אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון הודיע שלא יתמוך ב"חוק הג'ובים"; ביטן: "נחליט מחר אם לדחות את הדיון" צילום: אוהד צויגנברג

כחלון הודיע שלא יתמוך ב"חוק הג'ובים"; ביטן: "נחליט מחר אם לדחות את הדיון"

לפי הצעת החוק, שיזם ח"כ דוד ביטן ואמורה לעלות מחר לדיון בוועדת השרים לחקיקה, מועמד לדירקטור בחברה ממשלתית המקורב פוליטית לאחד מהשרים - יוכל להתמנות לתפקיד גם אם לא הציג כישורים מיוחדים. אורי יוגב: "פגיעה אנושה במינהל תקין"

29.10.2016, 18:31 | רוני זינגר

שר האוצר משה כחלון הודיע כי לא יתמוך בהצעת חוק הג׳ובים של יו״ר הקואליציה דוד ביטן ויבקש לדחות את הדיון בה מחר בבוקר. ההצעה שמבקשת להקל על מינויים של בעלי "זיקה פוליטית" לתפקידי דירקטורים בחברות הממשלתיות אמורות לעלות מחר לדיון בוועדת השרים לחקיקה.

קראו עוד בכלכליסט

שר האוצר משה כחלון, צילום: עומר מסינגר שר האוצר משה כחלון | צילום: עומר מסינגר שר האוצר משה כחלון, צילום: עומר מסינגר

יוזם ההצעה, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, אמר ל"כלכליסט" כי רק מחר יחליט אם הוא מקבל את בקשת הדחייה או יתעקש לקיים על ההצעה דיון. ההערכה היא כי ביטן יסכים לדחות בשבוע את הדיון בחוק. ״כחלון היה בעד החוק, אני לא מבין מה קרה לו שהוא שינה עמדה. אני מבין שלא רוצים לסדוק סדק בכל עניין דרישות הכישורים המיוחדים אבל צריך להבין שאני מבקש לשנות את הסעיף רק בנוגע לקבוצה מצומצמת של אנשים, קרי ראשי רשויות חברי כנסת ושרים לשעבר״.

ח"כ ביטן אמנם יזם את ההצעה, אך חתומים עליה חברי כנסת רבים מסיעות שונות ובהם גם יו״ר ועדת הכספים משה גפני וכן חברי האופוזיציה מיכל רוזין ממרצ ומרב מיכאלי ואיתן כבל מהמחנה הציוני. יו"ר רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב שיגר בסוף שבוע מכתב חריף בעניין לשר האוצר ולשרת המשפטים ובו התריע כי הצעת החוק תחזיר את תופעת הג׳ובים הפוליטים ותפגע באמון הציבור שיראה בהצעת החוק ״רצון של נבחרי הציבור לשרת את עצמם ואת מקורביהם״.

חברי הכנסת מבקשים להכניס תיקון בחוק החברות הממשלתיות בסעיף הנוגע לכשירות לכהונה כדירקטור. כיום, אם נמצא כי מועמד לכהונה כדירקטור נגוע ב"זיקה פוליטית", כלומר יש לו קשר לאחד משרי הממשלה - עליו להציג כישורים מיוחדים כך ש"יגברו" על פני הזיקה. כלומר, על מועמד כזה להוכיח שיש לו כישורים כה טובים שאין משמעות להיכרות שלו עם אותו שר בממשלה. הצעת החוק של ביטן מבקש לבטל את החובה להציג כישורים מיוחדים משנמצאה זיקה פוליטית. כמו כן מבקשים מציעי החוק להחשיב ניסיון של חבר כנסת שכיהן בתפקיד שלוש שנים, כניסיון בכיר בתחום הניהול, דבר שכיום לא נחשב כך.

במכתב ששיגר אתמול יו"ר רשות החברות אורי יוגב לשר האוצר משה כחלון ולשרת המשפטים איילת שקד הוא מביע את הסתייגויתו הנחרצת מהצעת החוק: "עמדת הרשות היא כי הצעת החוק, אשר במהותה מייצרת "מסלול ירוק" למינויים על בסיס זיקות פוליטיות ולא על בסיס כישורים, תפגע אנושות בשמירה על מינהל תקין ואמון הציבור בהבטחת מקצועיותם של הדירקטורים ובעצמאותם, ובשיפור תפקודן של החברות הממשלתיות".

 

במכתבו הוא מציין כי סעיף החוק הקיים כיום, שהצעת החוק מבקשת לבטל, נחקק מלכתחילה "על רקע תופעת המינויים הפוליטיים שקדמו לו. דוחות מבקר המדינה התריעו על תופעה פסולה זו וכן לוותה התופעה בביקורת ציבורית נוקבת. הרשות סבורה כי הצעת החוק תחזיר את הגלגל אחורה ותפגע קשות בתפקודן של החברות הממשלתיות. ממצב של מעבר מהפסד מצרפי לרווח של קרוב ל-2 מיליארד שקל, שיפור משמעותי ביעילות החברות וברמת השירות הניתנת חתושבי המדינה וברמת התפקוד והתשתיות אשר עליהם אמונות החברות, בחזרה למצב ששרר בחברות הממשלתיות לפני מספר שנים - הפסדים, חוסר יעילות, שירות ירוד ומרובה תקלות״.

עוד מתייחס יוגב לרצון לייחס לחבר כנסת את שנות ניסיונו במשכן כ״ניהול בכיר״ וכותב כי ״לא ניתן לקבוע באופן גורף שכל מי שכיהן בתפקיד שר, ח״כ או ראש רשות מקומית הינו בעל ניסיון מתאים לכהונה כדירקטור….לא היה עולה על הדעת לקבוע באופן גורך כי שר ח״כ או ראש רשות מקומית מתוקף ניסיונו בתפקיד בכיר זה בלבד, הינו כשיר לכהונה כאלוף פיקוד צפון בצה״ל״. עם זאת יוגב מזכיר כי שרים וח״כים לשעבר שהם גם בעלי כישורים מתאימים ומיוחדים מתמנים גם כיום לתפקידי דירקטורים. לסיום כותב יוגב כי אישור הצעת החוק על ידי השרים יהיה פגיעה באמון הציבור ״מאחר שההצעה מקנה מסלול ירוק לקבוצה מצומצמת של בעלי תפקידים, קרי שרים חברי כנסת וראשי רשויות, עלולה הצעת החוק להיתפס כרצון של נבחרי הציבור לשרת את עצמם ואת מקורביהם".

לפיד: "נילחם נגד ההצעה בכנסת בכל דרך אפשרית"

גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס לחוק הג׳ובים שמקדם דוד ביטן וכתב היום בעמוד הפייסבוק שלו: ״מחר יעלה הליכוד לוועדת שרים לחקיקה הצעת חוק שמחזירה את הג'ובים הפוליטיים. לפי ההצעה הזו, שרים, ח"כים וראשי רשויות לשעבר יוכלו להיות דירקטורים בלי הגבלות. בנוסף, יבוטלו ההגבלות על זיקה פוליטית. למה? כי הם יכולים וכי הם כבר אפילו לא מעמידים פנים שהם נאבקים בשחיתות.

"זו בדיוק הפוליטיקה שעסוקה רק בעצמה. אם אפשר לסדר לחבר'ה משכורות מפנקות ומשרות נוחות, למה שהציבור לא יממן את זה. אנחנו נילחם נגד ההצעה הזו בכנסת בכל דרך אפשרית, אבל אם נותרה במפלגות הקואליציה עוד טיפה של הגינות אני קורא להן להפיל את החוק המושחת הזה כבר מחר״

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות