אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים: תרומה לארגון אמנסטי תוכר להחזר מס למשך שנה בלבד צילום: נמרוד גליקמן

ועדת הכספים: תרומה לארגון אמנסטי תוכר להחזר מס למשך שנה בלבד

ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי דרש שלא לאשר בכלל את ההטבה לארגון וזאת בטענה שהארגון פועל נגד מדינת ישראל וחיילי צה”ל. בסופו של דבר נקבע כי רשות המסים תקיים בדיקה של הארגון בסיומה יוחלט אם להפקיע ממנו בכלל את ההטבה

27.10.2016, 15:42 | רוני זינגר

תרומה לארגון אמנסטי תוכר להחזר מס למשך שנה בלבד, ולא למשך שלוש שנים כפי שנהוג להעניק לעמותות אחרות, כך הוחלט היום בדיון שהתקיים בוועדת הכספים בכנסת. הוועדה קיימה דיון בנושא שגרתי, הכרה בעמותות שונות ככאלה שיזכו את התורמים להם בהחזר מס של עד 35% מגובה התרומה שניתנה. 75 עמותות אושרו כמוכרות למשך שלוש השנים הבאות אך כאמור אמנסטי עוררה מחלוקת וסערה.

ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי דרש בתחילת הדיון שלא לאשר בכלל את ההטבה לארגון וזאת בטענה שהארגון פועל נגד מדינת ישראל וחיילי צה”ל. בסופו של דבר אושרה הכרה של שנה בלבד, במהלכה סוכם כפשרה כי רשות המסים תקיים בדיקה מחודשת של הארגון והאם הוא פועל נגד ביטחון המדינה בסיומה אפשר ויוחלט כי תופקע ממנו ההטבה.

בצלאל סמוטריץ בצלאל סמוטריץ' | צילום: עומר מסינגר בצלאל סמוטריץ

במקביל, הודיע סמוטריץ' כי יקדם הצעת חוק לשינוי הקריטריונים למתן ההטבות העמותות, כך שגופים שפועלים נגד האינטרסים של מדינת ישראל לא ייהנו מהן. הדיון הופסק פעמים רבות בשל הסערה שהתעוררה בין חברי הכנסת בנושא. יו״ר מרצ זהבה גלאון ענתה בדיון כי "סמוטריץ' קשקשן. אנחנו עדים לעונת ציד שהחלה, קבוצה של ח"כים שמבקשים לצוד ארגוני זכויות אדם שמותחים ביקורת על השלטון. במדינה דמוקרטית מתוקנת לארגוני החברה האזרחית מותר למתוח ביקורת לגיטימית על הממשלה״.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הוסיף "יש קריטריונים ברורים מתי פוסלים עמותה ולא יתכן שכל פעם שלא נראה למישהו איזה ארגון נפסול עמותות. יש עמותות שממש מעצבנות אותי ויש עמותות שפוגעות במדינה, למשל בבנייה בשטחים, אך לא ניתן להפוך את זה לכלי ניגוח. סמוטריץ' וחבריו מבקשים להפוך את זה לכלי ניגוח. מדובר בארגונים שמבקרים את ממשלת ישראל על מדיניות מסוכנת אבל זה לא העניין כאן ואם לא נאשר כאן אני אתנגד לכל ארגון שלא עולה על רוחי. אמנסטי עושה עבודת קודש בנושא זכויות אדם. וכן גם לערבים יש זכויות אדם״, אמר כשהוא פונה לח"כ סמוטריץ'. על כך השיב זה: "בתנאי שלא מבקשים להשמיד את מדינת ישראל". רוזנטל השיב, "אני חושב שאתה וחבריך הורסים את הציונות”.

יו״ר הוועדה משה גפני אמר בדיון כי הוא מציע לחברי הוועדה שלא להחריג את אמנסטי: ״זהו כלי שבא בעקבות העובדה שהמדינה יצאה מסיוע בנושאים חברתיים….גם לי יש בעיה לפעמים עם דברים שגם אני לא יכול לתמוך בהם, אם היו מגיעים באופן בודד הייתי צריך להצביע נגד. אך זה מגיע כחבילה אחת ואני לא מסתכל על הרשימה אלא על הקריטריונים והעמידה בהם בבחינת הדרג המקצועי. אם נפגע במנגנון הזה ע"י הכנסת שיקולים פוליטיים זה ייסב פגיעה בלתי רגילה״. כאמור הוועדה הסכימה כפשרה לאשר את אמנסטי אך רק לשנה. עמותה אחרת שעוסקת בפעילות נוצרית מסיונרית לא הוכרה להחזר מס עבור תרומה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות