אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר מובילאיי: "נהפוך את ירושלים למוכנה לנהיגה אוטונומית" צילום: תומי הרפז

יו"ר מובילאיי: "נהפוך את ירושלים למוכנה לנהיגה אוטונומית"

אמנון שעשוע אמר כי הם מקיימים שיחות עם הממשל כדי להפוך עיר בארץ למוכנה לנהיגה כזו, אך הם יעשו זאת בבירה "עם עזרת הממשל או בלעדיו". סמנכ"ל ב.מ.וו אמר: "תהיה מכונית אוטונומית ב-2021, אך לא בייצור המוני"

03.11.2016, 10:07 | תומר הדר

"ב.מ.וו תייצר מכונית אוטונומית בשנת 2021, אך לא מדובר במכוניות שמיועדות ליצור המוני",כך ציין אתמול (ד') אלמאר פריקנשטיין, סמנכ"ל בכיר בב.מ.וו העולמית המתמחה בפיתוח טכנולוגיות נהיגה אוטונומית. פריקנשטיין אמר את הדברים במהלך כנס FUEL CHOICES בת"א, בו השתתף גם אמנון שעשוע, יו"ר מובילאיי. מדובר בהופעה משותפת ראשונה של בכירים בב.מ.וו ומובילאיי מאז הודיעו החברות לפני מספר חודשים על פיתוח רכב אוטונומי בשיתוף עם אינטל ומובילאיי הישראלית.

קראו עוד בכלכליסט

פריקנשטיין התייחס לאחת השאלות המדוברות ביותר בתעשיית הרכב העולמית: מתי מכוניות אוטונומיות יהפכו למחזה נפוץ בכבישים בעולם. כזכור, ב.מ.וו הודיעה על השקת מכונית אוטונומית בשיתוף עם מובילאיי ואינטל העולמית, כשהיעד שנקבע הוא שנת 2021, אך פריקנשטיין ממהר להדגיש כי המכוניות שיוצגו ב-2021 לא יהיו בהכרח מכוניות המיועדות לשיווק המוני. שיווק המוני, מדגיש פריקנשטיין, יגיע רק בעתיד הרחוק יותר לנוכח מכשולים טכנולוגיים ומכשולי רגולציה.

"יש עוד היבטים נרחבים לרכב אוטונומי שאנו חייבים לפתור באופן מושלם ונטול רבב: לדוגמה היבט הסייבר. אם האקר יתקיף רכב אוטונומי ויסיט אותו מסלולו, קיימת בעיה רצינית. כדי לייצר רכב בטוח באמת יש לנסוע להערכתנו מעל 240 מיליון קילומטרים. מטרה שלא ניתן באמת להשיג. ולכן חלק גדול מתבצע במעבדות מחקר ובסימולציות. והידע אינו נמצא כולו בידיה של חברה אחת. לכן אנו סבורים שיצרני הרכב חייבים לשתף מידע".

מימין פרופ מימין פרופ' אמנון שעשוע יו"ר מובילאיי הרולנד קריגר יו"ר ב.מ.וו ובראיין קרזניץ מנכ"ל אינטל בעת ההכרזה על שיתוף הפעולה ליצירת רכב אוטונומי | צילום: ב.מ.וו מימין פרופ

לדברי פריקנשטיין: "ברכב אוטונומי ניתן להעניק לקוח מצרך נדיר: זמן פנוי לעסוק בענייניו. הלקוח בעתיד יהיה מעורב בפחות תאונות, הוא לא יחפש חניה, הוא לא יבזבז זמן לא נחוץ בכבישים ולכן הוא יזהם פחות", מסביר פריקנשטיין: "ב מ וו נמצאת בדרך לנהיגה אוטונומית בדרג השלישי-כזה שבו ניתן להוריד עיניים מהכביש ולהוריד ידים מן הגה, אך עדיין לשים לב למתרחש בכביש. בעתיד נגיע לרכב אוטונומי בדרגה 5, דרגה בה הרכב יכול לנסוע בצורה אוטונומית לחלוטין ללא כל התערבות נהג. לשם כך נזדקק לשותפים: החל בעליבאבא הסינית וכלה באמאזון האמריקאית". לדברי פריקנשטיין:"רכב אוטונומי דורש פריסה שונה של משאבים. אינטל, מובילאיי וב.מ וו ומובילאיי הן שותפותינו. הן יסייעו לנו להביא רכב אוטונומי למציאות אמיתית. אנו רוצים לחלוק את הידע שלנו, כדי לייצר סטנדרט עולמי לרכב עולמי. אנו יודעים שהדבר דורש מימון ולכן שמחים לשותפים".

לדברי אמנון שעשוע, יו"ר מובילאיי: "נשאלת שאלה כיצד מפענחים את המציאות שסביב הרכב. כיצד הרכב משתלב בתנועה. אנו רוצים שרכבים ייסעו באופן בטוח, אך בטוח מדי יכול להיות איטי מדי והססני ולגרום לפקקי תנועה, וכאן נשאלת שאלה כיצד בעצם מוודאים שהכל עובד". לדברי שעשוע: "אם נמתין למהפכה מדעית, היא עלולה לא לקרות. אנו מחכים לזינוק טכנולוגי שמבוסס על מדע". לדברי פריקנשטיין: "אנו עדים למהפכה: לקוחות לא רוצים יותר לרכוש רכב אלא לחלוק רכב עם אחרים, כאן טמון פוטנציאל לרכב אוטונומי ואנו מוכנים לקראתו".

ירושלים תותאם לרכב אוטונומי, עם או בלי עזרה

הצהרת ב.מ.וו מיוני האחרון הפתיעה גורמים רבים בתעשייה, לאור נכונות החברה לייצר רכב אוטונומי תוך חמש שנים בלבד. לדברי פריקנשטיין:"הטכנולוגיה קיימת. אנו מאמינים שעלינו להיות ראשונים כדי לייצר שיתופי פעולה בתעשייה. לכן החלטנו שזה צריך לקרות. קבענו יעד שמרני ואנו מודעים לו. עם זאת, אנו יודעים שבשנת 2021 לא יהיו לנו רכבים אוטונומיים בתפוצה נרחבת.

לדברי שעשוע: "בתעשיה שלנו חשוב להיות בין הראשונים שמגיעים לקו הסיום. תעשייה זו נמצאת תחת רגולציה קפדנית ואם אתה לא נמצא בין הראשונים, הטכנולוגיה תעבור סטנדרטיזציה ומי שאינו נמצא במרוץ עלול להפסיד". עוד הוא הוסיף: "לרגולטורים כיום אין מספיק ידע על המתרחש בשוק מכיוון שאמצעים רבים אינם קיימים. בסופו של דבר כשטכנולוגיית הרכב האוטונומי תהיה מוכנה, זו תהיה הנקודה כשהרגולטורים באמת יוכלו לבדוק אילו רכיבים יעברו רגולציה וישמשו ליצירת חוקים בנושא". שעשוע עוד אמר: "אנו יודעים היכן רכב אוטונומי יתחיל לפעול: בסן פרנסיסקו ובמינכן. אנו מקיימים שיחות עם הממשל בישראל להפוך עיר למוכנה לנהיגה אוטונומית. אנו מתכוונים לעשות זאת בירושלים, עם עזרת הממשל או בלעדיו. לכן אנו רוצים למפות את העיר במפות מיוחדות וכך גם חברות אחרות יוכלו להצטרף למהפכה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות