אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"כל חסמי הכניסה לעולם הבנקאות החלו להתמוטט; אם לא נעשה שינוי - ניכחד" צילום: רון קדמי

"כל חסמי הכניסה לעולם הבנקאות החלו להתמוטט; אם לא נעשה שינוי - ניכחד"

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, בכנס החדשנות של "פייננשל טיימס": "שחקנים קטנים וחדשים מתקבלים בתעשייה בזרועות פתוחות"

02.11.2016, 19:00 | רעות שפיגלמן

"כל חסמי הכניסה לעולם הבנקאות החלו להתמוטט. אם לא נעשה שינוי - ניכחד" - כך אמרה מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח היום (ג') בכנס החדשנות של המגזין "פייננשל טיימס" בלונדון.

קראו עוד בכלכליסט

רוסק עמינח הוסיפה כי חסם כניסה אחד עוד עומד לזכות הבנקים לעומת גופים חדשים - האמון. ואולם לדבריה, גם חסם זה הוא לא לעד.

מנכ"לית לאומי ציינה כי מחקר שבוצע לאחרונה בקרב דור המילניום (ילידי 1982 ומעלה) מצא כי 73% מהם מעדיפים לקבל שירותים פיננסיים מחברות כמו אפל, גוגל או אמזון מאשר מהבנק המסורתי; היא אמרה כי "המסקנה המתבקשת היא שחסם זה, חסם האמון, נתון גם הוא בסכנה. לכן, יש לנו, לבנקים המסורתיים, רק ברירה אחת. עלינו לשנות צורה. אחרת, ניכחד. תעלת המגן שלנו עולה על גדותיה, והחומות הגבוהות של מבצרנו מתמוטטות".

ב-16 בנובמבר יקיים כלכליסט את ועידת לונדון לטכנולוגיה וחדשנות. לפרטים ולהרשמה לחצו כאן

רוסק עמינח הסבירה כי הרגולטורים סברו פעם שבנקים ענקיים הם היציבים ביותר, ולכן תפקידם של הרגולטורים להגן עליהם. אך לאחר המשבר הפיננסי של שנת 2008, הרגולטורים נוכחו לדעת ש"גדול מכדי ליפול" הוא למעשה דבר רע. לכן, הם מתחילים עכשיו לשנות את הרגולציה כדי להקל על שחקנים חדשים לחדור לענף. היא ציינה כי מדינות מסוימות מתקדמות יותר מאחרות בהיבט הזה: "בריטניה היא המובילה. בבריטניה, כיום, יש יותר בנקים מאתגרים (Challenger banks) - בנקים ללא סניפים - מאשר בכל מדינות העולם גם יחד. לא חשוב מאיזה כיוון תבחנו את זה, המגמה ברורה – שחקנים קטנים וחדשים מתקבלים בתעשייה בזרועות פתוחות. מרתק לראות, שבבסיס אמון זה חלה תזוזה - המתרחשת ממש אל מול עינינו - מעמודי התווך הפיננסיים אל עבר ענקי הטכנולוגיה".

רקפת רוסק עמינח, צילום: אוראל כהן רקפת רוסק עמינח | צילום: אוראל כהן רקפת רוסק עמינח, צילום: אוראל כהן

רוסק עמינח הסבירה כי היא פוגשת מנכ"לים מרחבי העולם שמסבירים לה כי הם עדיין מאמינים ברשת הסניפים של המערכת הבנקאית - המודל המסורתי, לצד השימוש בטכנולוגיה. אך היא לעומת זאת נוקטת עמדה שונה של שינוי מוחלט של המודל הבנקאי, ומבססת זאת בנתונים מספריים שלפיהם בשנה האחרונה בלבד 19 מיליארד דולר הושקעו בתעשיית הסטארט-אפים של הפינטק לעומת פחות מ-2 מיליארד דולר שהושקעו חמש שנים קודם לכן. "ביל גייטס אמר פעם: "בנקאות היא הכרחית...הבנקים לא!" אתם יודעים מה מדהים? שהוא אמר את זה כבר לפני 20 שנה. ומהמקום שבו אני יושבת, אם לא נשתנה בקרוב – ייתכן שיוכח שהוא צדק".

היא הוסיפה כי כל אלה הובילו אותה לבצע מהלך דרמטי של הקמת הבנק הדיגיטלי פפר, שיאפשר ללקוחותיו לנהל את כלל הפעילות הבנקאית שלהם באמצעות המובייל בלבד, ללא עמלות עו"ש. בנוסף ציינה כי המיזם החדש יהיה מנותק לחלוטין מעסקי הליבה של לאומי גם אם המשמעות היא להתחרות בבנק לאומי עצמו. חווית המשתמש של פפר תהיה מותאמת לכל לקוח ספציפית והממשק יהיה מותאם אישית, אשר מורכב מתובנות וממידע מבוססי התנהגות.

"מכיוון שפפר מציע ניהול חשבון עו"ש בחינם, הוא יעשה קניבליזציה להכנסות של בנק לאומי, בטווח הקצר. אך אני בטוחה שהוא גם יתפוס נתח שוק נוסף ויהווה רכיב משמעותי בצמיחתנו העתידית", סיכמה רוסק עמינח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות