אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוהל הגילוי מרצון חשף בתוך שנתיים 20 מיליארד שקל צילום: עומר מסינגר

נוהל הגילוי מרצון חשף בתוך שנתיים 20 מיליארד שקל

מספרים חדשים של רשות המסים מלמדים כי הנוהל הוביל בעלי חשבונות שהחזיקו כספים בעיקר בשוויץ לדווח עליהם. ההערכות הן כי ההכנסות ממס צפויות להגיע לכ־10% מהסכום. האפשרות לדווח באופן אנונימי תהיה פתוחה עד לסוף דצמבר

01.11.2016, 06:49 | עמרי מילמן

נוהל הגילוי מרצון האנונימי שהוציאה רשות המסים לפני כשנתיים הניב עד כה חשיפה של 20 מיליארד שקל – הרוב הגדול ממנו ישב עד כה בבנקים בשוויץ. כך עולה מההערכות רשות המסים שנמסרו אתמול (ב').

קראו עוד בכלכליסט

נוהל הגילוי מרצון האנונימי מאפשר לבעלי הון לא מדווח (ברוב המקרים בעלי חשבון בנק במדינה אחרת, לרוב שוויץ) להגיע להסדר עם רשות המסים בנוגע לתשלום המס על הכסף שלא דווח מבלי שיצטרכו להזדהות מול הרשות. רק לאחר הסיכום זהות בעל החשבון נחשפת בפני רשות המסים והמס משולם מבלי שבעל החשבון נתון להליך פלילי כלשהו על העלמת מס או הלבנת הון.

עד לפני הכנסת הנוהל הליך הגילוי לא היה אנונימי והחשש של אנשים רבים היה כי אם לא יגיעו לסיכום עם הרשות, אם זו תדרוש למשל שיעורי מס גבוהים מידי, שמם יישאר במערכת והרשות תרדוף אותם לאחר מכן.

מנהל רשות המסים משה אשר. עד סוף השנה, צילום: עומר מסינגר מנהל רשות המסים משה אשר. עד סוף השנה | צילום: עומר מסינגר מנהל רשות המסים משה אשר. עד סוף השנה, צילום: עומר מסינגר

מכיוון שהמס הממוצע המשולם בהליך זה עומד על כ־10% ההערכות הן כי הכסף שייגבה מהסכומים שנגלו עד כה עומד על כ־2 מיליארד שקל. המשמעות של חשיפה ב־20 מיליארד שקל היא שניתן יהיה להשתמש בכסף זה בתוך ישראל על ידי אותם בעלי חשבונות. הקושי בהליך זה הוא להוכיח מה מקור הכסף והאם כבר שולם עליו מס, כך למשל אם אדם מוכיח כי מקור כל ההכנסות הוא ממשכורת עליה שולם כבר מס, הוא יידרש לשלם רק על הרווחים. אולם מכיוון שחלק גדול מהחשבונות ישנים מאוד שעברו בירושה ללא כל מסמכים, אין לבעליהם יכולת להוכיח את מקור ההכנסות. עד כה הוגשו 5,700 בקשות לנוהל הליך הגילוי מרצון, שנמצאות היום בשלבים שונים של הסדרה מול רשות המסים. הנוהל האנונימי יהיה בתוקף עד סוף השנה, כך שייתכן והסכומים עוד יגדלו. נוהל הגילוי הביא אנשים רבים שנקלעו למצב הבעייתי של "הסתרת הון" להתמודד איתו, כך עורכי דין רבים סיפרו על מקרים שבהם קשישים הגיעו אליהם באוטובוס כדי להסדיר את חשבון הבנק שלהם, כאשר בחשבון עצמו שכבו עשרות מיליוני שקלים, שקיבלו בירושה בעבר.

בתוך כך רשות המסים חושפת כי בעקבות שליחת 105 אלף מכתבים שנשלחו ב־2015 חלק מהמכתבים נשלחו לאנשים שנמצא כי טסו מעל 5 פעמים לחו"ל ושאין להם תיקים במס הכנסה. מתוך כל אלה שנשלחו אליהם מכתבים נפתחו 7,270 תיקים חדשים שהכניסו עד כה 233 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות