אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בינת שוורץ מפתיעה את שוק הנדל"ן: עוזבת את תפקידה כמנהלת מינהל תכנון צילום: עמית שעל

פרסום ראשון

בינת שוורץ מפתיעה את שוק הנדל"ן: עוזבת את תפקידה כמנהלת מינהל תכנון

שוורץ אמרה במהלך דיון בבג"ץ בעתירה נגד הארכת כהונתה כי "הבנתי שלא יתאפשר לי להשלים את היעדים שהצבתי יחד עם שר האוצר". ביהמ"ש ביקש ממנה להאריך את כהונתה בשלושה חודשים בלבד, אלא ששוורץ הודיעה כי היא החלטתה עומדת בעינה, ובמידה ושר האוצר יבקש היא תשקול זאת. בהתאם, דרש בג"ץ לקבל את עמדת כחלון עד מחר

30.10.2016, 13:39 | אביב גוטר ואמיתי גזית

מנהלת מנהל התכנון בינת שוורץ הודיעה היום (א') לביהמ"ש העליון כי היא לא תאריך את כהונתה. בדיון שנערך בעתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין (אט"ד) נגד החלטת שר האוצר משה כחלון להאריך את כהונתה, בשל ניגודי עניינים שבהם הייתה מעורבת, אמרה שוורץ: "הדבר היחיד שעמד לנגד עיני לכל תקופת הכהונה הוא האינטרס הציבורי. כל מעשיי התקבלו רק לאורו מתוך גישה מקצועית וללא משוא פנים. הבנתי שלא יתאפשר לי להשלים את היעדים שהצבתי יחד עם שר האוצר, ולכן בחרתי שלא להיענות לבקשות ולהאריך את כהונתי בעוד כשנה."

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות דבריה של שוורץ אמר ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי כי "לאור הצלחתה של שוורץ והמשימות שעומדות בפניה יהיה לא נכון שלא להאריך את כהונתה. אנחנו בעיצומה של תוכנית אסטרטגית. ב-2015 אושרו 100 אלף יחידות דיור ומספר רב של משימות, כדי לייצב את המערכת שקצרה היריעה מלפרטן." יצחקי הוסיף בדבריו בדיון כי "בפרק הזמן הקצר שנותר לא התאפשר (לשוורץ - א"ג) להשלים את משימותיה. יש לנו בעיה קשה שאנשים לא מקדמים החלטות ואנחנו במצב של שיתוק, ולא של בירוקרטיה. נעשה פה נזק לא רק למינהל התכנון אלא לכל הציבור בישראל."

לאחר דבריהם של שוורץ ויצחקי, ביקש ביהמ"ש משוורץ להאריך את כהונתה בשלושה חודשים בלבד. לבקשה השיבה שוורץ כי החלטה עומדת בעינה, ובמידה ושר האוצר יפנה אליה, היא תשקול את בקשתו. על שוורץ מופעלים לחצים כבדים להישאר בתפקידה, זאת בטרם הדיון בבג"ץ. בהתאם, גורמים במשרד האוצר אמרו ל"כלכליסט" כי הממשלה תוכל לאשר את הארכת כהונתה, במידה ושר האוצר יבקש זאת משוורץ, שכאמור לא ברור אם תיענה לבקשתו.

ביהמ"ש פסק כי העתירה מתייתרת לאור מהלך הדיון, והורה לשר האוצר כי אם בכוונתו להאריך את כהונתה, עליו להודיע זאת לביהמ"ש עד מחר.

מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ, צילום: צביקה טישלר מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ | צילום: צביקה טישלר מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ, צילום: צביקה טישלר

לפני שלושה חודשים החליט שר האוצר משה כחלון להאריך את כהונתה של שוורץ בשנה נוספת, לאחר שזו סיימה קדנציה בת חמש שנים במינהל התכנון, אולם שעות ספורות לאחר מכן עתרה אט"ד לבג"ץ כנגד ההחלטה. בג"ץ התיר להאריך את כהונתה בשלושה חודשים בלבד, שמסתיימים מחר ב-31 באוקטובר, וזאת עד להכרעה בעתירה. במקביל קבע בית המשפט כי על המדינה להגיב תוך 20 יום לדרישת אט"ד לקבל את חומרי הבדיקה בעניינה של שוורץ והורתה למדינה לנמק מדוע לא תופסק כהונתה.

עתירה של אט"ד מבוססת על ממצאים שהתקבלו כי שוורץ פעלה בניגוד להסדר ניגוד העניינים עליו חתמה במספר אירועים שהיו יכולים להיטיב עם לקוחותיו של בן זוגה דוד רוסו, בעל חברה לייעוץ כלכלי ותכנון המספקת שירותים למספר רב של קיבוצים ומושבים. לפיכך, אט"ד מבקשת להפוך את הצו על תנאי לקבוע ולהורות על סיום מיידי של כהונתה של שוורץ.

לעומת זאת, עמדת המדינה נותרה בעינה ולפיה אין מניעה להאריך את כהונתה של שוורץ, שזוכה להערכה גדולה מצד שר האוצר ומהנהלת המשרד. באוצר טוענים כי המשך כהונתה של שוורץ הוא חיוני נוכח משבר הדיור זאת בכדי להשלים תכניות בעלות היקף נרחב המקודמות בימים אלה כמו התכנית האסטרטגית לדיור, פירוק ועדות התכנון המרחביות ותמ"א 1 שאמורה לשלב בין תכניות מתאר ארציות שונות ומקודמת מאז 2013.

חקירת ניגודי העניינים של שוורץ החלה במאי 2015, אז פתחה המשטרה בחקירה בעקבות עתירה של אט"ד לבג"ץ. הממצאים הועברו לפרקליטות המדינה אשר החליטה על הליך משמעתי ולא פלילי, ובעקבות כך הועבר התיק לטיפול נציבות שירות המדינה. הנציבות קבעה כי אין מקום לנקוט בהליך משמעתי נגד שוורץ בנימוק כי מעשיה נעשו בגלוי והיו נתונים לביקורת. עם זאת, במאי השנה החליט פרקליט המדינה, שי ניצן, החליט לפתוח בחקירה נוספת בחשד כי השתתפה בדיונים בניגוד להסדר ניגוד העניינים עליו היא חתומה.

ב-18 ביולי הגישה נציבות המדינה את ממצאיה למנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, וציינה במסקנותיה כי בשלושה אירועים שוורץ לא הקפידה די הצורך על תנאי הסדר ניגוד העניינים. עם זאת נכתב כי היא "לא פעלה מתוך רצון לקדם את ענייניו" של בן זוגה וכי "לא הוכח יסוד של שחיתות". לפיכך הוחלט כי הטיפול המשמעתי יעבור לבאב"ד, שהחליט לרשום לה התראה בעקבות שימוע שערך לה. באב"ד ציין כי החליט להסתפק בהליך זה מכיוון שמדובר בשלושה אירועים נקודתיים מתוך מכלול רב של אירועים בהם טיפלה במהלך חמש שנות כהונתה, ומשום שהתרשם כי פעולות אלה לא נעשו במטרה לקדם את פעולותיו של בן זוגה.

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל "אדם טבע ודין", מסר: "אנו מקווים שהיום תמה תקופה רעה במנהל התכנון, תקופה שבה נפגעו עקרונות סביבתיים וחברתיים תוך חשש למניעים זרים. תקופה שבה אושרו תוכניות בנייה על החופים, על קרקעות מזוהמות, נבנו שכונות ענק ללא תשתיות ונגרם נזק אדיר למרחב הפיזי של ישראל היום ובדורות הבאים. אבל עדיין לא מאוחר לתקן, אנו קוראים לשר האוצר משה כחלון לתקן את עוולות העבר בתכנון ולהציב כעת בראש הפירמידה אדם שרואה את טובת תושבי מדינת ישראל לנגד עיניו וידע להשכיל לתת מענה חברתי וסביבתי הולם למצוקת הדיור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות