אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הרכב הוועדה לבחירת שופטים - בלתי חוקי" צילום: עמית שאבי

"הרכב הוועדה לבחירת שופטים - בלתי חוקי"

לאחר שנשיאת בית המשפט העליון שיגרה מסר חריף לשקד בעקבות הצעת החוק לביטול זכות הווטו של נציגי בית המשפט העליון בוועדה, מכתב שנשלח לה מצביע על היעדר נציג של האופוזיציה בוועדה, מה שחוטא ל"מטרת החוק"

03.11.2016, 14:17 | נעמי צורף

הביקורת על הוועדה לבחירת שופטים נמשכת: לאחר שנשיאת בית המשפט העליון מרים נאור הודיעה לשרת המשפטים איילת שקד על סיום ההידברות בנושא בנוגע למועמדים לבית המשפט העליון, תוך שהיא מאשימה אותה ב"הצבת אקדח על השולחן", מכתב שנשלח לשקד היום (ה') קובע כי "הרכב הועדה לבחירת שופטים הוא בלתי חוקי". את המכתב שלחו עוה"ד שחר בן מאיר ויצחק אבירם, בו הם מציינים כי כיום אין נציג של האופוזיציה בוועדה, בניגוד לנהוג. "אי הכללת נציג של האופוזיציה, עולה לטעמנו לכדי פגם חוקי מהותי במשטר החוקי הנהוג בישראל, ופוגם באופן משמעותי בעבודת הוועדה".

קראו עוד בכלכליסט

במכתבם, מסבירים עוה"ד בן מאיר ואבירם כי הוועדה מורכבת מנציגים של שלוש רשויות השלטון: השופטת – באמצעות שלושה שופטים מבית המשפט העליון, המבצעת – באמצעות שרת המשפטים ושר נוסף והמחוקקת – באמצעות חברי הכנסת שנהוג כי אחד מהם הוא מקרב חברי האופוזיציה. "נוהג זה, בא להגשים את מטרת החוק של איזון בין "הכוחות" של רשויות השלטון במסגרת הועדה לבחירת שופטים", נכתב. "כאשר שני חברי הכנסת בוועדה נבחרים מבין חברי הקואליציה ישנה "זהות אינטרסים" בין נציגי הרשות המבצעת לבין נציגי הרשות המחוקקת". לטענתם של עוה"ד בן מאיר ואבירם, נוצר מצב בעייתי, מכיוון שהרשות המחוקקת אינה מיוצגת במלואה בוועדה, "לטעמנו מצב זה חותר תחת העקרונות הבסיסיים של שיטת המשטר לפיו קולם ודעתם של נציגי האופוזיציה לא נשמעים. הרכב ועדה שאינו כולל את נציגי האופוזיציה הוא בבחינת "עמדה מונוליטית" של אותה ועדה, דבר שהמחוקק לא התכוון אליו, דבר העומד בניגוד לנוהג, ודבר אשר יש בו משום פגיעה משמעותית בזכותה של האופוזיציה במשטר דמוקרטי להשפיע על נושא כה משמעותי של בחירת שופטים".

מימין איילת שקד שרת המשפטים ומרים נאור נשיאת בית המשפט העליון, צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא מימין איילת שקד שרת המשפטים ומרים נאור נשיאת בית המשפט העליון | צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא מימין איילת שקד שרת המשפטים ומרים נאור נשיאת בית המשפט העליון, צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא

עוה"ד בן מאיר ואבירם מוסיפים במכתב כי הוועדה הנוכחית למינוי שופטים הורכבה בעת הקמת הכנסת ה-20, במסגרתה מונה ח"כ רוברט אליטוב ("ישראל ביתנו") כנציג האופוזיציה בוועדה. אולם, מרגע שנחתם ההסכם הקואליציוני וסיעת ישראל ביתנו צורפה לקואליציה, נעדר נציג מטעם האופוזיציה בוועדה. "נוצר לטעמנו, מצב בלתי חוקי של הפרת הנוהג לפיו הוועד לבחירת שופטים יהיה נציג של סיעות האופוזיציה כחלק מנציגי הועדה בכנסת". עוה"ד בן מאיר ואבירם מסיימים את מכתבם בבקשה מהשרה שלא לכנס את הוועדה לבחירת שופטים טרם שימונה בה חבר כנסת מההאופוזיציה, ומציינים שככל שלא תענה בקשתם ישקלו עתירה לבג"ץ בנושא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
בארצות הברית סומכים על הנשיא שיפעל בשיקול דעת.
בארצות הברית סומכים על הנשיא שיפעל בשיקול דעת. בישראל הצעירה, בה אין עדיין מסורת שלטונית מבוססת, קשה לי לסמוך על ראש הממשלה. מלבד זאת, האיזונים והבלמים בארצות הברית הרבה יותר חזקים מבישראל, ובמקרה הגרוע אם יבחר מועמד גרוע הסנאט יפיל אותו. כאן הקואליציה היא שפוטה של ראש הממשלה ותאשר כל הצעה שלו.
Fan  |  03.11.16
לכל התגובות