אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנאמן של אורתם סהר מייצג גם את הנושים שלה - לאומי ומזרחי צילום: עמית שעל

הנאמן של אורתם סהר מייצג גם את הנושים שלה - לאומי ומזרחי

שני הבנקים נמנים עם לקוחותיו של עו"ד שאול ברגרזון, שציין בתצהירו כי אינו מייצג כל נושה “בהקשר לאורתם סהר ופעילותה”

31.10.2016, 08:04 | ענת רואה

עו"ד שאול ברגרזון שהתמנה ביום רביעי כנאמן הניטרלי לחברת הנדל"ן אורתם סהר, מייצג בתיקים אחרים שניים מהנושים המובטחים של החברה — בנק לאומי ובנק מזרחי טפחות, שאף מוזכרים באתר האינטרנט של משרדו בין לקוחותיו. מזרחי טפחות ולאומי אוחזים ביחד ב־183 מיליון שקל מחובותיה של אורתם סהר.

בעת המינוי הורה נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, לברגרזון ולנאמן הנוסף רו"ח יזהר קנה לחתום על תצהיר היעדר ניגוד עניינים. זאת, בהתאם לתקנה 14ג' לתקנות החברות, שקובעת כי "מועמד לבעל תפקיד יציין בתצהיר, לפני מינויו, קיום זיקה לחברה, לבעל עניין בחברה או לנושה מהותי, ככל שקיימת זיקה כאמור".

עו"ד ברגרזון. “הבנקים מיוצגים על ידי עורכי דין מטעמם”, צילום: עמית שעל עו"ד ברגרזון. “הבנקים מיוצגים על ידי עורכי דין מטעמם” | צילום: עמית שעל עו"ד ברגרזון. “הבנקים מיוצגים על ידי עורכי דין מטעמם”, צילום: עמית שעל

ביום חמישי הגיש ברגרזון תצהיר וכתב כי לא ייצג בעבר את החברות ומשרדו לא ייצג ואינו מייצג כל נושה שלהם "בהקשר לחברות הנ"ל ולפעילותן". באמצעות ניסוח זה חמק ברגרזון מהצורך להצהיר ששני הבנקים הגדולים הם לקוחותיו בתיקים אחרים, מאחר שהוא הצהיר רק שבתיק זה ובהקשר לאורתם סהר, הוא אינו מייצג אף נושה.

ספק אם צורת ניסוח זו תואמת את הכוונה שמאחורי תצהיר ניגוד העניינים. מקרה מוכר בהקשר זה הוא של חברת הבנייה צ. לנדאו. בספטמבר 2014 החליט אורנשטיין בצעד דרמטי להדיח את עורכי הדין חגי אולמן ושולי גולדבלט מתפקידם כנאמנים בהקפאת הליכים. ההחלטה באה בעקבות חשיפתו של תומר גנון ב"כלכליסט" שהשניים לא גילו בתצהיר את קשריהם לחברה ולנושים. אולמן מסר אז כי אין כל ניגוד עניינים מאחר שהוא אינו מייצג נושים בקשר לחברה עצמה.

ברגרזון כן ציין בתצהירו שלעורך דין ממשרדו היתה לאחרונה התכתבות עם אורתם סהר, בקשר לביצוע עבודה בבית החולים העמק בעפולה עבור שירותי בריאות כללית, וכי עם ההודעה על מינויו, הוא הודיע לקופת החולים שמשרדו לא ימשיך בטיפול.

יש לציין כי גם קנה בחר באותו ניסוח עמום בתצהירו וכתב כי מבדיקתו, משרדו לא ייצג כל נושה של החברות "בהקשר לחברות הנ”ל ולפעילותן". כך שגם במקרה שלו לא ניתן לדעת אם ייצג את נושי החברה בתיקים אחרים.

גורם משפטי אמר ל”כלכליסט”: "ברור לכל בר־דעת כי בעל תפקיד לא יפעל כנגד לקוח שלו בשום צורה ועניין, כי הוא יודע שזה עלול בעתיד לעלות לו ביוקר עד כדי כך שהלקוח יפסיק לעבוד איתו. אין יותר ניגוד עניינים מזה. זו ההגדרה המילונית של ניגוד עניינים".

במענה לפניית “כלכליסט” מסר עו"ד ברגרזון: "לא ייצגתי ואיני מייצג בנק בהקשר לחברות. הבנקים מיוצגים על ידי עורכי דין מטעמם. לעתים אני מייצג בנק בעניינים אחרים". באשר ללקוחות בענף הבנייה מסר ברגרזון כי "אין אני מייצג כל לקוח החפץ לרכוש את החברות. אין כל חשש לניגוד עניינים, ואמלא תפקידי וחובתי בנאמנות ואחריות כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר לטובת כלל הנושים והעובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות