אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר בוחן: הארכת חופשת הלידה ל-16-15 שבועות צילום: shutterstock

האוצר בוחן: הארכת חופשת הלידה ל-16-15 שבועות

כיום עומדת החופשה על 14 שבועות; שר האוצר סיכם עם ח"כ רחל עזריה כי היא תעמוד בראש צוות שיבחן את הסוגייה, זאת בתגובה למחאת הורים בנושא; העלות המשוערת של הוספת שבוע לחופשת הלידה עומדת על 250 מיליון שקל בשנה

25.10.2016, 20:24 | רוני זינגר

צוות בראשות ח"כ רחל עזריה (כולנו) יבחן את הארכת חופשת הלידה לנשים, כך סוכם בינה לבין לשר האוצר משה כחלון. ל"כלכליסט" נודע כי ניתן אור ירוק לבחינת הארכת החופשה בשבוע לפחות - מ-14 שבועות כיום ל-15. אולם גורמים המעורים בנושא העריכו כי ייתכן שהצוות יסכם אף על הארכה ל-16 שבועות.

העלות המשוערת של הוספת שבוע לחופשת לידה עומדת על 250 מיליון שקל בשנה. כיוון ששר האוצר הוא שעומד מאחורי הקמת הצוות, ההערכה היא כי ההיתכנות של ההמלצות והגעתן לכדי מימוש, גבוהה למדי. 

קראו עוד בכלכליסט

בחודשים האחרונים הלכה וגברה מחאת רשת מצד אמהות והורים שדרשו את הארכת חופשת הלידה. לפני כשש שנים הוארכה חופשת הלידה מ-12 שבועות ל-14 שבועות במימון ביטוח לאומי ואושר כי אשה תוכל לבחור לשהות חצי שנה נוספת בחופשה ללא תשלום. לשם השוואה - בקנדה זכאיות אמהות לחופשת לידה של 20 שבועות ומנגד בארצות הברית אין חופשת לידה ממומנת.

ח"כ רחל עזריה. תעמוד בראש הצוות שייבחן את הארכת חופשת הלידה, צילום: אלכס קולומויסקי  ח"כ רחל עזריה. תעמוד בראש הצוות שייבחן את הארכת חופשת הלידה | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ רחל עזריה. תעמוד בראש הצוות שייבחן את הארכת חופשת הלידה, צילום: אלכס קולומויסקי

במהלך הקיץ, לאחר חודשים של קריאות ברשתות החברתיות להארכת חופשת הלידה, הודיע כחלון כי יבחן את הנושא. כעת כאמור הוחלט כי מיד לאחר החגים יחל לעבוד צוות מיוחד שיבחן את הנושא ובראשו תעמוד עזריה. עזריה קידמה בשנה האחרונה מספר חוקים הנוגעים לשעות עבודה והורות, בראשם הוספת שעת הנקה לאישה בחודשי עבודתה הראשונים לאחר חזרה מחופשת לידה.

בצוות יהיו חברים גורמים רלוונטיים כנציגי משרד האוצר, ביטוח לאומי, ההסתדרות, מעסיקים נוספים, והשאיפה היא לשלב בעבודתו גם נשים המובילות את הדרישה להארכת חופשת הלידה.

כאמור באוצר נערכה עבודה מקדימה שמצאה כי עלות שבוע נוסף של חופשת לידה תעלה לביטוח הלאומי כ-250 מיליון שקל, וכי הארכת חופשת לידה בשבועיים לכדי 16 שבועות - כפי שייבחן - תעמוד על כחצי מיליארד שקל לשנה. קבוצת הפייסבוק שנפתחה לצורך המאבק מונה כיום כמעט 250 אלף הורים שתומכים בהארכת חופשת הלידה.

הצוות שיוקם יבחן בין היתר גם מענה לאמהות עצמאיות בחופשת לידה וכן יבחן את האפשרות לשלב באופן יותר מעורב את האב, כך שיוכל לצאת לחופשה לצורך טיפול בילד.

ביטוח לאומי משלם מדי שנה כ-3 מיליארד שקל דמי לידה. אחת הנקודות שהצוות יבחן היא טענות הפוכות ולפיהן חופשת לידה ארוכה מדי פוגעת במסלול הקריירה של נשים, שנשארות יותר זמן מחוץ למעגל העבודה.

ח"כ רחל עזריה מסרה הערב: "הורים לילדים קטנים בישראל זו אוכלוסייה שעד היום לא הייתה במרכז תשומת הלב, והגיע הזמן לתקן זאת. שוק העבודה השתנה יחד עם גידול האוכלוסייה ואחוז הפריון הגבוה. ההורים הצעירים עובדים קשה יותר כיום משום שבעבר הייתה תמיכה מהמשפחה המורחבת וכיום ההורים צריכים להסתדר לבד. בעיקר בתקופת הלידה שהיא תקופה רגישה לתינוק ולבני הזוג. בחינת הארכת תקופת הלידה מצטרפת לסדרת חקיקות של מפלגת כולנו להקלה על הורים עובדים בישראל, כגון: חלוקת של ימי מחלה בין בני הזוג חוק תוספת ימי החופשה, חוק פיקוח על מחירי תחליפי החלב ועוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
רחל עזריה נושמת וחיה וצריכה וזקוקה לפרסום. לא
רחל עזריה נושמת וחיה וצריכה וזקוקה לפרסום. לא חשוב על מה, העיקר עוד ועוד חשיפה. הצעות החוק שלה הן פחות או יותר בשיטת הגזור והדבק של קומוניקטים של שדולת הנשים. ההתבטאויות שלה סביב ביטול חזקת הגיל הרך (חזקה הקיימת רק בישראל) חשפו את שנאתה לגברים ולאבות בפרט. אז בפעם הבאה שתראו עוד הצעת חוק של רחל עזריה (שלקוחה מהצעות ממוחזרות של ארגוני נשים), קחו את זה בפרופורציה מתאימה.
Magnet  |  31.10.16
לכל התגובות