אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איתי בן זאב הוא המועמד המוביל לתפקיד מנכ"ל בורסת ת"א צילום: אוראל כהן, אריאל שרוסטר

בלעדי לכלכליסט

איתי בן זאב הוא המועמד המוביל לתפקיד מנכ"ל בורסת ת"א

ראש חטיבת שוקי הון בלאומי ונציג הבנק בדירקטוריון הבורסה מסתמן כמוביל להחליף את יוסי ביינארט. מועמד בולט נוסף הוא עוזי דנינו שנתמך על ידי היו"ר אמנון נויבך ואף נפגש עמו לאחרונה. מ"מ המנכ"ל גל לנדאו־יערי לא הגישה את מועמדותה

30.10.2016, 06:35 | גולן חזני

ועדת האיתור למינוי מנכ"ל לבורסת תל אביב ערכה ביום חמישי האחרון ישיבת מפתח לבחירת מנכ"ל חדש. ל"כלכליסט" נודע כי בישיבה זו הסתמן שאיתי בן זאב, ראש חטיבת שוקי הון בבנק לאומי, הוא המועמד המוביל לתפקיד. זה שנתיים משמש בן זאב דירקטור בבורסה מטעם בנק לאומי וככל הידוע הוא זוכה לתמיכה מרבדים שונים של הדירקטוריון וועדת האיתור.

קראו עוד בכלכליסט

חברת ההשמה אמרה די

 

לצדו של בן זאב הגיעו שלושה מועמדים נוספים לשלב הסופי של ועדת האיתור. ל"כלכליסט" נודע כי מועמד בולט נוסף הוא מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס עוזי דנינו שזוכה, על פי ההערכות, לתמיכה מאסיבית של יו"ר הבורסה אמנון נויבך וככל הנראה גם נפגש עמו לאחרונה. מנכ"ל מנורה מבטחים יהודה בן אסייג שהגיע לשלב הסופי גם הוא הסיר בינתיים את מועמדותו.  

מנכ"ל אקסלנס עוזי דנינו. זוכה לתמיכה מאסיבית מצד נויבך, צילום: נמרוד גליקמן מנכ"ל אקסלנס עוזי דנינו. זוכה לתמיכה מאסיבית מצד נויבך | צילום: נמרוד גליקמן מנכ"ל אקסלנס עוזי דנינו. זוכה לתמיכה מאסיבית מצד נויבך, צילום: נמרוד גליקמן

עוד נודע ל"כלכליסט" כי חברת ההשמה ששכרה הבורסה לאיתור המנכ"ל הודיעה בשבוע שעבר כי היא מפסיקה את עבודתה. זאת ככל הנראה לאור האירועים האחרונים בדירקטוריון ואופוזיציה שנוצרה מול נויבך בקרב הדירקטורים. בוועדת האיתור יושבים הדח"צים ברכה ליטבק, יצחק חלמיש ויואב שלוש, נציג הבינלאומי יורם סירקיס ונציג בית ההשקעות אי.בי.אי ג'וליאן אסוס. יו"ר הוועדה הוא נויבך.

בן זאב (41) הוא בוגר תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל־אביב ועובד בלאומי כ־12 שנה. בתפקידו הנוכחי הוא משמש ראש חטיבת שוקי הון, אחראי על פעילות חדרי העסקאות של הבנק והלקוחות המוסדיים. לפני כן מילא בן זאב שורה של תפקידי ניהול בחטיבת שוקי הון, ובכלל זה מנהל אגף חדר עסקאות מט"ח ונגזרים. טרם הצטרפותו ללאומי מילא בן זאב כמה תפקידים בקבוצת מריל לינץ' בלונדון, ניו יורק וישראל. בן זאב הוא בנו של המשנה לשעבר למנכ"ל הפועלים, בארי בן זאב.

הבורסה החלה בתהליך מציאת מנכ"ל חדש בעקבות התפטרותו של ביינארט שיצא לחופשת מחלה ארוכה ביוני ובספטמבר הודיע על התפטרותו. גל לנדאו־יערי, מנהלת התפעול של הבורסה והמשנה למנכ"ל, ששימשה כממלאת מקומו של ביינארט התפטרה לפני כשבועיים בעקבות הגבלת סמכויותיה על ידי נויבך.

בורסה במשבר

 

על רקע אירועים אלו קמה התארגנות של דירקטורים להדחתו של נויבך מתפקיד היו"ר. בישיבה שהתקיימה לפני כשבועיים וזכתה על ידי הדירקטורים לכינוי "ישיבת ההשפלה" קבעו חברי הדירקטוריון כי האחריות על האסטרטגיה של הבורסה תילקח מידי היו”ר ותועבר לידי מ"מ המנכ"ל. כך למעשה שבה לנדאו־יערי לתפקיד בהחלטת דירקטוריון חסרת תקדים שאילצה את נויבך להחזירה ולהסדיר את יחסי העבודה שלו עמה. לנדאו־יערי לא הגישה מועמדות לוועדת האיתור לתפקיד המנכ"ל.

למרות הצעדים החריפים של הדירקטוריון נויבך אינו מתכוון להתפטר. לדברי מקורבים לבורסה, יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר מגלה מעורבות סביב האירועים האחרונים.

בחמישי התקיימה אף ישיבת דירקטוריון שהתמקדה ביחסי העבודה עם העובדים. אולם היא לא עסקה בהתקשרות שביצע נויבך ונחשפה בשבוע שעבר ב"כלכליסט" עם חברת החקירות פוקוס ייעוץ ביטחון וחקירות מהרצליה בשווי עשרות אלפי שקלים מכיסה של הבורסה. התקשרות שלא דווחה לדירקטוריון או לביינארט, כך לדברי ביינארט. בלחץ הדירקטורים נויבך אמור להעביר את דו"ח החקירה המלא לידי חלמיש, יו"ר ועדת הביקורת של הבורסה.

בורסת ת"א סובלת בשנים האחרונות מירידה במחזורי המסחר, היעדר הנפקות הון של חברות חדשות ומחיקה מהמסחר של חברות ותיקות. בד בבד, חלה הרעה משמעותית בתוצאותיה העסקיות, והיא צפויה לסיים את 2016 עם הפסד של 9.75 מיליון שקל — ההפסד הראשון לבורסה זה 30 שנה.

מהבורסה נמסר בתגובה: "צר לנו כי ניתנת במה לשמועות אשר כל תכליתן פגיעה בתהליך מינוי מנכ"ל, במועמדים ובבורסה עצמה. אנו נעדכן באופן שקוף ומסודר בעניין כאשר יתקבלו החלטות בנושא".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
שום הנהלה מוכשרת שתיהיה לא תוכל לשקם את
שום הנהלה מוכשרת שתיהיה לא תוכל לשקם את הבורסה כל עוד כחלון לא מחליף דיסקט ואת האוזר המגלומן. האוזר מבצע מהלכים שנועדו בראש ובראשונה להטיב אישית עם עצמו. היחס של הממשלה והעומד בראשה למצבה של הבורסה הישראלית המתדרדר ( כמו בכל הבורסות בעולם ) מעיד על הפקרות קשה וואקום שאליו נשאבים תאבי בצע ותהילה , חסרי כישרון נהולי , לנהל את הבורסה. השאלה האמיתית היא : האם , מתי אם בכלל , לממשלה וקברניטי המדינה יהיה מספיק אכפת מהבורסה הישראלית ? והתשובה ברורה . כל עוד אין קשר למצביעים , זה לא משנה , זה עוד מקור כוח למקורביזים.
ChefHat  |  30.10.16
1.
כל עוד לא יזרקו את הנויבך הזה לכל
כל עוד לא יזרקו את הנויבך הזה לכל הרוחות, המצב בבורסה לא יירגע. מינויו הוא כשל נוראי. כל מי שיבוא, לא יוכל להסתדר איתו. יחסי האנוש שלו גרועים שבגרועים. גועל נפש. אם הבורסה רוצה להתרומם מהקרשים שהיא נמצאת בה, חייבים, ממש חייבים, להעיף את האיש הזה, וכמה שיותר מהר, יותר טוב. 
Helmet  |  30.10.16