אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עומדים לעזוב את הארץ? כך תעשו זאת נכון צילום: שאטרסטוק

עומדים לעזוב את הארץ? כך תעשו זאת נכון

ישראלים יורדים מהארץ מקשת רחבה של סיבות. עו"ד ורואה חשבון טארק בשיר מציג שבעה כללים שיקלו על העזיבה שלכם

01.11.2016, 10:37 | בשיתוף משפטיפ - עו"ד ורו"ח טארק בשיר

מחאת המילקי פרצה לחיינו בספטמבר 2014 ועוררה רעש גדול. המחאה עסקה ביוקר המחייה ובהתנהלות הכושלת של הממשלה להורדתו. המחאה אמנם לא צלחה, אך עוררה את הדיון אודות הלגיטמיות של ירידה מהארץ כהתמודדות עם המצב הכלכלי.

קראו עוד במשפטיפ

ישראלים רבים עושים רילוקיישן לחו"ל מסיבות שונות, חלקם אף מוותרים על אזרחותם הישראלית, אך בעזיבה הסמלית אין די ולעיתים קרובות נדרשים היורדים לשלם כספים רבים למדינה - מס על התקופה בה הם שהו ועבדו בחו"ל. בפסק דין שיצא לאחרונה נקבע כי ישראלי שעשה הגירה לחו"ל לפני זמן רב חייב במס בישראל על רווחים מהימורים בארה"ב.

במאמר זה ניתן דגשים ליורדים מן הארץ אודות הדרך בה יוכלו לנהל נכון את עזיבתם, כך שלא יווצרו חובות למדינה וכן שלא יצטרכו לשלם כפל מס, הן למדינת ישראל והן למדינה אליה הם עתידים לעבור.

1. אל תתנדבו לשלם מס

אתם אינכם פילנטרופים ומדינת ישראל או המדינה שאליה עברתם אינן נזקקות. גם אם חשקה נפשכם בהקלת השהייה בחו"ל, קופת המדינות אינה הכתובת. אתם אף עלולים למצוא את עצמכם משלמים מס מיותר בשתי המדינות מבלי שאחת המדינות תתנדב ותזכה אתכם על המס ששולם במדינה השנייה ללא צורך. עצה זו תקפה לכל אדם בכל מדינה. לפני כל תשלום אותו אתה מתעד לשלם למדינה, התייעץ עם בעל מקצוע - כי ייתכן שתקבל פטור מתשלומים רבים וזכאות להחזרים על אחרים. הסכומים אותם אתה יכול לחסוך בהתייעצות טובה יכולים להגיע למאות אלפי שקלים ואף יותר.

2. סדר נכון לניתוק התושבות

ישראלים רבים טועים לחשוב כי לאחר הירידה מהארץ יטפלו בעניין המס הכפול, אך יש מספר פעולות ותכנוני מס שלא ניתן לבצעם אלא לפני שינוי הסטטוס (לפני המעבר לחו”ל), כגון:

● תכנון מס הכרוך במימוש נכסים

● משיכת חסכונות וקרנות ההשתלמות

● מימוש אופציות שהבשילו עד המעבר - מומלץ לביצוע רק לפני המעבר וההפיכה לתושב של מדינה זרה לצרכי מס

● מימוש נכסי נדל”ן - לעיתים חשוב לבצע לפני ניתוק התושבות הישראלית ולעיתים לאחר מכן.

לכן, לפני שינוי הסטטוס, התייעץ ותתכנן מהלכיך עם מומחים בעניין.

עו״ד טארק בשיר עו״ד טארק בשיר עו״ד טארק בשיר

 

3. שמירת מסמכים

עשית רילוקיישן לחו"ל? שמור על כל פיסת נייר כדי להוכיח זאת. חוזי שכירות לדירה ולרכב, כרטיסי טיסה, מנוי לחדר הכושר וכל מסמך שיוכל להוכיח כי השתקעת במדינה אליה היגרת. כמו כן, אם יוכח בעתיד כי תכנון המס נעשה שלא כהלכה וכי הנך חייב במס בישראל על השנים בהם התגוררת בחו"ל, יהיה באפשרותך לקבל ניכוי לחלק מההוצאות בכפוף להוכחות. לכן יש לשמור מסמכים שיוכיחו הוצאות אלו.

4. אל תתעלם מחובות ביטוח לאומי

ישראלים רבים מהגרים ויורדים מישראל ומפסיקים לשלם על דעתם ביטוח לאומי או ממשיכים לשלם ביטוח לאומי בסכומים הנמוכים ביותר על פי-דעתם. החלטות אלו עלולות להתברר כשגויות. עליך לשקול היטב שיקולים הקשורים בביטוח לאומי ולשים לב שחובות אלה עלולות לחול על כלל ההכנסות בחו”ל, שים לב, לתשלום דמי הביטוח הלאומי יש השלכות על מס הכנסה. קבל ייעוץ בעניין.

5. הצטייד בחוות דעת משפטית

גם אם גמלה בלבך החלטה כי אינך תושב ישראל – אל תקבל לבד את ההחלטה שלא להגיש דו"חות מס בישראל. גם אם עשית רילוקיישן והתחלת להתגורר בחו"ל דרך קבע אין בכך אישור שלא להגיש דו"חות מס בישראל בשל “ניתוק” התושבות בישראלית. החלטה זו תלויה במספר רב של פרמטרים ושיקול דעת ומחייבת הבנה של הדין בישראל, של הדין במדינה אליה עברת והבנת אמנת המס בין המדינות.

6. נצל את ההזדמנות שנובעת מהמעבר לתכנון מס כולל כדי להפחית את המס האפקטיבי

המעבר שלך לחו”ל עשוי להוות הזדמנות טובה לנקוט בתכנוני מס, פשוטים או מורכבים, המאפשרים לך להימנע מתשלום מס כחוק בישראל ובחו”ל ולהפחית בכך את חובת תשלום המס הכולל. בנוסף, המעבר עשוי להוות הזדמנות להפחית את המס כחוק לא רק לגבי רווחיך מחוץ לישראל אלא גם בתוך ישראל. נצל הזדמנות זו.

נתב"ג. עזיבה את הארץ היא צעד דרסטי, צילום: עמית שעל נתב"ג. עזיבה את הארץ היא צעד דרסטי | צילום: עמית שעל נתב"ג. עזיבה את הארץ היא צעד דרסטי, צילום: עמית שעל
 

7. הישמר שלא לשהות בישראל מעבר לימים המצוינים בחוק

תיקון חדש לחוק (תיקון 223 לפקודת מס הכנסה) קובע כי תושב ישראל שיורד מהארץ ושהה בישראל מעל 183 ימים בשנת המס או מעל 30 ימים וביחד עם השנתיים שקדמו לה, תחול עליו חזקה שהוא ישראלי לצרכי מס (ניתן לסתור את החזקה במקרים מתאימים) ותחול עליו חובת הגשת דו"ח מיוחד בישראל. השתדל שלא לשהות בישראל יותר מהקבוע בחוק, במידה ואתה נאלץ לעבור את מכסת הימים, היערך עם טיעונים משפטיים, טיעונים עובדתיים ומסמכים שיבססו עמדתך שאינך תושב ישראל לצרכי מס אחרי העזיבה.

לסיכום:

עזיבה את הארץ היא צעד דרסטי, ונכון יהיה להיערך אליו בהתאם. חשוב להתייעץ עם אנשים שעברו את התהליך לשם קבלת ההחלטה ועם אנשי מקצוע שידעו לייעץ לכם באילו הליכים עליכם לנקוט.

עו״ד ורו"ח טארק בשיר עוסק במסים (שותף בפירמת RELOtax, עוסק ביעוץ מס וביטוח לאומי לישראלים שעושים רילוקיישן)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
לקראת 17/9 חייבים לברר דברים
במידה ושוב נבחרת מפלגה של מושחטים +חרדים אני מפסיק לשלם מיסים הכסף שלי הולך למקומות לא רצוייים. ההורים שלי היו חלוצים התחנכנו לשים את המדינה לפני הכל לתרום ולעזור, הליכודניקים לימדו אותי מה זה לעשות לביתי. לשקר לגנוב לרמות העיקר שהכיסים שלי מלאים בכסף.
איל  |  13.09.19
7.
אל כוחות הביטחון היקרים ולרה"מ
הגשמת עצמי היא - הדבר הכי נכון! בארץ יש לי חלום , להיות חברת כנסת מהשורה הראשונה! תוך כבוד רב והערכה לדימוקרטיה ולחוק. בראש הממשלה עומד מר בנימין נתניהו שככל הנראה לא מוצא חן בעיניו שאני רוצה להתמודד לכנסת ובטוחה שאנצח ואגרוף הרבה הרבה הרבה קולות מכל רבדי החברה שלנו! .... אני לא מוותרת. נ ק ו ד ה. ואלחם עד הסוף! אם אצליח להשתלב בכנסת כחברת כנסת, מצויין! אעשה הכל למען רווחת אזרחינו כלל האזרחים ללא הדלי דת או גזע או מין . ואם לא יתאפשר הדבר, אני עוזבת אותכם אהוביי ויקיריי... למרות שאהבתי את הארץ אהבתי אותכם מאוד! אך הקריירה שלי לא תיפסק כאן ולא בגלל אף אחד, ממש לא! אם לא אהיה חברת כנסת בכנסת ישראל אז שרה במדינה אחרת! לא? :) ... נקווה שהמסר יגיע טוב טוב לראש ממשלתינו היקר לי מאוד.
ממני אליכם  |  25.07.19
לכל התגובות