אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: הרכבת תיאלץ לשלב את אלסטום במכרז החשמול צילום: גיל נחושתן

בלעדי לכלכליסט

הערכות: הרכבת תיאלץ לשלב את אלסטום במכרז החשמול

בית המשפט העליון דן היום בערעור שהגישה אלסטום על החלטת המחוזי שלא לבטל את המכרז בו זכתה SEMI ; השופטים ביקשו מהצדדים לשתף פעולה - כדי למנוע את עיכוב הפרויקט

26.10.2016, 17:37 | ליאור גוטמן
מכרז החשמול הענק של מסילות רכבת ישראל, שניתן כולו לידי SEMI הספרדית יכלול בסופו של יום יותר מקבלן ביצוע אחד - כך מסתמן מדיון שנערך הבוקר (ד') בבית המשפט העליון. הדיון נערך במסגרת ערעור שהגישה אלסטום על זכייתה של SEMI במכרז הענק, שהיקפו כשני מיליארד שקל. המכרז כולל חשמול של כ־420 ק"מ של קווי רכבת, הקמת 14 תחנות השנאה, תכנון והקמה של מערכת הולכת חשמל עילית, תכנון והקמת מערכת שליטה והקמת רשת חשמל במתחמי ומוסכי הרכבת.

בדצמבר האחרון זכתה SEMI במכרז לחשמול הרכבת, ולאחריו התעורר צל כבד לכאורה של ניהול לא תקין מצד הרכבת. אלסטום ושותפתה אפקון אף הציגו הקלטות של בכירים שמעורבים במכרז, שכללו בין השאר טענות על מתן ניקוד לא תקין. אלסטום עתרה לבית המשפט המחוזי בדרישה לבטל את המכרז, אך העתירה נדחתה, מה שהוביל להגשת ערעור לעליון שכאמור נידון היום.

רכבת ישראל, צילום: ערן יופי כהן רכבת ישראל | צילום: ערן יופי כהן רכבת ישראל, צילום: ערן יופי כהן

שופטי בית המשפט העליון חנן מלצר, ניל הנדל ואורי שוהם הביעו מורת רוח מניהול המכרז. בעוד בית המשפט המחוזי מתח ביקורת על כך שאלסטום הפעילה לכאורה ריגול עסקי נגד SEMI כדי למצוא כשלים במכרז - שופטי העליון סבורים כי מדובר בצעד שיכול להיתפש כלגיטימי

השופטים פנו לצדדים - רכבת ישראל, SEMI ואלסטום - וביקשו מהם לקחת פסק זמן מהדיון ולשקול אפשרות של שיתוף פעולה בין כולם, כדי להימנע מקיום הליך משפטי שיעכב את קידום הפרויקט.

להפתעת הנוכחים, הצדדים הביעו נכונות עקרונית לדון בנושא, כאשר בעוד 14 יום ימסרו לבית המשפט את תשובתם. בכך מצא ככל הנראה בית המשפט דרך ביניים במסגרתה הוא לא פוסל את פסיקת בית המשפט המחוזי, אך פותח פתח לשילוב אלסטום תחת ההבנה העקרונית שהמכרז בכללותו לא נוהל לכאורה בצורה מושלמת.

על פי ההערכות, רכבת ישראל לא תפסול את המכרז, אלא תשלב את אלסטום כקבלן שני שיעבוד במקביל ל-SEMI במקטעי חשמול שונים.

ברכבת ישראל סירבו להתייחס לידיעה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות