אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תבקש מחר מבג"ץ להאריך את כהונתה של בינת שוורץ צילום: בועז אופנהיים, עמית שעל

המדינה תבקש מחר מבג"ץ להאריך את כהונתה של בינת שוורץ

ל"כלכליסט" נודע כי עמדת המדינה נותרה בעינה לפיה אין מניעה להאריך את כהונתה של ראש מינהל תיכנון בשנה, וכי דין העתירות שהגישו אדם טבע ודין בטענה לניגוד עניינים מצד שוורץ צפויות להידחות

26.10.2016, 13:16 | אביב גוטר
המדינה תבקש מחר מבג"ץ להאריך את כהונתה של מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ בתשעה חודשים נוספים. זאת לאחר שלפני שלושה חודשים, בתגובה לעתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין, הוציא בג"ץ צו על תנאי המגביל את כהונתה של שוורץ בשלושה חודשים נוספים עד סוף חודש אוקטובר. החלטת בג"ץ התקבלה אז שעות ספורות לאחר הודעת שר האוצר, משה כחלון, על הארכת כהונתה של שוורץ בשנה. במקביל קבע בית המשפט כי על המדינה להגיב תוך עשרים יום לדרישת אט"ד לקבל את חומרי הבדיקה בעניינה של שוורץ.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי עמדת המדינה נותרה בעינה לפיה אין מניעה להאריך את כהונתה של שוורץ בשנה שלמה וכי דין העתירות – להידחות. ממסמכים שהגישה המדינה לבית המשפט עולה ששוורץ זוכה להערכה רבה בקרב שר האוצר ומהנהלת האוצר וכי "המשך כהונתה של שוורץ הוא חיוני בעקבות משבר הדיור". כמו כן המדינה טוענת כי הארכת כהונתה של שוורץ נדרשת על מנת להשלים תוכניות בעלות היקף נרחב אותם מקדמת בימים אלה כמו התכנית האסטרטגית לדיור, פירוק ועדות התכנון המרחביות ותמ"א 1 שאמורה לשלב בין תכוניות המתאר הארציות השונות ומקודמת מאז 2013.

לעומת זאת, אדם טבע ודין (אט"ד), שעיינה בחומרי הבדיקה בעניין שוורץ, ממשיכה לטעון כי היא פועלת באופן בלתי תקין וכי אינה מקפידה על הסדר ניגוד העניינים עליו חתמה. כמו כן העמותה מבקשת להפוך את הצו על תנאי לקבוע ולהורות על סיום מיידי של כהונתה של שוורץ כמנהלת מינהל התכנון.

הפרשה החלה במאי 2015 בעקבות עתירה של אט"ד לבג"ץ בטענה לניגוד עניינים במקרים בהם קיבלה החלטות שהיוו הטבה כלכלית ללקוחות של בן זוגה דוד רוסו, וכתוצאה מכך פתחה המשטרה בחקירה. ביולי 2015 הועברו הממצאים לפרקליטות המדינה אשר החליטה על הליך משמעתי ולא פלילי, ובעקבות כך הועבר התיק לטיפול נציבות שירות המדינה.

בינת שוורץ, ראש מינהל תכנון, צילום: עמית שעל בינת שוורץ, ראש מינהל תכנון | צילום: עמית שעל בינת שוורץ, ראש מינהל תכנון, צילום: עמית שעל

בנובמבר 2015 סיימה נציבות שירות המדינה את חקירתה וקבעה כי אין מקום לנקוט בהליך משמעתי נגד שוורץ בנימוק כי מעשיה נעשו בגלוי והיו נתונים לביקורת. עם זאת במאי 2016 פרקליט המדינה, שי ניצן, החליט לפתוח בחקירה נוספת בחשד כי השתתפה בדיונים בניגוד להסדר ניגוד העניינים עליו היא חתומה.

ב-18 ביולי הגישה נציבות המדינה את ממצאיה למנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, וציינה במסקנותיה כי בשלושה אירועים שוורץ לא הקפידה די הצורך על תנאי הסדר ניגוד העניינים. עם זאת נכתב כי היא "לא פעלה מתוך רצון לקדם את ענייניו" של בן זוגה וכי "לא הוכח יסוד של שחיתות". לפיכך הוחלט כי הטיפול המשמעתי יעבור לבאב"ד, שהחליט לרשום לה התראה בעקבות שימוע שערך לה. באב"ד ציין כי החליט להסתפק בהליך זה מכיוון שמדובר בשלושה אירועים נקודתיים מתוך מכלול רב של אירועים בהם טיפלה במהלך חמש שנות כהונתה, ומשום שהתרשם כי פעולות אלה לא נעשו במטרה לקדם את פעולותיו של בן זוגה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ההתפטרות של בינת שוורץ משקפת פשיטת רגל של
ההתפטרות של בינת שוורץ משקפת פשיטת רגל של שר האוצר בכל הקשור לקידום הבניה והורדת מחירי הדיור. כשר אוצר המכהן גם כשר הבינוי (גלנט בקושי מחליט בעצמו אם ללכת למכולת או לא) כשל כשל רב והוליך ציבור שלם שולל. עכשיו כחלון ב\הבין את גודל הכשלון שלו.
Radio  |  30.10.16
לכל התגובות