אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי שנה שחונה: האמריקאיות רוצות לגייס עוד שני מיליארד שקל בת"א צילום: בלומברג

אחרי שנה שחונה: האמריקאיות רוצות לגייס עוד שני מיליארד שקל בת"א

שלוש חברות נדל"ן אמריקאיות הגישו תשקיף חסוי לקראת גיוס כולל של 400-300 מיליון דולר. לוורטון פרופרטיז ולנמקו, שכבר ניסו לגייס בתל אביב, הצטרפה TCI. דה זארסאי, שכבר הנפיקה אג"ח בת"א, תבצע הרחבה של עד 300 מיליון שקל

27.10.2016, 08:06 | אורן פרוינד

חברות הנדל"ן האמריקאיות מתחילות לחזור לבורסת תל אביב. אחרי בצורת של כמעט שנה ללא הנפקות של חברות חדשות הגישו שלוש חברות נדל"ן אמריקאיות תשקיף חסוי לקראת גיוס כולל שמסתכם של 400-300 מיליון דולר. חברת דה זארסאי, שכבר הנפיקה אג"ח בבורסה המקומית בחודש מרץ, תבצע הרחבת אג"ח בהיקף של עד 300 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

מבין החברות האמריקאיות ישנה חברה אחת חדשה לשוק הישראלי - TCI שבבעלות משפחתו של המיליארדר ג'ין פיליפס, שתנסה לגייס 100 מיליון דולר. מלבדה שתי חברות כבר הגישו תשקיף גלוי בישראל ומחדשות כעת את המגעים מחדש: חברת נמקו שבבעלות יגאל נמדר, שתנסה לגייס 100 מיליון דולר, וכן וורטון פרופרטיז שבבעלות ג'ף סאטון, שתנסה לגייס 200-100 מיליון דולר. סאטון עצמו טרם העניק אישור להנפקה, ולכן יציאתה לפועל אינה ודאית. כך או כך, היא אינה צפויה לפני תחילת 2017.

סאטון הפיק לקחים מהכישלון הקודם בישראל

וורטון פרופרטיז, שניסתה לבצע גיוס ענק של שני מיליארד שקל בתל אביב ונחלה כשלון גדול, הגישה לפני חודש תשקיף חסוי לרשות ני"ע. אלא שבפעם הקודמת, ייעדה החברה את השימוש בכספי ההנפקה להחלפה של הלוואות מזנין מסוכנות עם מבנה מורכב שבו היקף הנכסים של החברה גדל ככל שהגיוס גדל. הפעם סאטון, באמצעות היועצים רפי ליפא וגל עמית, הגיע לישראל עם עסקה פשוטה. סאטון יביא לישראל 17 נכסים בשווי של כ־800 מיליון דולר וכן הון עצמי של 500 מיליון דולר. הוא יגייס את הכסף לצורך התרחבות טבעית ולרכישת נכסים חדשים, ולא לצורך החלפה של חוב מסוכן. הנכסים שמביא סאטון הם חנויות במנהטן וברוקלין, המושכרות לענקיות אופנה וקמעונאות אמריקאיות.

שינוי משמעותי נוסף בהנפקה של וורטון פרופרטיז הוא שיעור האחזקה של סאטון בנכסים. בהנפקה הקודמת המוסדיים התלוננו כי סאטון אינו מעביר את מרבית אחזקותיו בנכסים ושומר לעצמו את השליטה. הפעם סאטון מעביר את כל אחזקותיו לחברת האג"ח הישראלית, וזאת כדי להגביר את האמון של המוסדיים הישראליים.

נמקו מעדכנת את התשקיף לרבעון השלישי של 2016

חברה נוספת שמחדשת מגעים להנפקה בתל אביב היא נמקו, שתנסה לגייס 100 מיליון דולר. החברה כבר הגישה תשקיף גלוי להנפקה בתל אביב וכעת עובדת על גלגולו ועדכונו לרבעון השלישי של 2016. נמקו מתמחה ברכישה ואחזקה של מרכזים מסחריים וקניונים בארה"ב. יגאל נמדר, קרוב משפחה רחוק של משפחת היהלומנים הישראלית נמדר, ייצוק לתוך החברה שתנפיק בישראל 35 קניונים ומרכזים מסחריים בשווי כולל של 549 מיליון דולר.

הנכסים הללו של החברה נמצאים ב־11 מדינות שונות בארה"ב, בהן ניו יורק, פנסילבניה, אוהיו, פלורידה, קולורדו ואוקלוהומה. ההון העצמי של החברה עומד על 347 מיליון דולר (222 מיליון דולר מיוחס לבעלי המניות), ומהווה 63% מהמאזן של החברה. ההון העצמי והיקף הנכסים ממצבים את נמקו כחברה בינונית מבין 17 חברות הנדל"ן הזרות שהגיעו לישראל. אולם, אופי פעילותה, שמתרכזת בנדל"ן מניב בלבד ללא ייזום, לצד התזרים החזק שלה, מציבים אותה ברף הגבוה מבחינת איכות.

בורסה, צילום: שי סלינס בורסה | צילום: שי סלינס בורסה, צילום: שי סלינס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות