אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הרפורמות תשקול להוציא את חברות כרטיסי האשראי מבנק ישראל צילום: עמית שעל

ועדת הרפורמות תשקול להוציא את חברות כרטיסי האשראי מבנק ישראל

בניסיון לתמרץ את חברות כרטיסי האשראי להיהפך לבנקים מאיימת ועדת הרפורמות לבחון מחדש את סוגיית הפיקוח עליהן. הוועדה דנה בסעיף שיחייב את הבנקים למכור שירותי מחשוב

02.11.2016, 10:35 | רעות שפיגלמן

חברי ועדת הרפורמות צפויים לדון בהקצבת פרק הזמן להקמתם של בנקים חדשים, כמו גם הקצבת פרק הזמן להפיכת ישראכרט ולאומי־קארד לבנקים של ממש. אם המהלך לא יצא לפועל, תיבחן מחדש ההצדקה להשאיר את הפיקוח על חברות כרטיסי האשראי בידיו של הפיקוח על הבנקים, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מהלך זה, שקיים כאפשרות בקרב חברי הוועדה, מטרתו לקדם הקמת בנקים חדשים מן היסוד ולתמרץ את אותן חברות אשראי וכן את בנק ישראל להירתם בצורה יעילה וזריזה למהלך. זאת, מתוך ראייה שאין בכך התקדמות של ממש ביצירת תחרות במערכת הבנקאית במידה והרפורמה תסתכם אך ורק בהפרדתן של ישראכרט ולאומי קארד מהבנקים.

יו"ר וועדת הרפורמות אלי כהן אמר כי "מטרת העל של החוק היא יצירת תחרות במערכת הפיננסית לטובת הלקוחות. אין לנו מטרה להקים ענף חדש של חברות אשראי נוספות אשר ייצרו מגוון ויתחרו על הלקוח. יש לבחון התאמות מהותיות בחוק שיבטיחו כניסה של שחקנים חדשים".

בנוסף לכך, בתחילת השבוע דנו בוועדה על שינוי סעיף בחוק להגברת התחרות הבנקאית שיחייב את הבנקים הקיימים למכור שירותי מחשוב במחיר קבוע שיקבע על ידי שר האוצר או על ידי גוף אחר, ולארח על תשתיתם בנקים חדשים, לכשאלו יוקמו.

הוועדה דנה בהצעת החוק המבוססת על המלצות וועדת שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאית, הכוללות בין היתר את הפרדתן של ישראכרט ולאומי קארד מבנק הפועלים ולאומי בהתאמה. הכנסת סעיף זה להצעת החוק, אם תעשה, היא צעד דומה למהלך שנעשה ב־2012 בשוק חברות הסלולר, אז הוענקה סמכות לשר התקשורת לחייב ספק מסוים לארח על שירותיו ספק אחר.

כיום על הבנקים נאסר לארח על המערכות שלהם בנקים אחרים או לספק שירותי מחשוב לגופים בנקאיים חיצוניים. כל בנק צריך לספק לעצמו את תשתית המחשוב. יוצא דופן הוא המקרה בו בנק אגוד מקבל שירותים בנקאיים מלאומי, וההערכות הן שאגוד משלם ללאומי עשרות מיליוני שקלים בשנה תמורת השירות.

יו"ר ועדת הרפורמות אלי כהן. "צריך להבטיח כניסה של שחקנים חדשים", צילום: עומר מסינגר יו"ר ועדת הרפורמות אלי כהן. "צריך להבטיח כניסה של שחקנים חדשים" | צילום: עומר מסינגר יו"ר ועדת הרפורמות אלי כהן. "צריך להבטיח כניסה של שחקנים חדשים", צילום: עומר מסינגר

למרות שמדובר בפוטנציאל רווח אדיר לבנקים, אלו לא מחכים להעברת החוק, משום שזה מהווה ניגוד אינטרסים, ולא מכניס הרבה כסף, והצעד יהווה גם הקלה משמעותית בדרך להקמתם של הבנקים החדשים מתחרים וכן הפתרון המהיר ביותר להקמתם. עם זאת, מערכות המחשוב של הבנקים כיום הן מסורבלות וישנות ולכן אופציה נוספת שתביא ככל הנראה תועלת מרובה יותר בטווח הארוך היא קבלת שירותי מחשוב כמיקור חוץ מחברות מחשוב חיצוניות.

הפיקוח על הבנקים יאפשר הקמה של מרכז מחשבים משותף לבנקים חדשים קטנים ובינוניים, אולם אלו יוכלו לחלוק תשתיות מחשוב ותפעול בתנאי שיהוו ביחד עד 20% מנתח השוק בענף הבנקאי.

מוקדם יותר השנה פרסמה המפקחת על הבנקים חדוה בר הקלות שמטרתן לעודד את הקמת הבנקים החדשים וביניהן גם הון עצמי מופחת, אך שני תנאים הכרחיים להקמתם של בנקים חדשים עוד רחוקים ממימוש: מאגר נתוני אשראי זמין לשימוש, שנכון לעכשיו יהיה זמין רק החל מסוף 2018 וביטוח פיקדונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות