אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נבחרו 6 חברות בנייה זרות שייבנו בישראל - 5 מסין ואחת מפורטוגל צילום: בלומברג

נבחרו 6 חברות בנייה זרות שייבנו בישראל - 5 מסין ואחת מפורטוגל

החברות יורשו לנהל ולבצע פרויקטי בנייה בהיקפים של מאות אלפי מ"ר, ויקבלו היתר להעסקת עד 1,000 עובדים זרים. כל חברה נדרשת לבנות לפחות 100 אלף מ"ר בנייה למגורים בשנה הראשונה, ובכל שנה לאחר מכן 150 אלף מ"ר

26.10.2016, 13:49 | אביב גוטר

חמש חברות בנייה מסין ואחת מפורטוגל - הן שש החברות הזוכות שייכללו במאגר החברות הזרות לצורך ביצוע עבודות בנייה למגורים עליהן הכריזו היום (ד') משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון, מתוך 50 חברות שהגישו את מועמדותן. החברות הזרות תהיינה רשאיות לבנות בישראל בנייני מגורים ולנהל פרויקטים של בנייה למגורים כגורם האחראי על כל ההיבטים ההנדסיים והביצועיים של הפרויקט, ובנוסף אף יורשו ליזום פרויקטי בנייה יחד עם חברות ישראליות. 

במהלך השנה הראשונה לפעולתן כל חברה תצטרך לבנות לפחות 100 אלף מ"ר בנייה למגורים, ובכל שנה לאחר מכן 150 אלף מ"ר, זאת בכדי להישאר במאגר.

קראו עוד בכלכליסט

החברות יהיו רשומות במאגר לתקופה של חמש שנים עם אפשרות להארכה של שלוש שנים נוספות. כמו כן החברות יקבלו היתר להעסקת עד 1,000 עובדים זרים בעבודות רטובות (עבודות שלד ובנאות) וזאת במטרה להגדיל את מספר מקומות העבודה עבור יתר עבודות הבנייה כדוגמת חשמל, אינסטלציה, גבס, מיזוג, עבודות תשתית ועוד, אשר בהם עוסקים ישראלים.

בין תנאי הסף המרכזיים שנקבעו בקול קורא הוחלט כי מחזור ההכנסות השנתי של החברה יהיה בהיקף של לפחות 300 מיליון דולר בממוצע לשנה מפעילות הבנייה והתשתיות. כזכור, משרד הבינוי והשיכון הקל את התנאי כשבעת פרסום קול הקורא לראשונה נדרשו החברות להציג מחזור הכנסות בהיקף של 500 מיליון דולר.

כמו כן נדרשו החברות להציג שיעור מלאי של ציוד וחומרים לבנייה של לפחות 30% מכלל הרכוש הקבוע של החברה, ניסיון קודם של ביצוע ב-15 פרויקטים שונים של בנייה למגורים מחוץ לישראל בהיקף של 3000 מ"ר לפחות בכל פרויקט כאשר מתוכם לפחות פרויקט בניין מגורים מעל 15 קומות ופרויקט אחד לפחות במדינה שאינה 'מדינת האם' של החברה ושאינה ישראל.

 

אתר בנייה ליד תל השומר (ארכיון), צילום: שאול גולן אתר בנייה ליד תל השומר (ארכיון) | צילום: שאול גולן אתר בנייה ליד תל השומר (ארכיון), צילום: שאול גולן

 

החברות שייכללו במאגר יירשמו כקבלן מבצע וייבצעו עבודות בנייה. למרות שהמטרה המרכזית להבאת החברות הוא להגדיל את היצע הבנייה החברות יוכלו ליטול חלק כיזמים בפרויקטים רק באמצעות יוזמה משותפת עם גוף נוסף הרשום בישראל.

את המהלך להבאת חברות בנייה זרות הוביל מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אשל ארמוני וראש אגף אסטרטגיה במשרד הבינוי והשיכון נתנאל לפידות. במסגרת המהלך הוקם צוות בין-משרדי הכולל את נציגי משרד האוצר, משרד המשפטים, משרד החוץ, משרד הכלכלה ורשות ההגירה והאוכלוסין.

וועדה מיוחדת בראשות היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון, עו"ד אלעזר במברגר בחנה את 50 ההצעות שהוגשו לקול קורא בשבועות האחרונים. הוועדה בחנה את עמידתן בתנאי הסף וניקדה את ההצעות על פי תנאי איכות.

המכרז לווה בשתי דחיות, חודש וחצי יחד, בעקבות בקשתן של החברות לחברות להמציא את המסמכים הרלוונטיים ולהגיש הצעות תקינות. מלבד הקטנת מחזור ההכנסות הוחלט לאפשר להן במסגרת המכרז החדש להכיר גם בהכנסות של חברות־בנות בתחום הבנייה והתשתיות משלוש השנים האחרונות, בתנאי שהיקף אחזקותיה של החברה שניגשת למכרז בחברה־הבת עומד על 75% לפחות במשך שנה ומעלה טרם מועד הגשת ההצעה.

באופן דומה הוחלט לכלול את החברות־הבנות של החברות שניגשות למכרז לצורך חישוב יחס החוב הפיננסי נטו שלהן (ביחס למאזן). במכרז הישן יחס זה נקבע על 60%. במכרז החדש יחס זה נשמר עבור חברות שמחזור ההכנסות השנתי שלהן נע בין 300 ל־900 מיליון דולר ועלה ל־80% עבור חברות שמחזור ההכנסות שלהן גבוה מ־900 מיליון דולר בשנה.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אשל ארמוני, צילום: תומי הרפז מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אשל ארמוני | צילום: תומי הרפז מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אשל ארמוני, צילום: תומי הרפז

שר האוצר משה כחלון מסר: "הדרך הנכונה להגדיל את מלאי הדירות בישראל הוא על ידי חיזוק שרשרת האספקה: החל מהגוונת חומרי גלם ועד הכנסת חברות בניה חדשות שיאיצו את הבניה בישראל. כוח אדם מיומן ואיכותי הוא אמצעי קריטי להגדלת ההיצע שיסייע לצמצם את הפערים בביקוש".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: "שוק הדיור בישראל סבל בשנים האחרונות ממחסור בכוח אדם, מאיטיות וממשאבים יקרים. החברות הזרות, המיומנות בשיטות בניה ייחודיות, שלא תמיד קיימות בנסיון הישראלי, יביאו גם טכנולוגיות וכוח אדם מומחה בתחומו, כדי לקצר את משך הבניה ולהוזיל עלויות. העולם היום שטוח, ולכן אימוץ של שיטות וטכנולוגיות, ושיתוף הידע עם הקהילה הגלובאלית יכולות להביא אותנו להישגים רבים בענף הבניה. כל צעד כזה יהיה מלווה בפיקוח הדוק על תקנים, איכות ויציאת וכניסת פועלים באופן מסודר ומוגבל".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אשל ארמוני: "משרד הבינוי והשיכון הוביל בהצלחה הליך מורכב וחדשני לפרסום קול קורא לחברות בנייה זרות. טכנולוגיות התיעוש והמיומנות הרבה שיביאו איתן החברות הזרות יסייעו להעלאת היקף הבנייה ואיכותו בארץ."

ראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי: "אני מברך שהתהליך הגיע לסיומו בתום שנה ארוכה ובשעה טובה החברות יגיעו לארץ. המהלך יביא להאצת הבניה ולהקטנת הביקושים לדירות במשק ויש לו השלכה על משך הבניה למגורים שצפוי להתקצר בשל השימוש בטכנולוגיות מתקדמות".

 

חברות בבעלות ממשלת סין ומעסיקה גדולה בפורטו: אלה החברות הזוכות

Beijing Construction Engineering Group Co. Ltd

חברה בבעלות ממשלתית סינית אשר עוסקת בתחום הבניה מאז שנת 1953 ומשרדיה הראשיים ממוקמים בבייג'ינג. היקף ההכנסות של החברה עומד על למעלה מ- 2 מיליארד דולר והיא מעסיקה עשרות אלפי עובדים בעולם. החברה ביצעה פרויקטים רבים בתחום הבניה למגורים במספר רב של מדינות בעולם, בין היתר החברה בנתה בסין, ארצות הברית, אנגולה, אוסטרליה, הרפובליקה של קונגו ומאוריציוס.

Jiangsu First construction Corporation

חברת בניה ותשתיות בבעלות ממשלתית סינית. הנהלת החברה ממוקמת בעיר נאנג'ינג בסין. לחברה מחזור הכנסות של למעלה ממיליארד וחצי דולר. החברה הוקמה בשנת 1949 ולה ניסיון של עשרות שנים בביצוע פרויקטים מורכבים בבניה למגורים. בין היתר בנתה החברה בנייני מגורים רבי קומות בסין ובסינגפור.

Everbright International Construction Engeeniring Corporatio

החברה ממוקמת בבייג'ינג בסין, והיא בעלת ניסיון רב בבנייה למגורים במספר מדינות כולל בסין, מלזיה וערב הסעודית. כמו כן ביצעה החברה בעבר פרויקטים רבים בתחום התשתיות האזרחיות השונות. מחזור ההכנסות של החברה עומד על למעלה ממיליארד דולר.

JiangSu NanTong No. 2 Construction Engineering (Group) Co., Ltd

החברה ממוקמת בעיר ננטונג, מחוז ג'יאנגסו, בסין. עוסקת בבנייה למגורים, בניית תשתיות, הפעלת מנופים ומתקני הרמה בסין, בסינגפור ובקנדה. מחזור ההכנסות של החברה בשלוש השנים האחרונות עומד על למעלה מ- 4 מיליארד דולר. החברה הוקמה בשנת 1985 והיא מעסיקה מעל 3000 מהנדסים ועשרות אלפי עובדים נוספים.

China Haushi Enterprise Co Ltd

החברה, אשר משרדיה הראשיים ממוקמים במחוז גואנגדונג בסין הוקמה בשנת 1982 והיא בעלת ניסיון עשיר בבניה למגורים בסין ובהונג קונג. החברה הקימה בשנים האחרונות עשרות פרויקטי בניה למגורים בהיקף של מעל 2 מיליון מ"ר בנוי. מחזור ההכנסות של החברה עומד על למעלה ממיליארד דולר והיא מעסיקה אלפי עובדים.

Mota Engil Engenharie E Construction, S.A

החברה אשר הוקמה בשנת 2006 ומעסיקה אלפי עובדים ממוקמת בעיר פורטו בפורטוגל. לחברה ניסיון עשיר בבניה למגורים בתחום הבניה הרוויה בפורטוגל ומחוצה לה ובין היתר בנתה החברה פרויקטי מגורים בצ'כיה, פולין, ופרו. מחזור ההכנסות של החברה הממוצע בשלוש השנים האחרונות עומד על למעלה מ- 400 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות