וחקירות של גיל שמואלי קיבל עשרות אלפי שקלים מהבורסה ועל החשבונית נכתב "ייעוץ עסקי". דירקטורים בבורסה אומרים שלא דווח להם על החקירות, וגם המנכ"ל היוצא יוסי ביינארט הכחיש מעורבות וטען: "איני יודע כלל במה מדובר"

25.10.2016, 06:59 | גולן חזני

הסערה בבורסה בתל אביב נמשכת, ול"כלכליסט" הגיעו ראיות על התקשרות שלה עם משרד חקירות בחודשים האחרונים. המשרד, פוקוס ייעוץ ביטחון וחקירות מהרצליה, שבבעלות גיל שמואלי, מתמחה באבטחה וייעוץ בארץ ובחו"ל ובניהול חקירות ומעקבים עבור ארגונים וגורמים פרטיים. על העבודה של פוקוס שילמה הבורסה עשרות אלפי שקלים כנגד חשבונית שנשלחה אליה בגין "ייעוץ עסקי". ואולם, מנכ"ל הבורסה היוצא יוסי ביינארט מכחיש מעורבות כלשהי בהתקשרות עם משרד חקירות ואמר ל"כלכליסט" כי כלל איננו יודע במה המדובר. כזכור, ביינארט פרש לפני כחודשיים בשל מחלת הסרטן שבה לקה, כשברקע גם סכסוך מתוקשר בינו לבין היו"ר אמנון נויבך, ומאז ממלאת את מקומו גל לנדאו־יערי.

קראו עוד בכלכליסט

פעולה כה רגישה כמו התקשרות עם משרד חקירות יכולה להיעשות רק על ידי גורם בכיר מאוד במערכת, כך שגורמים בבורסה שנחשפו לפעולה המפתיעה סבורים כי מאחורי הזמנת העבודה עומד היו"ר נויבך לצורך מעקבים אחר מנהלים ועובדים בכירים אחרים. דירקטורים שעמם שוחחנו טוענים בתוקף כי אינם יודעים דבר על התקשרות כלשהי עם משרד חקירות, וכי אם אכן נעשו פעולות כאלה ללא ידיעתם, מדובר באירוע חמור ביותר.

במילים אחרות: הפעילות מול משרד החקירות נעשתה ללא ידיעת הדירקטוריון, והוא גם לא קיבל מידע בדיעבד על הממצאים ועל מטרות החקירה.

מי אחראי להידרדרות?

 

דירקטוריון הבורסה פועל להדיח את נויבך על רקע רצונם של גורמים בבורסה להטיל עליו את האחריות למצבה הרעוע של הבורסה. הבורסה סובלת בשנים האחרונות מירידה במחזורי המסחר, מהיעדר הנפקות הון של חברות חדשות וממחיקה של חברות ותיקות מהמסחר, בדרך כלל בשל הרגולציה הגוברת.

בד בבד חלה הרעה משמעותית בתוצאותיה העסקיות של הבורסה, והיא צפויה לסיים את 2016, כפי שנחשף ב"כלכליסט", בהפסד שנתי ראשון זה 30 שנה — של 9.75 מיליון שקל. כמו כן, מאז מונו נויבך וביינארט לתפקידיהם היתה תחלופה גבוהה מאוד של מנהלים בבורסה, ובהם לאחרונה גם של מנהל המחשוב, שפרש בביקורת נוקבת על דרך ניהול הבורסה ועל חוסר היכולת לשנות את מצבה נכון להיום.

בבורסה לא מכחישים

 

פעולת החקירה בבורסה, ללא ידיעת הדירקטוריון, מעוררת כמה שאלות:

- מי אישר הפעלת חוקרים ולאיזו מטרה?

- האם החקירה נעשתה באישור הדירקטוריון?

- האם דו"ח החקירה או ממצאיה הועברו לדירקטוריון?

- האם נערכו מעקבים אחרי גורמים כלשהם במסגרת החקירה?

- האם התבצעו חקירות נגד מנהלים בבורסה?

- האם הבנקים, שהם הבעלים, מעורבים בקביעת זהות הנעקבים?

"כלכליסט" העביר את השאלות לבורסה שמסרה בתגובה: "הבורסה הישראלית היא גוף העוסק בנושאים מורכבים ובעלי רגישות ציבורית גבוהה ביותר. ככזו היא מחויבת לסטנדרטים הגבוהים ביותר בתחומי הביטחון והאבטחה. מפעם לפעם, כמו כל גוף בסדר גודל כזה, נשכרים מומחים שתפקידם לוודא את תקינותם של תחומים אלה. מטבע הדברים לא נוכל להרחיב מעבר לכך". תגובת הבורסה מתחמקת אומנם מהשאלה אם נויבך הוא שהזמין את העבודה ואם נעשו מעקבים אחר עובדים ומנהלים, עם זאת, בשום שלב לא הוכחש בתגובת הבורסה שנויבך הזמין את החקירה. נוסף על כך, לא הוכחשה פעולת מעקב אפשרית אחר עובדים או מנהלים בבורסה.

מסכת ההשפלות לנויבך

 

לפני עשרה ימים חשף "כלכליסט" את ההתארגנות של דירקטריון הבורסה נגד נויבך. באותו היום הוא התכנס לישיבה קשה שנמשכה שלוש שעות, אשר בה ספג נויבך מסכת השפלות מהדירקטורים. נויבך פתח את הישיבה בסקירה שארכה יותר מחצי שעה ובה ציין מדוע לדעתו לנדאו־יערי אינה מתאימה לתפקיד ממלאת מקום המנכ"ל, אך נאלץ להיכנע לדירקטוריון, שביקש ממנה למשוך את מכתב ההתפטרות ונתן בידיה כל סמכויות המנכ"ל.

הבורסה לניירות ערך בתל אביב. משחקי ריגול הבורסה לניירות ערך בתל אביב. משחקי ריגול הבורסה לניירות ערך בתל אביב. משחקי ריגול

לנדאו־יערי התפטרה שלושה ימים קודם לכן מתפקידה כמ"מ המנכ"ל בעקבות נטילת סמכויותיה בידי נויבך, שאיתו יש לה יחסים עכורים.

נויבך ספג מכה נוספת כשבדירקטוריון עלתה האפשרות לקצץ את משרתו מ־80% ל־50% ואולי אף פחות וכפועל יוצא לקצץ בשכרו. עוד הוחלט כי שני דירקטורים יפקחו על מערכת היחסים והעבודה של נויבך עם לנדאו־יערי.

המשוכה של לנדאו־יערי

 

בשלב זה נויבך איננו מתכוון להתפטר, ובכוונתו להמשיך לכהן כיו"ר ועדת איתור מנכ"ל חדש לבורסה. ל"כלכליסט" נודע כי הוחלט בוועדה שמועמדות של גורם כלשהו לתפקיד המנכ"ל תוכל להיות מאושרת רק פה אחד. לנדאו־יערי מתכוונת להתמודד על התפקיד, אולם כל עוד נויבך מכהן בוועדת האיתור הוא צפוי להטיל וטו על מועמדותה.

לאחר בחירת המועמדים צפויה הצבעה, הפעם ברוב רגיל, בין חברי ועדת האיתור לבחירת המנכ"ל החדש. מחרתיים אמור דירקטוריון הבורסה להתכנס שוב, אבל עד הבוקר לא כלל סדר היום נושאים רגישים כלשהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
האשמים במצב הבורסה הם הבנקים. בשנות החגיגה הגדולה
האשמים במצב הבורסה הם הבנקים. בשנות החגיגה הגדולה הם ניפחו את העמלות ודמי הניהול, ומאז לא טרחו להוריד אותם. רוב המשקיעים הקטנים ברחו מהבורסה אחרי המשבר של 2008, ומאז לא חזרו. כי ברמות הריווחיות הנוכחיות, העמלות ודמי הניהול גבוהים מידי, כך שלא כדאי בכלל להתעסק עם זה. בלי המשקיעים הקטנים הבורסה לא תתאושש. שיחתכו את העמלות לגמרי - ויראו איך הבורסה תתאושש.
the_wisewoman  |  25.10.16
2.
להלן העובדות כפי שהתפרסמו: 1. הבורסה במצב הגרוע
להלן העובדות כפי שהתפרסמו: 1. הבורסה במצב הגרוע ביותר  2. ההידרדרות הגיעה לשיא תחת השדרה הניהולית הקיימת  3. יחסי האנוש תחת השדרה הניהולית הקיימת במצב החמור ביותר מסקנה - כל השדרה הניהולית הבכירה חייבת להתחלף - לא ברור כיצד אפילו שוקלים להנציח את הקיים במסגרת איתור מנכל קבוע מבין אילו שאיך שהוא הגיעו למעמד הבכיר שלהם כיום. כל מי שעוקב אחרי החומר האנושי שם תוהה האם אין סטנדרטים בסיסיים שלפיהם קובעים קריטריונים המאפשרים מילוי משרה כה חשובה של מנכל??? אבוי לאן שהבורסה הידרדרה ותמשיך חלילה אם לא יוחלפו כל אנשי המפתח הקיימים ובראשם אילו שדילגו ממנהל זוטר בבנק  למנהל כללי זמני בכמה חודשים בלבד- מצב עגום המצביע על שחיטות וקשרים פסולים לכאורה !!
Processor  |  25.10.16
לכל התגובות